Festiwal Millennium Docs Against Gravity. "Możemy wiele się nauczyć od tych bohaterów"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 11:51
- Myślę, że wbrew pozorom większość z nas ma świadomość wszystkich tych złych rzeczy, które dzieją się na świecie. W festiwalowych filmach też są poruszane ciężkie tematy, ale jest w nich również bardzo dużo nadziei i bardzo dużo pięknych bohaterów i bohaterek, którzy na co dzień robią niesamowite rzeczy, żyją w niesamowitych miejscach - mówił w Dwójce Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
  • Jeden z najważniejszych na świecie festiwali filmów dokumentalnych - Millennium Docs Against Gravity - odbędzie się w tym roku po raz 21.
  • Start już w piątek (10.05). Do 19 maja projekcje będą odbywać się w siedmiu miastach Polski (Warszawa, Łódź, Gdynia, Bydgoszcz, Katowice, Wrocław, Poznań). Odsłona online wydarzenia potrwa z kolei w dniach 21.05-3.06.
  • O programie festiwalu opowiadał w "Poranku Dwójki" jego dyrektor artystyczny - Karol Piekarczyk.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbywa się w tym roku pod hasłem "W relacji ze światem". Organizatorzy słowo "relacja" definiują przy tym na wiele sposobów.

Millennium Docs Against Gravity - różne znaczenia relacji

- W pierwszej kolejności są to relacje ze świata twórców i twórczyń filmowych, którzy opowiadają nam o różnych zakątkach naszego globu. Te historie mają w sobie taki piękny dualizm, bo z jednej strony są dla nas może trochę egzotyczne albo oddalone, a z drugiej strony mają bardzo dużo uniwersalizmu - podkreślał Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny wydarzenia.

Z drugiej strony, jak dodał, tegoroczne hasło skupia się też na relacjach międzyludzkich. - Widzimy to w filmach, jest w nich bardzo dużo tego właśnie tematu, ale chodzi nam też o relacje stricte na sali kinowej; o oglądanie wspólnie filmów, bo to jest doświadczenie, którego absolutnie nic nie może zastąpić - przekonywał gość Dwójki.

Seanse w kinach i online

75 lat historii polskiej powojennej kinematografii i funkcjonowania Wytwórni Filmów Oświatowych, retrospektywa pionierki kina queer i feministycznego, ikony oraz aktywistki Barbary Hammer, zmiany klimatyczne, historie wybitnych kobiet, które musiały walczyć o uznanie swoich zasług w zderzeniu z patriarchalną kulturą, Japonia w dokumencie, filmy w poszukiwaniu życiowego balansu... - te i wiele innych dokumentów składa się na program 21. festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Wydarzenie potrwa od 10 do 19 maja. Projekcje będą odbywać się w siedmiu miastach Polski: Warszawie, Łodzi, Gdyni, Bydgoszczy, Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu. Odsłona online MDAG potrwa z kolei w dniach 21.05-3.06.

Posłuchaj
15:10 Poranek Dwójki piekarczyk 9.05.2024.mp3 Rozmowa z Karolem Piekarczykiem, dyrektorem artystycznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Marcin Pesta

Gość: Karol Piekarczyk (dyrektor artystyczny festiwalu Millennium Docs Against Gravity)

Data emisji: 9.05.2024

Godz. emisji: 9.35

pg

Czytaj także

21. Millennium Docs Against Gravity. Co w programie festiwalu?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 12:01
10 maja rusza 21. Millennium Docs Agains Gravity, festiwal filmów dokumentalnych. Tegoroczne hasło "W relacji ze światem" podkreśla rolę i wartość filmów w życiu społecznym i politycznym. Tegoroczna edycja potrwa do 19 maja. Festiwalowe produkcje będzie można obejrzeć w siedmiu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy i  Łodzi. Część online potrwa na stronie mdag.pl od 21 maja do 3 czerwca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sosia na MDAG zagra kolorami. "Nie tylko matki Polki" - muzyczna strona festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2024 08:56
Millenium Docs Against Gravity to święto kina dokumentalnego. Festiwalowi towarzyszą też wydarzenia muzyczne. 18 maja impreza "Nie tylko matki Polki", zagrana przez Sosię, Lazy1 i Lucy Monslave, zwróci uwagę na nową festiwalową sekcję "Niezapomniane historie kobiet". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eliza Kubarska o górach i filmie o Wandzie Rutkiewicz pt. "Ostatnia wyprawa"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 09:00
Gościnią środowego odcinka pasma "Ludzie" była Eliza Kubarska - doceniana reżyserka filmów dokumentalnych, z wykształcenia rzeźbiarka, która wyszła ze słynnej "Kowalni" prof. Grzegorza Kowalskiego. Obok sztuki pasją Elizy są góry. W audycji opowiedziała m.in. o swoim ostatnim filmie pt. "Ostatnia wyprawa", który przedstawia historię Wandy Rutkiewicz.
rozwiń zwiń