Duet Skalpel, czyli Igor Pudło, Marcin Cichy i jazz na gramofonach

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023 14:00
Jazz można grać na saksofonie. Czasami nawet na trzech na raz. Można grać jazz na fortepianie - czasami nawet jednocześnie trzymając trąbkę. Można śpiewać, można jazz tańczyć. A jak się gra jazz na gramofonach? O tym mówili goście Andrzeja Zielińskiego.
Duet Skalpel, czyli  Igor Pudło i Marcin Cichy
Duet Skalpel, czyli Igor Pudło i Marcin CichyFoto: Bartosz_Holoszkiewicz/mat. pras.
  • Gośćmi "Jazzowej rozmowy" byli Igor Pudło, Marcin Cichy tworzący duet Skalpel.
  • Formacja istnieje już 20 lat i tworzy muzykę z pogranicza jazzu i elektroniki.
  • W audycji artyści mówili o swoich kolejnych płytach. Muzycy wydali takie albumy, jak "Skalpel", "Konfusion", "Transit" "Highlight" czy "Origin".

Duet Skalpel od lat łączy inspirację lokalną jazzową tradycją z fascynacją możliwościami nowej elektroniki. W "Jazzowej rozmowie" Igor Pudło, Marcin Cichy opowiedzieli o swoich kolejnych płytach.

Pierwsze albumy dla wytwórni Ninja Tune

Pierwsze dwa ich wydawnictwa: "Skalpel" i "Konfusion" nagrane dla wytwórni Ninja Tune, zaowocowały znakomitymi recenzjami w prestiżowych tytułach muzycznych: od "NME", przez "Pitchfork", "The Wire" po "DJ Magazine" i koncertami na całym świecie.

Czytaj także: Jazz.PL - Skalpel gra (w kwintecie). Stańko i nie tylko [ZOBACZ WIDEO]

Jesienią ubiegłego roku ukazała się płyta "Origins"

Płyty z katalogu Ninja Tune zaliczane są dziś do klasyki jazztroniki, zaś kolejne "Transit" (2014) i "Highlight" (2020) to wyśmienita aktualizacja i modyfikacja unikalnego analogowo-cyfrowego brzmienia duetu. Jesienią ubiegłego roku ukazała się płyta "Origins". To współczesna adaptacja różnych nurtów elektroniki oraz muzyki tanecznej milenijnego przełomu.

W przyszłym roku minie 20 lat od płytowego debiutu Skalpela.


Posłuchaj
16:16 Dwojka_Jazzowa_rozmowa_2023_10_20-08-30-46(1).mp3 Duet Skalpel, czyli Igor Pudło i Marcin Cichy, zapowiada nową płytę (Jazzowa rozmowa/Dwójka)

 

***

Prowadził: Andrzej Zieliński

Goście: Igor Pudło i Marcin Cichy (duet Skalpel)

Data emisji: 20.10.2023

Godzina emisji: 8.30

Materiał wyemitowano w cyklu "Jazzowa rozmowa" w "Poranku Dwójki".

mgc

Czytaj także

Płyta "Entoloma". Niepokój, walka, nadzieja i piękno

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 11:00
- Płyta "Entoloma" jest opisem rzeczywistości takiej, jaka ona jest teraz, dlatego jest w niej dużo niepokoju, może nawet walki z rzeczywistością, ale też nadziei i piękna - mówiły w "Jazzowej rozmowie" Pola Atmańska i Kamila Drabek z kwartetu O.N.E.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Herdzin o Mietku Szcześniaku przed koncertem "Jazz.PL": niezwykła muzykalność

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 18:00
- Mietek śpiewa te wszystkie piosenki bardzo naturalnie, czasem bardziej soulowo, czasem bardziej drapieżnie, rockowo. Więc jest bardzo różnorodnie, jest bardzo kolorowo, ale pierwiastek jazzowy jest dominujący - tak Krzysztof Herdzin zapraszał na najbliższy koncert z cyklu "Jazz.PL", na którym wystąpi z wokalistą Mietkiem Szcześniakiem i swoim triem.
rozwiń zwiń