Polskie Radio Dzieciom

Kristof Szabo: próbujemy udawać, że potrafimy latać. Tancerz baletowy o magii swojego zawodu

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 16:04
- Nasza praca w teatrze i na scenie to jest właśnie tworzenie takiej iluzji dla widza. Jeżeli możemy sprawić, że publiczność wierzy w to, że potrafimy latać, to świetnie – przyznał Kristof Szabo, tancerz baletowy, który był gościem Justyny Majchrzak i opowiadał o tajnikach sztuki w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom.
O magii baletu rozmawialiśmy w audycji Polskiego Radia Dzieciom
O magii baletu rozmawialiśmy w audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: Zdjęcie w prywatnego archiwum Kristofa Szabo

Balet to taniec, który fascynuje ludzi od lat. Za pierwsze przedstawienie wykorzystujące balet romantyczny, uznaje się "Sylfida" ("La Sylphide") w choreografii Philippo Taglioniego, który miał swoją premierę 12 marca w 1832 roku w Académie Royale de Musique w Paryżu. Za najważniejszy balet romantyczny uznaje się zaś "Giselle" w choreografii Jeana Coralli (sceny zespołowe) i Julesa Perrota (duety oraz tańce solowe) do muzyki Adolphe Adama.

Jak zauważył Kristof Szabo balet to nie tylko taniec i muzyka, ale także piękne stroje. - Wszystkie nasze kostiumy szyte są na miarę na miejscu, w teatrze. Tworzone są specjalnie dla nas i dopasowywane bardzo dokładnie. Tancerki noszą tiulowe sukienki nazywane tutu. Po polsku ten rodzaj ubioru nazywany jest paczkami - powiedział tancerz. - I tak są paczki klasyczne, takie bardziej sztywne, których spódnica jest równoległa do podłogi, albo paczki romantyczne, które zasłaniają całe nogi i są to takie tunelowe, długie suknie, które pięknie powiewają, jak na przykład tancerka jest podnoszona albo skacze - wyjaśnił gość "Poranka".

- To między innymi dzięki tym strojom mamy w balecie zjawisko iluzji czyli właśnie imitację latania, bo te paczki romantyczne zostały stworzone właśnie w okresie romantyzmu. W balecie "Giselle" tancerki w takich strojach miały udawać duchy - opowiadał tancerz.

A więcej o tajnikach sztuki baletowej można posłuchać w załączonym zapisie audycji:


Posłuchaj
24:37 2024_04_29 08_00_08_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Balet - tematem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom

 

   


Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Gość: Kristof Szabo, tancerz baletowy
Data emisji: 29.04.2024
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

"Każdy z nas jest Pinokiem, który uczy się życia". Premiera historii o drewnianym chłopcu w Teatrze Wielkim

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 15:09
- Pinokio to historia o dojrzewaniu, o tym jak stajemy się dorośli i czym jest człowieczeństwo. A wszystkie historie, jakie przeżywa drewniany chłopiec, są tymi, które doświadcza każdy z nas. Naszym zadaniem jest pokazać to w mądry sposób - powiedziała Anna Hop - reżyserka i choreografka baletu "Pinokio", gość "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Czekolady. Jest magiczna - na zły nastrój, jak lekarstwo!

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 13:19
Gość Polskiego Radia Dzieciom Mirosław Pelczar Mistrz Polski Cukiernictwa, robił z czekolady nie tylko praliny i trufle, ale też figurki w kształcie motoru, pantofelka, samochodu, piłki golfowej czy narzędzi. - Czekolada jest wdzięcznym materiałem do tworzenia różnych figur, rzeźb, a nawet dzieł sztuki. Najzdrowsza jest gorzka czekolada, ma dużo magnezu, wspomaga pracę serca, układ krwionośny, a także działa na pamięć – powiedział w "Poranku" gość Martyny Chuderskiej. Dlaczego biała czekolada nie jest czekoladą?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zostać artystą i stworzyć książkę idealną? Odpowiedź w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 13:19
W Światowym Dniu Sztuki można nie tylko stworzyć coś artystycznego i wysłać na konkurs Polskiego Radia Dzieciom p.t.: „Wiosna jest poezją”. Jest to również dobra okazja, aby dowiedzieć się na czym polega praca artysty i ilustratora. Dlatego też studio Polskiego Radia Dzieciom odwiedził Piotr Karski i opowiedział Justynie Majchrzak o swoich inspiracjach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Trzy krowy w niebieskich kajakach", czyli historia, która wydarzyła się naprawdę. Kulisy w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 13:19
Pewnego dnia w głowach trzech przyjaciółek rodzi się szalony plan. Mają już serdecznie dość nudnego życia i złego traktowania. Postanawiają wynająć kajaki z pobliskiej wypożyczalni i popłynąć w siną dal, by zwiedzić świat i poczuć smak wolności. Jest tylko jeden problem: Gryzelda, Mućka i Fela są… krowami. A co ciekawe, jak wyjaśnił gość "Poranka", Andrzej Marek Grabowski autor książki p.t.: "Trzy krowy w niebieskich kajakach", jest to historia prawdziwa, która zainspirowała go do opisania jej dzieciom.
rozwiń zwiń