Barok blisko natury. Cracovia Danza zaprasza na spektakl "Muzyka na wodzie"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 14:00
- XVII i XVIII wiek, okres baroku czy rokoko, a nawet klasycyzm, to był taki czas, kiedy większość różnych utworów teatralnych, baletowych, muzycznych zagłębiała się w naturę - mówiła w Dwójce Romana Aniel, dyrektorka i założycielka zespołu Cracovia Danza, który przygotował widowisko pt. "Muzyka na wodzie".
Tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza przygotowali widowisko pt. Muzyka na wodzie
Tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza przygotowali widowisko pt. "Muzyka na wodzie"Foto: mat. pras.
  • Tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza przygotowali widowisko pt. "Muzyka na wodzie".
  • Premiera - 25 czerwca na scenie Teatru Variete w Krakowie.
  • 13 lipca w stolicy Małopolski rozpocznie się natomiast 25. Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza.

"Natura, parki, ogrody a taniec dworski" to temat tegorocznego 25. Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza.

Wydarzenie odbędzie się w połowie lipca, ale już we wtorek (25.06) Balet Dworski Cracovia Danza zaprasza na utrzymaną w tej tematyce premierę pt. "Muzyka na wodzie".

Kompozytorzy wsłuchani w naturę

Widowisko zrealizowane jest w barokowym stylu, a inspiracją dla jego powstania były utwory "Water Music" Georga Friedricha Haendla oraz "Wassermusik" Georga Philippa Telemanna. Jak przekonywała Romana Aniel, kilkaset lat temu kompozytorzy dużo częściej sięgali po motywy związane z naturą.

- W tych dawnych wiekach, we wcześniejszym repertuarze tanecznym, ten temat był bardzo obecny, człowiek żył z nim na co dzień może bardziej niż dzisiaj. Może bardziej się wsłuchiwał, obserwował, inspirował i to gdzieś chyba nam uciekło w sztuce, szczególnie w tej sztuce wysokiej. My odnosimy się do świata bardziej sztucznego, stworzonego przez nas - mówiła założycielka Cracovia Danza. - XVII i XVIII wiek, okres baroku czy rokoko, a nawet klasycyzm, to był taki czas, kiedy większość różnych utworów teatralnych, baletowych, muzycznych zagłębiała się w naturę.

Czytaj także:

Haendel i Telemann o wodzie

Organizatorzy tak piszą o swoich muzycznych inspiracjach:

Są takie utwory, bez których trudno sobie wyobrazić historię muzyki. Do nich można zaliczyć arcydzieło Georga Friedricha Haendla "Water Music". Utwór skomponowany w 1717 roku, został prawdopodobnie wykonany w plenerze, być może na łodziach, podczas przejażdżki po Tamizie króla Jerzego I. Do takiego widowiska nawiązuje Cracovia Danza w spektaklu baletowym Muzyka na wodzie, uzupełniając Haendlowską "ścieżkę dźwiękową" o "Wassermusik" Georga Philippa Telemanna.

Premiera widowiska "Muzyka na wodzie" odbędzie się we wtorek - 25 czerwca - na scenie Teatru Variete w Krakowie.


Posłuchaj
06:26 Dwojka_Poranek_Dwojki_Cracovia_2024_06_25-08-23-50.mp3 Barok blisko natury. Cracovia Danza zaprasza na spektakl "Muzyka na wodzie"

***

Rozmawiała: Justyna Nowicka

Gość: Romana Aniel (dyrektorka i założycielka zespołu Cracovia Danza)

Data emisji: 25.06.2024

Godzina emisji: 8.20

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mgc/wmkor/pg

Czytaj także

Balet przeciwko wojnie. Wyjątkowe widowisko na scenie NCK w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 12:07
Wśród instytucji kulturalnych pomagających ogarniętej wojną Ukrainie jest Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie. W środę 23 marca na jego scenie wystąpi znany na całym świecie Narodowy Balet Ukrainy Virski. Podczas koncertu będą zbierane pieniądze na wsparcie naszych wschodnich sąsiadów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kristof Szabo: próbujemy udawać, że potrafimy latać. Tancerz baletowy o magii swojego zawodu

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 16:04
- Nasza praca w teatrze i na scenie to jest właśnie tworzenie takiej iluzji dla widza. Jeżeli możemy sprawić, że publiczność wierzy w to, że potrafimy latać, to świetnie – przyznał Kristof Szabo, tancerz baletowy, który był gościem Justyny Majchrzak i opowiadał o tajnikach sztuki w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń