Mateusz Pospieszalski: "Domysły rzeczywistości" to płyta nagrana z przyjaciółmi

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2023 10:00
- Gdy zajmuję się słowem śpiewanym, formą piosenki, to bardzo emocjonalnie się z tym wiążę. Udało się zaprosić wspaniałych przyjaciół, których twórczość śledzę. Sposób pisania Mirona Białoszewskiego, posługiwania się słowem, zapisu graficznego wierszy, zawsze będzie współczesny - mówił w "Poranku Dwójki" Mateusz Pospieszalski.
Mateusz Pospieszalski
Mateusz PospieszalskiFoto: PR2
  • Naszym gościem był Mateusz Pospieszalski, który opowiedział o albumie "Domysły rzeczywistości".
  • Płyta powstała na podstawie "Utworów zebranych" Mirona Białoszewskiego i składa się z 11 autorskich kompozycji.
  • Zostały one wykonane przez zespół w składzie: Ania Rusowicz, Karolina Czarnecka, Jan Jakub Monowid, Ralph Kamiński i Błażej Król.

"Domysły rzeczywistości" na podstawie "Utworów zebranych" Mirona Białoszewskiego

Mateusz Pospieszalski mówił o poezji Mirona Białoszewskiego. - Ta płyta chodziła za mną od dłuższego czasu, zaczęło się od "Pamiętnika z powstania warszawskiego", spektaklu w reżyserii Jerzego Bielunasa i albumu wydanego przez Polskie Radio. Miron Białoszewski znów się u mnie pojawił za sprawą drugiego reżysera, Jerzego Połońskiego. Gdy zajmuję się słowem śpiewanym, formą piosenki, to bardzo emocjonalnie się z tym wiążę. Udało się zaprosić wspaniałych przyjaciół, których twórczość śledzę - powiedział.

Miron Białoszewski - poeta ważny dla wielu pokoleń

Dodał, że Miron Białoszewski to poeta ważny dla wielu pokoleń. - Jego sposób pisania, posługiwania się słowem, zapisu graficznego wierszy, zawsze będzie współczesny. On się tym bawił, a wiersze na płytę wybrałem pod kątem melodyjności i przyswajalności, szybkiego ich zrozumienia. Zależało mi na pokazaniu przekroju codzienności, tęsknoty, żartu - podkreślił gość Dwójki. 

Wspaniałe wokalistki i wspaniali wokaliści

- Jest niesamowity Ralph Kamiński. Zaprosiłem Anię Rusowicz do wykonania wiersza "Sen", dostałem zgodę, aby go skrócić, wyreżyserować, ta poezja zaczęła żyć własnym przekazem. Ania jest wokalistką, która śpiewa w klimacie lat 60. i 70., cały czas o tym mówi, uwielbia ten czas. Karolina Czarnecka ma niebywałą dynamikę, Jan Jakub Monowid to kontratenor, który śpiewa w natchnieniu wręcz Bachowskim, Błażej Król interpretuje utwór "Leżenia" - opisywał gość Dwójki.

Posłuchaj
16:33 2023_10_06 09_32_16_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Mateusz Pospieszalski: "Domysły rzeczywistości" na podstawie Białoszewskiego to płyta nagrana z przyjaciółmi (Poranek Dwójki) 

"Domysły rzeczywistości" powstały na podstawie "Utworów zebranych" Mirona Białoszewskiego. Album zawiera 11 autorskich kompozycji Mateusza Pospieszalskiego, które zostały wykonane przez zespół artystyczny w składzie: Ania Rusowicz, Karolina Czarnecka, Jan Jakub Monowid, Ralph Kamiński oraz Błażej Król.

Wiersze Białoszewskiego tworzą tutaj subiektywną wizję kompozycji. Nieoczywistość i bogactwo warstwy słownej harmonijnie łączą się z różnorodnością muzyczną. Duży wpływ na tę niezwykłą kombinację ma zespół, w którego skład wchodzą najbardziej kreatywni improwizujący muzycy młodego pokolenia. Ich improwizacje stanowią komentarze do opowieści Białoszewskiego, tworząc nową jakość piosenki. Na albumie można odnaleźć klasyczną formę ubraną w jazzowe elementy, pełną wzruszeń i rockowego zacięcia.

[materiały prasowe]

[YouTube Fundacji Muzyki Niezależnej]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Mateusz Pospieszalski (kompozytor, multiinstrumentalista, wokalista i aranżer)

Data emisji: 6.10.2023

Godzina emisji: 9.30

mgc/mo

Czytaj także

Mateusz Pospieszalski: "Psalmy Dawidowe" były moim marzeniem

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 11:35
- Psalmy funkcjonują nieprzerwanie, wobec tego też chciałem się odwołać do tej ponadczasowości, która w nich nas ogarnia - mówił w "Poranku Dwójki" kompozytor Mateusz Pospieszalski, a okazją do spotkania z artystą był jego najnowszy album "Psalmy Dawidowe".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mateusz Pospieszalski: Miron Białoszewski był artystą alternatywnym

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023 11:25
- Przez lata Miron Białoszewski nie był uznawany przez środowisko za poetę. Wręcz nie chciano go tytułować tym mianem, nastąpiło to dopiero później. Każdy, kto tworzy nową sztukę, nową jakość jest bardzo ciężko przyswajalny przez odbiorcę - mówił w Dwójce Mateusz Pospieszalski. Wkrótce premierę będzie miał jego album "Mateusz Pospieszalski - Domysły Rzeczywistości", stworzony do poezji Białoszewskiego.
rozwiń zwiń