Wystawa "Decyzja: ratować ludzi". Magdalena Gawin: to była największa akcja ratunkowa w Europie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 11:30
- Grupa polskich dyplomatów i żydowskich aktywistów - przypomnijmy: Aleksander Ładoś, Konstanty Rokicki, Abraham Silberschein, Chaim Eiss, Stefan Ryniewicz i Juliusz Kühl, czyli właśnie ta Grupa Ładosia, przeprowadziła największą akcję ratunkową w Europie. Ratowano nie tylko polskich Żydów, ale także zagranicznych - z całej Europy - mówiła w Dwójce profesor Magdalena Gawin, dyrektorka Instytutu Pileckiego. W Warszawie będzie można oglądać wystawę poświęconą Grupie Ładosia pt. "Decyzja: ratować ludzi".
Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, pełniąca od sześciu lat także funkcję Generalnego Konserwatora Zabytków, stanęła na czele Instytutu Pileckiego
Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, pełniąca od sześciu lat także funkcję Generalnego Konserwatora Zabytków, stanęła na czele Instytutu PileckiegoFoto: PR2
  • 13 października w Galerii "DeBeK" (Dom bez Kantów) w Warszawie zostanie otwarta wystawa "Decyzja: ratować ludzi".
  • Ekspozycja poświęcona jest działalności Grupy Ładosia. Byli to polscy dyplomaci i żydowscy aktywiści, którzy w czasie II wojny światowej wystawiali fałszywe paszporty, żeby ratować m.in. Żydów.
  • Galeria "DeBeK" to nowa przestrzeń wystawiennicza stworzona przez Instytut Pileckiego.

Galeria "DeBeK" otwarta

W Warszawie pojawiło się nowe miejsce wystawiennicze - Galeria "DeBeK" stworzona przez Instytut Pileckiego. Ma ona aż trzy kondygnacje i znajduje się w jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w stolicy - w tzw. domu Bez Kantów przy Krakowskim Przedmieściu.

- To było bardzo długo takie martwe miejsce, w którym nic się nie działo. Teraz jesteśmy bardzo szczęśliwi, że w końcu "DeBeK" jest otwarty. Muszę złożyć podziękowania panu ministrowi Piotrowi Glińskiemu, dzięki któremu w ogóle ten "DeBeK" zaistniał - przyznała prof. Magdalena Gawin. - Przyszłam półtora roku temu do pracy, miałam trzy inwestycje i to jest pierwsza, którą oddajemy. Dwie kolejne to nasza siedziba stała przy ul. Siennej i Muzeum w Augustowie, które będzie czynne w 2024 roku - dodała.

Grupa Ładosia - paszporty dla Żydów

13 października swój wernisaż w nowej galerii będzie miała wystawa "Decyzja: ratować ludzi". Jest ona poświęcona Grupie Ładosia - polskim dyplomatom i żydowskim aktywistom, którzy wystawiali fałszywe paszporty, żeby ratować Żydów i przedstawicieli innych narodowości w czasie II wojny światowej. System produkcji fałszywych paszportów stworzony został w Szwajcarii.

- Jeszcze będąc wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego podjęłam współpracę z Jakubem Kumochem, który był wtedy ambasadorem Rzeczpospolitej Polskiej w Bernie, i bardzo szybko skierowałam sprawę paszportów do badania do Instytutu Pileckiego. Równolegle toczyły się badania w Instytucie Pamięci Narodowej - wyjaśniała prof. Gawin.

Czytaj także:

Nie tylko Aleksander Ładoś

Dyrektorka Instytutu Pileckiego dodała, że najnowsze badania pozwoliły poznać wiele szczegółów dotyczących Grupy Ładosia.

Grupa polskich dyplomatów i żydowskich aktywistów - przypomnijmy: Aleksander Ładoś, Konstanty Rokicki, Abraham Silberschein, Chaim Eiss, Stefan Ryniewicz i Juliusz Kühl, czyli właśnie ta Grupa Ładosia, przeprowadziła największą akcję ratunkową w Europie. Ratowano nie tylko polskich Żydów, ale także zagranicznych - z całej Europy - podkreślała prof. Magdalena Gawin.

PRL a Grupa Ładosia

Prof. Gawin podkreślała, w czasach komunizmu informacje na ten temat były ukrywane.

- Konstanty Rokicki w ogóle został pochowany w bezimiennym grobie i dzięki naszemu ambasadorowi Jakubowi Kumochowi teraz już ma przynajmniej nagrobek. Członkowie Grupy Ładosia albo poumierali w biedzie na emigracji, albo nie chcieli o tym w ogóle mówić. To było bardzo niebezpieczne. Aleksander Ładoś wrócił do kraju, ale oczywiście nie było mowy, żeby w jakikolwiek sposób został doceniony. Raczej martwił się, żeby uniknąć represji ze strony komunistycznego państwa - przyznała prof. Magdalena Gawin.

Wystawę "Decyzja: ratować ludzi" będzie można oglądać od 13 października w Galerii "DeBeK" (dom Bez Kantów) w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: prof. Magdalena Gawin (dyrektorka Instytutu Pileckiego)

Data emisji: 9.10.2023

Godzina emisji: 9.30

mgc

Czytaj także

Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich - żeby świat nie zapomniał

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 11:30
- Świat nie znał historii opowiedzianej ustami świadków powstania warszawskiego, rzezi Woli, pacyfikacji Warszawy (...). Nie pozwolimy, żeby Ukraińcom stało się to samo - mówił w "Poranku Dwójki" Jakub Kiersikowski, szef Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina, które gromadzi relacje i świadectwa skali zbrodni dokonywanych przez Rosjan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamila Sachnowska: "Zawołani po imieniu" to Polacy, których upamiętniamy

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 09:45
- Jednym z filarów naszego programu są rodziny Polaków, którzy ponieśli śmierć za ratowanie Żydów. "Zawołani po imieniu" - tak nazywamy tych, których upamiętniamy. Do tej pory upamiętniliśmy 72 osoby w 30 miejscowościach - mówiła w "Poranku Dwójki" Kamila Sachnowska, kierująca programem "Zawołani po imieniu" Instytutu Pileckiego.
rozwiń zwiń