Viola da gamba w "Miejscówce z Dwójką" za sprawą duetu Fernabucco

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 11:30
- Viola da gamba jest instrumentem dalece różnym od wiolonczeli i myślę, że pierwsza rzecz, która mnie zachwyciła, to brzmienie i możliwości, jakie daje - tak Krzysztof Karpeta mówił o instrumencie, który będzie można usłyszeć podczas najbliższej "Miejscówki z Dwójką". 4 marca wystąpi duet gambowy Fernabucco.
Duet gambowy Fernabucco: Julia i Krzysztof Karpeta
Duet gambowy Fernabucco: Julia i Krzysztof KarpetaFoto: Łukasz Rajchert

Spotkanie z viola da gamba

Trzonem Fernabucco jest powstały 14 lat temu duet gambowy w składzie Julia Karpeta i Krzysztof Karpeta. Artyści grają na instrumentach nazywanych viola da gamba, popularnych w okresie renesansu i baroku.

- Ja jestem wiolonczelistą, od pierwszych lat edukacji grałem na wiolonczeli. Ale przyszedł taki moment w moim życiu, kiedy zachwyciłem się muzyką dawną - opowiadał Krzysztof Karpeta. - Viola da gamba jest instrumentem dalece różnym od wiolonczeli i myślę, że pierwsza rzecz, która mnie zachwyciła, to brzmienie i możliwości, jakie daje: możliwość grania akordami, polifonia, literatura, która na tamten moment była mi w ogóle nieznana - mówił muzyk.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Julia Karpeta z instrumentem tym spotkała się dużo wcześniej. - Takie miałam szczęście, wydaje mi się, że w okolicach 14 czy 15 lat już zaczęłam grać na tym instrumencie. Dostałam go do ręki, zapytałam mojego tatę, jak się mniej więcej go trzyma, jak się gra i po prostu nawiązałam z tym instrumentem jakąś więź, poczułam się z nim naturalnie. Podmieniłam gitarę klasyczną, na której się wtedy uczyłam, na viola da gamba. Tak się zaczęła ta przygoda.

Struny jelitowe

Krzysztof Karpeta przyznał, że niezwykłe brzmienie viola da gamba zawdzięcza m.in. strunom jelitowym. - Sam kontakt z owymi strunami jest, uważam, bardzo ważny dla rozwoju każdego smyczkowego instrumentalisty. Struny jelitowe mają zupełnie inną wrażliwość na emisję dźwięku - tłumaczył.

Fernabucco i jego stylowe brzmienie

Od początku swojego istnienia zespół skupia się na jakości brzmienia, stylu wykonywanej muzyki oraz komunikacji z odbiorcami. Jako duet zajęli II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej w Żorach w 2012 roku. 

Zespół powiększa swój skład, w zależności od potrzeb, o teorbę, klawesyn i instrumenty perkusyjne, a także inne viole, tworząc consort. W ich repertuarze znajdują się utwory kompozytorów XVI, XVII i XVIII w. Poprzez swój autorski program "Viola da gamba - muzyczna podróż po Europie XVI-XVIII w." popularyzują ten instrument i spuściznę kompozytorów tamtych czasów.


Posłuchaj
11:59 Dwojka_Poranek_Dwojki_Miejscowka 28 luty 2023 09_33_21.mp3 (Poranek Dwójki)

Na "Miejscówkę z Dwójką" zapraszamy w sobotę (4.03) w godz. 19.00-19.30. Transmisja wideo na Facebookukanale YouTube i stronie internetowej Dwójki. Koncert zarejestrowany został w warszawskim kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Julia Karpeta i Krzysztof Karpeta (duet Fernabucco)

Data emisji: 28.02.2023

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Małgorzata Malke o Fantazjach i "zębach" Telemanna

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 16:59
- Znalazłam w nich ogromne bogactwo emocji, afektów, różnych stylów. A największym zaskoczeniem już po samym nagraniu było zestawienie ich w takim porządku, w jakim Jerzy Filip Telemann nam je zostawił. Wtedy to do mnie przemówiło, jako jedna wielka, bardzo bogata historia. I myślę, że jest to dzieło warte uwagi - mówiła w "Wybieram Dwójkę" skrzypaczka Małgorzata Malke o Fantazjach Jerzego Filipa Telemanna, które nagrała na swojej najnowszej płycie.
rozwiń zwiń