"Prophet Song" - książka wyróżniona Nagrodą Bookera. "Czyta się ją z zapartym tchem"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2023 17:00
- Ta powieść ma ciekawą konstrukcję, brak w niej akapitów. To są bloki tekstu, ma się wrażenie nagłości, jakby ktoś zdyszany starał się jak najszybciej opowiedzieć nam tę historię. Jako tłumaczka chcę oddać co należne utworowi, ale przecież jest to literatura, a nie eksperyment. Mimo tej nietypowej formy, czyta się to z zapartym tchem - mówiła w Dwójce tłumaczka Kaja Gucio.
Prophet Song - książka wyróżniona Nagrodą Bookera to temat rozmowy w audycji
"Prophet Song" - książka wyróżniona Nagrodą Bookera to temat rozmowy w audycjiFoto: panitanphoto/Shutterstock
  • W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z Kają Gucio - tłumaczką książki "Prophet Song" Paula Lyncha.
  • Książka ta otrzymała najbardziej prestiżowe literackie wyróżnienie w Wielkiej Brytanii - Nagrodę Bookera.

Paul Lynch - pierwszy polski przekład jego książki

"Prophet Song" autorstwa irlandzkiego pisarza Paula Lyncha to dystopijna wizja Irlandii pod rządami totalitarnego reżimu. Inspiracją do napisania powieści była wojna w Syrii oraz kryzys uchodźczy. - To będzie pierwszy polski przekład książki tego autora, mam nadzieję, że pozostałe cztery również się ukażą - powiedziała tłumaczka. 

Szeroka perspektywa i empatia

Mówiła o twórczości Paula Lyncha. - Jak powiedział w którymś z wywiadów, inspiruje się "pisarzami kosmicznymi". Nie chodzi o zdystansowanie i odległość, a o szeroką perspektywę. Bardzo dużo mówi o empatii, próbuje objąć ludzką naturę. Pisze o jednostkach uwikłanych w procesy historyczne i polityczne. Czynnik ludzki jest u niego bardzo ważny - podkreśliła rozmówczyni Pawła Siwka.

Czytaj też:

Spojrzenie wyczulone na naszą współczesność

"Prophet Song" to opowieść o rodzinie, która znajduje się na krawędzi katastrofy, ale jest to spojrzenie wyczulone na naszą współczesność. - Gatunkowo jest to dystopia, skojarzenia kierują nas w stronę Margaret Atwood i jej "Opowieści podręcznej". To portret kobiety, która w nie do końca fikcyjnej rzeczywistości jest naukowcem, matką czwórki dzieci, ma chorego ojca. Jej mąż to związkowiec, który pewnego dnia zostaje zatrzymany przez tajną policję. Są pewne sygnały, że mamy do czynienia z systemem niemal faszystowskim. Ten świat, do tej pory dość spójny, zaczyna się kruszyć - opisywała Kaja Gucio.

Posłuchaj
15:23 2023_11_28 09_12_35_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 "Prophet Song" - książka wyróżniona Nagrodą Bookera. "Tę powieść czyta się z zapartym tchem" (Poranek Dwójki)

 

To literatura, a nie eksperyment

Dodała, że w swoim dorobku tłumaczki ma pracę nad twórczością Toni Morrison. - To było wyzwanie, jej styl nie należy do najłatwiejszych. Ona i kilku innych autorów to pisarstwo na granicy prozy i poezji. Ta powieść ma ciekawą konstrukcję, brak w niej akapitów. To są bloki tekstu, ma się wrażenie nagłości, jakby ktoś zdyszany starał się jak najszybciej opowiedzieć nam tę historię. Jako tłumaczka chcę oddać co należne utworowi, ale przecież jest to literatura, a nie eksperyment. Mimo tej nietypowej formy, czyta się to z zapartym tchem - zaznaczyła.


Okładka książki "Prophet Song" Paula Lyncha Okładka książki "Prophet Song" Paula Lyncha

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Kaja Gucio (tłumaczka)

Data emisji: 28.11.2023

Godzina emisji: 9.10

mo

Czytaj także

John Coetzee. "Jego proza jest zimna, ostra, ale nie mdła"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 05:30
84 lata temu, 9 lutego 1940 roku urodził się południowoafrykański pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla, John Maxwell Coetzee. Jest to jeden z najczęściej nagradzanych pisarzy na świecie, który w swojej twórczości porusza tematy rasizmu, ludzkiej krzywdy, odkupienia i przemocy, a wszystko to w stylu niezwykle konkretnym i chłodnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obietnica kanwą opowieści o RPA. Damon Galgut z Nagrodą Bookera

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 00:49
Południowoafrykański pisarz Damon Galgut został zwycięzcą prestiżowej Nagrody Bookera, czyli najważniejszej brytyjskiej nagrody literackiej, dla najlepszej anglojęzycznej powieści roku. Wyróżniona powieść "The Promise" ("Obietnica") jest opowieścią o RPA w ostatnich 40 latach.
rozwiń zwiń