Wystawa numizmatów w MNK Czapscy w Krakowie. "Tego jeszcze nie było"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 12:00
- To są bardzo różnego rodzaju obiekty, które budują niezwykłą, fenomenalną opowieść o tym, jak złoto funkcjonowało symbolicznie, a także jako bardzo cenny kruszec od starożytności po XIX wiek - tak dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski zaprasza na wystawę "Blask złota. Z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego" w MNW Czapscy.
100 Denarów Zygmunta III Wazy - jedna z najcenniejszych monet w zbiorach Europejskiego Centrum Numizmatyki Polskiej w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie
100 Denarów Zygmunta III Wazy - jedna z najcenniejszych monet w zbiorach Europejskiego Centrum Numizmatyki Polskiej w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w KrakowieFoto: PAP/Stanisław Rozpędzik
  • W Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, zwanego MNK Czapscy i będącego oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie, od 20 października będzie można oglądać wystawę "Blask złota. Z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego".
  • Znajdą się na niej wyłącznie złote eksponaty z ogromnej kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego.
  • Cały zbiór liczy niemal 130 tysięcy obiektów, głównie medali, monet i banknotów i został przekazany Muzeum Narodowemu w Krakowie po śmierci kolekcjonera.

Emeryk Hutten-Czapski - z Mińska do Krakowa

195 lat temu przyszedł na świat Emeryk Hutten-Czapski - wybitny kolekcjoner numizmatyki. Jego imponujące zbiory znajdują się w posiadaniu Muzeum Narodowego w Krakowie, a już wkrótce będzie można je zobaczyć w niezwykłej odsłonie.

- Czapski swoje zbiory, które pierwotnie gromadził w rodzinnym, potężnym majątku na Białorusi, w okolicach Mińska, przeniósł do Krakowa, do swojego pałacu zbudowanego specjalnie jako pawilon ekspozycyjny. Jego żona po jego śmierci podarowała wszystkie zbiory naszemu muzeum - mówił Andrzej Szczerski.

Jak podkreślił, jest to ogromna kolekcja składająca się z niemal 130 tysięcy obiektów: - To są głównie medale, monety, banknoty, było to przekazane 120 lat temu.

Miesiąc poświęcony oddziałowi MNK Czapscy trwa!

"Blask złota" - wystawa, jakiej jeszcze nie było

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego - zwane MNK Czapscy - świętuje więc podwójny jubileusz - 195-lecie urodzin swojego patrona i 120-lecie przekazania zbiorów.

- Chcemy go dzisiaj świętować razem z rodziną darczyńcy i organizujemy przede wszystkim wielką wystawę z tych zbiorów. Wystawę, której jeszcze nie było, która pokazuje wyłącznie eksponaty wykonane ze złota, a więc jest to taki blask złota ze zbiorów - mówił Andrzej Szczerski. 

Czytaj także:

Złoto - wymiar praktyczny i symboliczny

Ekspozycja nosi tytuł "Blask złota. Z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego" i składa się z niemal 600 obiektów na co dzień niepokazywanych na wystawie stałej.

- Jest ona kompletną wypowiedzią na temat przemian złota w historii - od starożytności po XIX wiek. Pokazuje zarówno złoto jako narzędzie płatnicze, ekwiwalent pracy, różnego rodzaju działań, które były mierzone poprzez wartość złota, ale co ciekawe, pokazuje również złoto jako element splendoru królewskiego dworu, jako element splendoru kultury miejskiej, np. dukaty bite przez miasto Gdańsk, najczęściej Jana III Sobieskiego, aby pokazać wdzięczność tego miasta dla dla polskiego króla - przekonywał Andrzej Szczerski.

Wystawa "Blask złota. Z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego" w MNK Czapscy w Krakowie będzie dostępna od 20 października. Dodatkowo z okazji jubileuszu Muzeum Narodowe poświęca cały październik temu oddziałowi, organizując wykłady i oprowadzania kuratorskie.


Posłuchaj
13:55 Dwojka_Poranek_Dwojki_2023_10_17-09-31-25.mp3 Wystawa "Blask złota. Z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego" w Krakowie (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie)

Data emisji: 17.10.2023

Godzina emisji: 9.30

mgc

Czytaj także

Jerzy Nowosielski wielowątkowo w Muzeum Narodowym w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 11:47
- Nie miałam łatwego zadania, bo twórczość tego artysty jest dość dobrze znana. Ograniczyłam się tak naprawdę do prezentacji naszej kolekcji. Wiele prac pozostawało w naszych przepastnych magazynach i stąd też pomyślałam sobie, że warto się temu przyjrzeć i zastanowić się jak stworzyć narrację, która będzie ciekawa dla odbiorców - mówiła "Poranku Dwójki" Anna Budzałek, kurator wystawy "Nowosielski. W setną rocznicę urodzin".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Matejko. Malarz i historia". Kolekcja mistrza w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2023 17:00
W gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie 23 czerwca, niemal dokładnie w 185. rocznicę urodzin Jana Matejki, otwarto wystawę "Matejko. Malarz i historia".
rozwiń zwiń