Krzysztof Penderecki we wspomnieniach wychowanków

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 22:00
W środę - 29 marca - minęła 3. rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego. W "Rozmowach po zmroku" kreśliliśmy portret jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów zachowany we wspomnieniach tych twórców, którzy u niego studiowali, uzupełniali studia kompozytorskie bądź zetknęli się z nim na kursach mistrzowskich.
Krzysztof Penderecki (1933-2020)
Krzysztof Penderecki (1933-2020)Foto: Marek Suchecki/Forum

Jedną z płaszczyzn działalności Krzysztofa Pendereckiego była pedagogika, która bardzo wiele znaczyła dla jego dzisiejszych wychowanków. W audycji kreśliliśmy więc portret zmarłego przed trzema laty kompozytora zachowany we wspomnieniach Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Meyera, Marka Stachowskiego, Karola Nepelskiego czy Aleksandra Szczetyńskiego.


Posłuchaj
29:04 2023_03_29 21_30_15_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Krzysztof Penderecki we wspomnieniach wychowanków (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Zmarł 29 marca 2020 roku w Krakowie. W wieku 6 lat zaczął uczyć się gry na fortepianie. Należące do ojca skrzypce stały się jednak najsilniejszą muzyczną inspiracją. Nauce gry na tym instrumencie towarzyszyły pierwsze próby komponowania własnych utworów. Studia kompozytorskie podjął pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego, który wdrożył go w podstawy kontrapunktu i technik kompozytorskich.

Wśród pierwszych swoich inspiracji Krzysztof Penderecki wymieniał muzykę Henryka Wieniawskiego i Niccolò Paganiniego, później zaś ogromny wpływ na jego myślenie miały m.in. sonaty solowe Bacha. 

Zobacz serwis specjalny: Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu >>>

Krzysztof Penderecki uważał się za symfonika. Przekonywał nawet, że wszystkie utwory, które pisał, traktował jako przygotowanie do stworzenia symfonii. - Symfonia jest moim celem. Poza pierwszą następne są połączone. Bardzo często tematy, w formie wariacyjnej, pojawiają się w następnej symfonii. Sposób komponowania jest ten sam. Uważam moje symfonie za jedną całość. To jest po prostu cykl - tłumaczył kompozytor w jednym z archiwalnych wywiadów dla Polskiego Radia

Krzysztof Penderecki otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. nagrodę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu za Tren "Ofiarom Hiroszimy". W 1992 roku za skomponowaną na zamówienie prezydenta Francji Francois Mitterranda IV Symfonię "Adagio" kompozytor otrzymał przyznawaną przez Uniwersytet w Louisville nagrodę Grawemeyera. Był uhonorowany licznymi odznaczeniami państwowymi - polskimi i zagranicznymi - m.in. Orderem Orła Białego.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Beata Stylińska

Data emisji: 29.03.2023

Godz. emisji: 21.30

pg

Czytaj także

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Trzy lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 06:00
Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Świat tęskni za Krzysztofem Pendereckim i potrzebuje jego muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 05:58
– Jego muzyka otworzyła dla mnie zupełnie nowy wymiar muzycznej wypowiedzi. Choć minęło już kilka dekad, nadal jestem głęboko wstrząśnięta emocjonalną siłą jego dzieł – mówiła w kwietniu 2020 roku znakomita niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, wspominając zmarłego 29 marca 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radzimir Dębski składa hołd Krzysztofowi Pendereckiemu

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2023 17:30
- Istotna część twórczości Profesora nakłada się na wiek, w którym ja teraz jestem. To był czas jakiegoś rodzaju buntu, awangardy, poszukiwań. Później stał się klasykiem, a jeszcze później połączył te wszystkie języki. I ten koncert ułożyliśmy w ten sposób, żeby utwory Profesora oddawały te trzy etapy - mówił o cyklu "Radzimir Dębski Hommage Krzysztof Penderecki" kompozytor Radzimir Dębski. 
rozwiń zwiń