Premiera filmu "Różyczka 2". Autor scenariusza: to opowieść o współczesnej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 11:55
W najbliższy piątek (20.10) do kin wejdzie film "Różyczka 2" w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. - Pierwsza część działa się pod koniec lat 60. XX wieku. Dwójka jest filmem współczesnym. Powraca do przeszłości, pokazuje jak potrafi ona wpłynąć nawet po wielu latach na losy ludzkie, ale jednak jest filmem współczesnym - mówił w "Poranku Dwójki" Maciej Karpiński, współautor scenariusza "Różyczki 2".
W filmie Różyczka 2, tak jak w pierwszej części, w głównej roli występuje Magdalena Boczarska
W filmie "Różyczka 2", tak jak w pierwszej części, w głównej roli występuje Magdalena BoczarskaFoto: Jarosław Sosińki/Monolit Films
  • Film "Różyczka" z 2010 roku opowiadał o Kamili, która na polecenie swojego narzeczonego, agenta bezpieki, inwigilowała znanego pisarza.
  • Druga cześć dzieje się współcześnie, a jego bohaterką jest córka Kamili - Joanna. W obu rolach występuje Magdalena Boczarska.
  • Premiera "Różyczki 2" w piątek, 20 października. Na ekranie zobaczymy jeszcze m.in. Janusza Gajosa i Roberta Więckiewicza.

Nowy film Jana Kidawy-Błońskiego przenosi nas z Polski Ludowej lat 60. XX wieku do teraźniejszości. - "Różyczka 2" mówi o naszych czasach, o naszej rzeczywistości, o sprawach, które nie tylko w Polsce, ale i na świecie wciąż są aktualne. Jest to nawiązanie do pierwszej części, ale zarazem krok do przodu - tłumaczył Maciej Karpiński, który wspólnie z Agathą Dominik odpowiada za scenariusz filmu.

O czym jest "Różyczka 2"?

Fabuła skupia się na córce Kamili - Joannie Warczewskiej (w obu rolach Magdalena Boczarska). Jej poukładane życie w jednej chwili burzy zamach terrorystyczny, w którym ginie jej ukochany mąż. Kiedy los daje Joannie nową życiową szansę, dosięga ją kolejny cios. Ktoś wysyła zdjęcia i dokumenty kompromitujące jej rodzinę, żądając setek tysięcy euro w zamian za milczenie. Joanna decyduje się na własną rękę zmierzyć z szantażystą i z prawdą o własnej przeszłości.

- Pierwsza "Różyczka" odniosła duży sukces, także międzynarodowy. Była pokazywana w wielu krajach i miałem okazję niejednokrotni rozmawiać z widzami zagranicznymi. Wszędzie pojawiało się jedno pytanie: kto jest ojcem dziecka, które widzimy w ostatniej scenie filmu w fazie jeszcze nienarodzonej. Kamila jest w ciąży. To był dla mnie punkt wyjścia, pomyślałem, że warto na to pytanie odpowiedzieć - zdradził Maciej Karpiński.

"Różyczka" wraca do kin po 13 latach

Gość Dwójki nie patrzy jednak na "Różyczkę 2" jak na sequel. - Wyraźnie widać, że to nie jest kontynuacja. To jest dalszy ciąg, ale jednak w takim bardzo rozległym wymiarze czasowym. Pierwotnie myślałem, że ten film będzie miał inny tytuł, zupełnie odrębny, indywidualny. Różne względy, m.in. dystrybucyjne zdecydowały, że ostatecznie jest inaczej - przyznał.

Posłuchaj
13:53 Poranek Dwójki karpiński 18.10.2023.mp3 Maciej Karpiński o filmie "Różyczka 2", do którego współtworzył scenariusz (Poranek Dwójki) 

W filmie zobaczymy część obsady znanej z pierwszej części (oprócz Magdaleny Boczarskiej także Robert Więckiewicz i Jacek Braciak). Dołączą do nich nowe postacie grane m.in. przez Janusza Gajosa, Mateusza Banasiuka i Pawła Małaszyńskiego. "Różyczka 2" wejdzie do polskich kin w najbliższy piątek (20.10).

ZOBACZ ZWIASTUN:

[źródło: Monolith Films/YouTube]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Maciej Karpiński (współautor scenariusza "Różyczki 2")

Data emisji: 18.10.2023

Godz. emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Ukraina! Festiwal Filmowy. "Kino dokumentalne jest bardzo szczere"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2023 10:00
- Ukraińscy twórcy walczą o to, by móc kręcić filmy, szukają koproducentów na świecie. Trudniej jest z fabułami, kino dokumentalne opowiada o tym, co się dzieje na Ukrainie. W tegorocznym programie mamy 11 filmów dokumentalnych, wszystkie z nich są aktualne - mówiła w Dwójce Martyna Lach, jedna z organizatorek festiwalu filmów ukraińskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wes Anderson i jego filmy na podstawie prozy Roalda Dahla

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 18:00
Mistrz kina autorskiego Wes Anderson przedstawia cztery krótkie filmy na podstawie opowiadań Roalda Dahla. "Zdumiewająca historia Henry'ego Sugara", "Trucizna", "Szczurołap" i "Łabędź" tworzą jedyną w swoim rodzaju antologię filmową, która należy do najciekawszych dokonań twórcy "Grand Hotel Budapest".
rozwiń zwiń