Natalia Budzyńska: chciałam przywrócić kobiety historii Zakopanego

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2024 13:40
- Kiedy mówimy o Zakopanem, czytamy opracowania czy wspomnienia, zwykle są wymieniani ci sami mężczyźni tworzący artystyczny etos tego miasta. Natomiast kobiety ewidentnie są pomijane - mówiła w Dwójce Natalia Budzyńska, autorka książki "Zakopane artystek".
W książce Zakopane artystek Natalia Budzyńska pisze m.in. o Marii Konopnickiej (na zdjęciu)
W książce "Zakopane artystek" Natalia Budzyńska pisze m.in. o Marii Konopnickiej (na zdjęciu)Foto: PAP/Alamy
  • Zakopane to stolica polskich gór, która od dziesięcioleci zachwyca Polaków.
  • W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o książce "Zakopane artystek", która przedstawia kobiety współtworzące to miasto i jego kulturę.
  • Modrzejewska, Pawlikowska-Jasnorzewska, Konopnicka, Nałkowska, Stryjeńska, Solska i Zapolska - to niektóre postaci opisane przez Natalię Budzyńską.

Malarki, aktorki, rzeźbiarki, tancerki, literatki. Artystki. Pisały przewodniki turystyczne, przyjeżdżały po literacki temat, odkrywały góralską sztukę, tworzyły teatry i prowadziły szkoły artystyczne. Tańczyły, tkały, pisały i grały. Przyjeżdżały na chwilę albo na zawsze, odpocząć lub pracować, na wakacje lub na leczenie. Zakopianki z urodzenia lub z wyboru. To one współtworzyły legendę stolicy polskich gór.

Zakopane artystek

- W pierwszym okresie, czyli w początkach czy połowie XIX wieku, kobiety literatki jeździły do Zakopanego po inspiracje. Później powody pojawiania się tam artystek, o których piszę, były różne. Jedne przyjeżdżały, żeby odpocząć i się podleczyć, inne właśnie po inspiracje, a jeszcze inne tak się zakochały w obliczu miasta czy w wysokogórskim krajobrazie, że zostawały tam na dłużej - opowiadała Natalia Budzyńska.

Od Nałkowskiej do Zapolskiej

Jak przekonywała autorka książki "Zakopane artystek", szczególnie w przypadku literatek fascynacja miastem odbijała się na ich twórczości.

- Zakopane, tutejsze środowisko i krajobraz, było tematem ich powieści czy wierszy albo pojawiało się po prostu jako ważny element w ich twórczości. Tak jak w przypadku Marii Konopnickiej i jej książki o sierotce Marysi, gdzie pojawia się królowa Tatra - tłumaczyła.

Posłuchaj
17:16 Poranek Dwójki budzyńska 29.05.2024.mp3 Natalia Budzyńska o swojej książce "Zakopane artystek" (Poranek Dwójki) 

Inne artystki, o których pisze w swojej książce Natalia Budzyńska, to m.in.: Helena Modrzejewska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Zofia Nałkowska, Zofia Stryjeńska i Gabriela Zapolska.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Natalia Budzyńska (autorka książki "Zakopane artystek")

Data emisji: 29.05.2024

Godz. emisji: 9.35

dz/pg/kormp

Czytaj także

"Urzeczeni" - wystawa w Muzeum Tatrzańskim. Kuratorka: Tatry wciąż pociągają artystów

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 21:00
- Niektórzy polują na pewien kadr całymi dniami, inni różnie przetwarzają jeden motyw, tworzą całą tematyczną serię. Tatry to góry piękne i zmienne, czasami groźne, a groza też pociągała artystów, szczególnie tych XIX-wiecznych - mówiła w Dwójce Zofia Radwańska, kuratorka wystawy "Urzeczeni. Tradycyjny pejzaż tatrzański".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakopane - miejsce dla artystów. "To miasto inspiracji"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 20:16
"Nasze Zakopane" to książka, w której m.in. możemy znaleźć prace znanych zakopiańskich artystów. O miłości do tego miasta i jego kulturze opowiedziała w audycji "Wybieram Dwójkę" Bianka Rolando - autorka książki.
rozwiń zwiń