Z "Panem Tadeuszem" po Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 17:23
W dniu "Narodowego czytania Pana Tadeusza" odwiedzimy kilka miast, w których zaplanowano to ogólnonarodowe artystyczne wydarzenie.
Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie
Pomnik Adama Mickiewicza w KrakowieFoto: Lestat (Jan Mehlich)/ Wikimedia Commons

Mija właśnie dwieście lat od "roku owego", momentu, w którym toczy się akcja poematu Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz". Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski postanowił zainicjować ogólnopolską akcję "Narodowe czytanie". Projekt ma na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury. Patronat nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.
Do "Narodowego czytania Pana Tadeusza" przystąpiło wiele miast z całej Polski. Każdy z ośrodków zrealizuje własny, oryginalny pomysł na przeprowadzenie lektury Mickiewiczowskiego arcypoematu. W dniu akcji odwiedzimy w Poranku Dwójki (o godz. 7.30, 8.30 i 9.30) kilka miast, w których zaplanowano to ogólnonarodowe artystyczne wydarzenie (Zakopane, Bydgoszcz  i Poznań).
Poza tym w Poranku Dwójki: "Słowo na dzień”, a w nim refleksje o. Andrzeja Zająca, kalendarium, "Pięć minut nad Biblią”, przegląd prasy, wiadomości  kulturalne oraz do wygrania nasza płyta folkowa – tym razem album "Swoją Drogą & Goście”.
Program prowadzi Anna Szewczuk.
8 września (sobota), godz. 6.00-10.00

Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" na antenie Dwójki - zobacz więcej
***
Portal Polskiego Radia uruchomił specjalną stronę internetową pantadeusz.polskieradio.pl , poświęconą "Narodowemu czytaniu”. Za jej pośrednictwem 8 września będzie można obejrzeć transmisję wideo z uroczystej inauguracji przedsięwzięcia w Ogrodzie Saskim.

Czytaj także

Czytanie "Pana Tadeusza" w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2012 08:29
Mija 200 lat od momentu, w którym zakończyła się akcja "ostatniego zajazdu na Litwie”. Z tej okazji 8 września z inicjatywy Bronisława Komorowskiego, Prezydenta RP, zostanie zainaugurowane "Narodowe czytanie Pana Tadeusza”. Na wszystkich antenach Polskiego Radia, które wspiera przedsięwzięcie, już od początku tygodnia pojawiają się specjalne audycje poświęcone temu projektowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawdziwy "Pan Tadeusz" może przerażać...

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 17:07
"Pamiętniki Soplicy" Henryka Rzewuskiego były dla Mickiewicza jedną z inspiracji do stworzenia "Pana Tadeusza". Książka ta jest bardzo polska – czasem się uśmiechamy, czasem jednak jest tu straszno...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janda: "Pan Tadeusz" został napisany z miłością

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 11:35
- Jeżeli prezydent kraju propaguje akcję czytania "Pana Tadeusza" w sobotę, publicznie, w parku, to jest wielka wartość - mówiła w Dwójce aktorka, zachęcając do wzięcia udziału w ogólnonarodowej lekturze arcypoematu.
rozwiń zwiń