Michał Bryła: 12 Fantazji gambowych Telemanna świetnie brzmi na altówce

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 10:00
- Jako skrzypek grałem fantazje już od dziecka. Wydaje mi się, że altówce bliższa jest edycja dedykowana na gambę. Te nuty trafiły w moje ręce jako prezent, odnalazłem aranżacje skrzypcowych fantazji mojego dziadka. Stwierdziłem, że to dobrze połączy się w całość. To nie było łatwe zadanie, gamba ma sześć strun, altówka cztery. Czasami byłem zmuszony do trudnych zabiegów, ale jestem ze swej pracy bardzo zadowolony - mówił w Dwójce altowiolista Michał Bryła.
Michał Bryła
Michał BryłaFoto: materiały prasowe
  • Gościem audycji z cyklu "Poranek Dwójki" był altowiolista Michał Bryła.
  • Z artystą rozmawialiśmy o światowej premierze albumu "G. Ph. Telemann - 12 Fantazji gambowych w transkrypcji na altówkę solo". 

Michał Bryła i jednoosobowa transkrypcja

Materiały nutowe zostały odnalezione dopiero w 2015 roku w Państwowym Archiwum Dolnej Saksonii. Gamba jest strojona podobnie do altówki, dlatego aranżacja zbioru - w ocenie Michała Bryły - była możliwa do zrealizowania z zachowaniem braku nadmiernej ingerencji w tekst. - Podjąłem się transkrypcji fantazji dedykowanych na violę da gamba. Jednoosobowo zagrałem i zarejestrowałem tę muzykę - powiedział artysta.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikuje zapis nutowy

Opowiedział o aranżacji zbioru utworów. - To nie było łatwe zadanie, gamba ma sześć strun, altówka cztery. Czasami byłem zmuszony do trudnych zabiegów, ale jestem ze swej pracy bardzo zadowolony. Cykl pod koniec roku opublikuje Polskie Wydawnictwo Muzyczne, dostępne będą zatem również materiały nutowe - zapowiedział rozmówca Jakuba Jamrozka.

Pełna kontrola nad wydaniem płyty

Muzyk podkreślił, że jest perfekcjonistą. - Chciałem mieć kontrolę nad całym procesem nagrania, w warstwie artystycznej, ale również masteringu, edycji i poligrafii. Staram się dbać o jakość dźwięku, bazuję na plikach o wysokiej definicji. Cieszę się, że to wszystko mogę zrobić sam, jest to męczące, ale daje dużo radości - zaznaczył gość Dwójki.


Posłuchaj
11:42 2023_09_28 09_34_53_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Michał Bryła: 12 Fantazji gambowych Telemanna świetnie brzmi na altówce (Poranek Dwójki)

 

Altowiolista wysoko notowanego w świecie muzycznym Meccore String Quartet

Michał Bryła to altowiolista założonego w 2007 roku, dziś wysoko notowanego w świecie muzycznym, Meccore String Quartet oraz właściciel manufaktury wydawniczej Prelude Classics. Jest adiunktem w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej i Smyczkowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Studia z wyróżnieniem i liczne kursy mistrzowskie

Studia ukończył z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej oraz prof. Bartosza Bryły. Kontynuował je wraz z pozostałymi członkami Meccore String Quartet na Uniwersytecie (Universität der Kűnste) w Berlinie oraz Akademii Królewskiej w Brukseli (w klasie Artemis Quartett), a następnie na wydziale muzyki kameralnej Królewskiej Akademii Muzycznej Escuela Reina Sofia w Madrycie. Artysta doskonalił swoje umiejętności, uczestnicząc w licznych kursach mistrzowskich m.in.: Maxima Vengerova, Alfreda Brendla, Stefana Kamasy, Jerzego Kosmali, Konstantego Andrzeja Kulki, Krzysztofa Węgrzyna. 

Michał Bryła - "Miejscówka z Dwójką" na altówkę [ZOBACZ WIDEO]

Laureat wielu konkursów skrzypcowych, altówkowych i kameralnych

Od czasów szkoły średniej był stypendystą kolejno: Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2000-2002), Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2008), Miasta Poznań (2008), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006-2009), Fundacji Irene Steels-Wilsing (2012/2014). 

Michał Bryła jest laureatem wielu konkursów skrzypcowych, altówkowych i kameralnych, a w 2012 roku został wyróżniony przez "Głos Wielkopolski" Medalem Młodej Sztuki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Występował na festiwalach w kraju i za granicą.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Michał Bryła (altowiolista)

Data emisji: 28.09.2023

Godzina emisji: 9.35

pg/mo


Czytaj także

Małgorzata Malke o Fantazjach i "zębach" Telemanna

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 16:59
- Znalazłam w nich ogromne bogactwo emocji, afektów, różnych stylów. A największym zaskoczeniem już po samym nagraniu było zestawienie ich w takim porządku, w jakim Jerzy Filip Telemann nam je zostawił. Wtedy to do mnie przemówiło, jako jedna wielka, bardzo bogata historia. I myślę, że jest to dzieło warte uwagi - mówiła w "Wybieram Dwójkę" skrzypaczka Małgorzata Malke o Fantazjach Jerzego Filipa Telemanna, które nagrała na swojej najnowszej płycie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna podróż po Europie XVI-XVIII w. z duetem Fernabucco [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 08:00
Gospodarzami ostatniej "Miejscówki z Dwójką" byli Julia Karpeta i Krzysztof Karpeta, czyli trzon zespołu Fernabucco, w którego repertuarze znajdują się utwory kompozytorów XVI, XVII i XVIII wieku. Zapis wideo koncertu znajdziesz tutaj.
rozwiń zwiń