Joanna Nojszewska: Wojciech Młynarski pisał o codziennym życiu kobiet

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 14:00
- Stawiam taką tezę, że nie byłoby tak wrażliwego na kobiecą optykę autora Wojciecha Młynarskiego, gdyby nie dom - jak to sobie nazwałam - pełen kobiecych furkotów - mówiła w "Poranku Dwójki" Joanna Nojszewska, autorka książki "Kobiety, które śpiewały Młynarskiego".
Joanna Nojszewska, autorka książki Kobiety, które śpiewały Młynarskiego
Joanna Nojszewska, autorka książki "Kobiety, które śpiewały Młynarskiego"Foto: East News/ Piotr Kamionka/reprter
  • Gościem audycji była Joanna Nojszewska, autorka książki "Kobiety, które śpiewały Młynarskiego"
  • Podczas pracy nad publikacją autorka rozmawiała z takimi osobami, jak Ewa Bem, Danuta Błażejczyk, Stanisława Celińska, Małgorzata Kożuchowska, Halina Kunicka, Joanna Kurowska, Alicja Majewska, Joanna Szczepkowska, Joanna Trzepiecińska, Ewa Wiśniewska, Magdalena Zawadzka i Katarzyna Żak.
  • Jedną z rozmówczyń jest również żona Wojciecha Młynarskiego - Adrianna Godlewska-Młynarska.

Myśl o napisaniu książki o tekstach Wojciecha Młynarskiego pisanych dla kobiet-artystek kiełkowała w Joannie Nojszewskiej od wielu lat. Po raz pierwszy pojawiła się podczas powrotu z festiwalu twórczości Wojciecha Młynarskiego w Gdańsku wiele lat temu, jeszcze za życia poety.

- Jadąc samochodem, pomyślałam sobie - i pamiętam dokładnie, gdzie to było na trasie - że tyle kobiet odnajduje się w jego liryce, tyle kobiet śpiewa jego piosenki, bo na festiwalu faktycznie było mnóstwo młodych pań śpiewających, że coś w tym musi być, że potrafił tak przedstawić te wszystkie drgnienia, wahania kobiecej duszy, nasz punkt widzenia, że warto o tym napisać - mówiła autorka publikacji.

Jak dodała, historia jej fascynacji Wojciechem Młynarskim jest jeszcze głębsza. - Ja sama też tak po cichutku ośmielę się nazwać kobietą śpiewającą Młynarskiego, ponieważ na studiach, w Teatrze Akademickim na Uniwersytecie Warszawskim, trafiłam do zespołu, który wykonywał właśnie piosenki Wojciecha Młynarskiego, przygotowaliśmy spektakl. Dla mnie to było pierwsze takie głębsze spotkanie z tą twórczością - wyjawiła.

Wojciech Młynarski pisze concept album

Joanna Nojszewska zauważyła, że śpiewane felietony, którymi zasłynął Wojciech Młynarski, mają w sobie rys publicystyczny i są zupełnie inne, niż teksty pisane dla wokalistek.

- W tych piosenkach jest więcej liryki, jest więcej opowieści o miłości, o przemijającym czasie, ale też o takim codziennym życiu kobiet - stwierdziła.

Jako przykład przywołała płytę "12 godzin z życia kobiety" Haliny Kunickiej. Wszystkie teksty piosenek napisał Wojciech Młynarski, a muzykę skomponował  Jerzy Derfel. - To coś, co dziś nazwalibyśmy concept albumem, rzecz jak na owe czasy niespotykana - mówiła Joanna Nojszewska. I tam w tych piosenkach jest zawarte właściwie całe życie kobiety od młodej dziewczyny, poprzez wahających się panią, stąd słynna piosenka "Spóźniłam się na mój ślub", ale też później po takie jakieś obowiązki domowe, rozterki. Wreszcie - chyba jedyny w naszej kulturze - pean na cześć teściów - wyliczała Joanna Nojszewska.

Czytaj także:

Wojciech Młynarski i jego dom

- Pani Adrianna Godlewska-Młynarska, która sporą część życia dzieliła z panem Wojciechem Młynarski jako żona, opowiadała mi że on wiele tych tematów brał z życia, z domu, z obserwacji i umiał to tak przetworzyć, że potem trafiało to do nas wszystkich - wyjaśniała autorka książki.

I dodała, że chodzi nie tylko o dom, który Młynarski tworzył jako mąż i ojciec, ale również o czasy jego dzieciństwa. W swojej publikacji stawia wręcz następującą tezę: "nie byłoby tak wrażliwego na kobiecą optykę autora Wojciecha Młynarskiego, gdyby nie dom pełen kobiecych furkotów".


Posłuchaj
12:25 Dwojka_Poranek_Dwojki_2024_01_17-09-34-50.mp3 Joanna Nojszewska o swojej książce "Kobiety, które śpiewały Młynarskiego" (Poranek Dwójki)

 

Wielkie kobiece towarzystwo

W najmłodszych latach Wojciecha Młynarskiego otaczały charyzmatyczna, mocna babcia Cesia, mama, która wcześnie została wdową, więc musiała wykazać się ogromną siłą i determinacją, żeby wychować dwójkę dzieci, ciotki, m.in. ciotka Kaczurbina, która zawodowo zajmowała się muzyką i wpoiła Wojciechowi wrażliwość muzyczną, a także siostry i kuzynki.

- Jak to powiedziała jedna z bohaterek mojej książki: wielkie kobiece towarzystwo otaczało Wojtka. Z kolei pani Godlewska stwierdziła, że widocznie taki miał los, taki przydział, że kobiety go otaczały i w pewnym sensie chroniły - podsumowała Joanna Nojszewska.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Joanna Nojszewska (autorka książki "Kobiety, które śpiewały Młynarskiego")

Data emisji: 17.01.2024

Godzina emisji: 9.30

mgc

Czytaj także

Janusz Szrom wspomina album "Młynarski o miłości"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 18:18
Na rynku muzycznym ukazał się album "Młynarski o miłości". Jest to składanka piosenek napisanych przez nieżyjącego już Wojciecha Młynarskiego. Dlaczego utwór "Gram o wszystko" jest jednym z najpiękniejszych w całej polskiej literaturze powojennej w kontekście muzycznym?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieczysław Fogg - człowiek na niepogodę

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2023 17:15
- Kiedyś znana polska artystka młodego pokolenia, po kolejnej współpracy z repertuarem pradziadka, powiedziała mi tak zupełnie szczerze, że u niej w domu te piosenki były obecne, tak samo jak piosenki innych znanych artystów, które jednak po jakimś czasie zaczynały tą myszką trącić. A w słuchaniu pradziadka nawet 40 lat temu dla młodych ludzi nie było niczego obciachowego - mówił w Dwójce prawnuk Mieczysława Fogga, Michał Fogg.
rozwiń zwiń