Szef Biblioteki Narodowej: to jest archiwum, które uporządkował Wojciech Młynarski

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 11:04
W Bibliotece Narodowej w Warszawie powstało Archiwum Wojciecha Młynarskiego. - Dokumentujemy nie tylko kogoś, kto przez dziesięciolecia podnosił poziom polskiej muzyki rozrywkowej, ale przede wszystkim chcieliśmy udokumentować poetę - mówił w "Poranku Dwójki" dr Tomasz Makowski, dyrektor instytucji.
- Wojciech Młynarski rozumiał polską duszę, rozumiał duszę swojego pokolenia - mówił Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej
- Wojciech Młynarski rozumiał polską duszę, rozumiał duszę swojego pokolenia - mówił Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki NarodowejFoto: z archiwum NAC
  • Przed kilkoma dniami, tuż po 7. rocznicy śmierci Wojciecha Młynarskiego, Biblioteka Narodowa w Warszawie otrzymała w darze jego archiwum.
  • Zbiory, będące darem od Agaty Młynarskiej, Pauliny Młynarskiej i Jana Młynarskiego, są równie bogate, jak twórczość ich ojca.
  • O szczegółach opowiadał w "Poranku Dwójki" dr Tomasz Makowski, dyrektor BN.

Przekazanie Bibliotece Narodowej w Warszawie Archiwum Wojciecha Młynarskiego było wymagającym przedsięwzięciem.

Rodzina Młynarskich od początku na tak

- To zazwyczaj jest długi proces. Z jednej strony rodzina musi się pożegnać z archiwum, z czymś, co należało do osoby bliskiej. Tutaj jeszcze przeszkodą było to, że cała trójka dzieci mieszka w różnych miejscach świata, więc dochodziły kwestie logistyczne. Najważniejsze jednak było to, że od początku była bardzo duża życzliwość i chęć przekazania nam zbiorów - tłumaczył dr Tomasz Makowski.

Poeta Wojciech Młynarski

Nowi opiekunowie archiwum Wojciecha Młynarskiego chcieliby postawić nacisk na udokumentowanie legendarnego twórcy jako poety.

- Chcemy, żeby Wojciech Młynarski był zapamiętany również jako autor niezwykłych tekstów, niezwykłych przekładów literatury czy poezji światowej, jako ktoś, kto w bardzo trudnym czasie potrafił przekazać to, co w kulturze było najwspanialsze, najszlachetniejsze. Sam jednak także był niezwykłym twórcą - podkreślał szef Biblioteki Narodowej.

Co zawiera Archiwum Wojciecha Młynarskiego?

W Archiwum Wojciecha Młynarskiego znajdują się liczne materiały warsztatowe: rękopisy i maszynopisy wierszy, wierszyków, limeryków, tekstów piosenek, a także inspiracje (np. segregator z tekstami francuskimi i niemieckimi do tłumaczeń, teczki z materiałami dotyczącymi Okudżawy, Wysockiego, Dietrich, Brela, Piaf, Brassensa, Sinatry, Ellingtona). Osobną część stanowią teczki z konferansjerkami do autorskich recitali, listy piosenek z poszczególnych występów, a także plakaty i afisze występy te zapowiadające.

Zobacz także: Wojciech Młynarski - serwis specjalny.


Posłuchaj
12:13 Poranek Dwójki makowski 21.03.2024.mp3 Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski o Archiwum Wojciecha Młynarskiego (Poranek Dwójki) 

- To jest archiwum uporządkowane również przez Wojciecha Młynarskiego. Podobnie jak w przypadku Zbigniewa Herberta, który dbał o swoje archiwum. Mogliśmy zobaczyć, jak dokumentuje nie tylko swoją twórczość, ale jak wyglądają źródła jego inspiracji i zainteresowania. To wszystko w archiwum widać - przekonywał Tomasz Makowski.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie)

Data emisji: 21.03.2024

Godz. emisji: 8.35

mgc/pg/wmkor

Czytaj także

​Dyrektor Biblioteki Narodowej o utraconych "relikwiach kultury"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 11:15
- Ta strata jest bez precedensu w historii świata, głównie dlatego, że świadomie podpalano skarbce, biblioteki i w różnych wymiarach jest to dla nas strata trudna do wyobrażenia - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aplikacja mPolona. Dyrektor Biblioteki Narodowej: to dostęp do 4 mln obiektów

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 11:58
- Pracuję w Bibliotece Narodowej ponad 30 lat i pamiętam, że moim przywilejem było wejście do magazynu rękopisów i wzięcie z półki dowolnego tekstu. Bardzo lubiłem korzystać z tego przywileju, a teraz każdy z państwa jest częścią tego niezwykłego doznania, jakim jest wzięcie z półki rękopisów - mówił w Dwójce dr Tomasz Makowski. Kierowana przez niego Biblioteka Narodowa wciąż rozwija aplikację mPolona na urządzenia mobilne.
rozwiń zwiń