Joanna Wnuk-Nazarowa: Order Orła Białego poświęcam mojemu ojcu

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 09:00
- Jestem głęboko wdzięczna kapitule i Panu Prezydentowi za przyznanie najwyższego odznaczenia, jakie Rzeczpospolita ustanowiła. Na wieść o tym zadrżało moje serce, byłam wszak świadkiem, kiedy Order Orła Białego odbierali moi mistrzowie, a później wielcy przyjaciele: Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Mieczysław Tomaszewski - mówiła Joanna Wnuk-Nazarowa, odznaczona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego w Święto Trzeciego Maja. 
Prezydent RP Andrzej Duda wręcza Order Orła Białego kompozytorce oraz dyrygentce, wieloletniej dyrektor naczelnej i programowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Joannie Wnuk-Nazarowej
Prezydent RP Andrzej Duda wręcza Order Orła Białego kompozytorce oraz dyrygentce, wieloletniej dyrektor naczelnej i programowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Joannie Wnuk-NazarowejFoto: Paweł Supernak/PAP

Za znamienite zasługi i wybitne osiągnięcia

"W uznaniu znamienitych zasług dla polskiej kultury, za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i pedagogicznej, za działalność na rzecz upowszechniania dorobku rodzimej kultury muzycznej oraz konsekwentne wspieranie aktywnego w niej uczestnictwa". Joanna Wnuk-Nazarowa - kompozytorka, dyrygentka i pedagog, minister kultury i sztuki w latach 1997-1999, wieloletnia dyrektor naczelna i programowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, propagatorka Polskiej Kultury Muzycznej - została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego

Wkład w rozwój nowoczesnej Polski nie do przecenienia

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Joanna Wnuk-Nazarowa jest postacią wyjątkową dla polskiej kultury. - Pięknie się pani przyczyniła Rzeczpospolitej swoją pracą i służbą państwową, z całego serca za to dziękuję. Nie tylko jako kompozytor, dyrygent, pedagog i naukowiec, ale także znakomity menedżer kultury, pani wkład w rozwój nowoczesnej Polski jest nie do przecenienia - mówił.

Wybitna dyrektorka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

Prezydent przypomniał, że Joanna Wnuk-Nazarowa to pedagog, który wychował kilka pokoleń artystów, oraz wybitna dyrektorka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. - Te 18 lat to niesłychanie ważne wydarzenia muzyczne, które przyczyniały się do rozwoju kulturalnego Katowic i Śląska. Do powstałej pod jej ręką wspaniałej sali NOSPR pielgrzymują dziś melomani - zaznaczył Andrzej Duda.

Posłuchaj
06:00 2023_05_04 08_06_15_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Joanna Wnuk-Nazarowa: Order Orła Białego dedykuję mojemu ojcu (Poranek Dwójki)

 

Najwyższe odznaczenie w Rzeczpospolitej

Joanna Wnuk-Nazarowa z radością i ogromną satysfakcją przyjęła wyróżnienie. - Jestem głęboko wdzięczna kapitule i panu prezydentowi za przyznanie tego najwyższego odznaczenia, jakie Rzeczpospolita ustanowiła. Na wieść o tym zadrżało moje serce, byłam wszak świadkiem, kiedy Order Orła Białego odbierali moi mistrzowie, a później wielcy przyjaciele: Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Mieczysław Tomaszewski - mówiła.

Order zadedykowany ojcu

Order Orła Białego zadedykowała swojemu ojcu. - On, góral z Zakopanego, pojechał na studia do Poznania, a potem pracował w Gdyni dla dobra II Rzeczpospolitej. We wrześniu 1939 roku został pojmany w łapance i skierowany do budowy obozu koncentracyjnego Stutthof. Potem trafił do okrutnych kamieniołomów w Gusen, krążył od baraku do baraku, recytując Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Wyspiańskiego. Wdzięczni więźniowie dzielili się z nim chlebem, by dalej podtrzymywał ich na duchu i dawał nadzieję - wspominała podczas uroczystości. 

***

Orderem Orła Białego został również odznaczony Stanisław Gebhardt, działacz społeczny i polityczny. W latach 1941-1943 należał do Szarych Szeregów, następnie od 1943 - do AK, w stopniu plutonowy podchorąży. W latach 1944-1945 więzień Gestapo w Krakowie oraz obozów koncentracyjnych Gross Rosen i Mauthausen.

Po emigracji powrócił do Polski w 1990 roku. W latach 1995-1998 współzałożyciel Ruchu Odbudowy Polski (ROP). Od czerwca 2020 przewodniczący Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Materiał przygotował: Witold Banach

Data emisji: 4.05.2023

Godzina emisji: 8.05

IAR/PAP/pg/mo

Czytaj także

Joanna Wnuk-Nazarowa: Ukraina jest jak siostra [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 13:00
- Mamy niewesołe dni. Wspieramy Ukraińców, mają prawo do samostanowienia, do własnej tożsamości, my także o to tyle lat walczyliśmy. Ukraina jest jak siostra, z którą można się nawet pobić o spadek albo pokłócić o to, kto był ważniejszy - mówiła na antenie Dwójki Joanna Wnuk-Nazarowa, kompozytorka opery "Wanda", była minister kultury i sztuki, była dyrektor naczelna i artystyczna Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Poluję na rzeczy, których nie znam". Przyjaciele Dwójki opowiadają

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 13:00
85-lecie radiowej Dwójki znalazło swoje odzwierciedlenie także w ostatnich w tym roku odcinkach "Zapisków ze współczesności" (27-30.12). Zapraszamy Państwa do wysłuchania cyklu gawęd różnych autorów pod hasłem "Przyjaciele Dwójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Wnuk-Nazarowa odznaczona Orderem Orła Białego

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2023 12:00
Joanna Wnuk-Nazarowa - kompozytorka, była minister kultury i sztuki oraz dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach - została uhonorowana Orderem Orła Białego. Uroczystość nadania najwyższego polskiego odznaczenia odbyła się 3 maja o 11.00 na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń