REKLAMA

Pustka w Nowym Sączu

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 15:30
Na wystawę "Void" do Nowego Sącza - na której m.in. prace Nikifora, Andy Warhola czy Jerzego Nowosielskiego - zapraszał Leon Tarasewicz.
Audio
  • Rozmowa z Krystyną Piotrowską i Leonem Tarasewiczem o nowosądeckiej wystawie "Void"
  • Rozmowa z Markiem Cecułą na temat jego wrocławskiej wystawy SEEDS
Mirosław Bałka, Tanz, 2002, kadr filmu video
Mirosław Bałka, Tanz, 2002, kadr filmu videoFoto: materiały promocyjne/BWA Sokół, Nowy Sącz

W poniedziałkowym "Poranku Dwójki" opowiadaliśmy o prezentowanej w nowosądeckiej Galerii BWA Sokół wystawie: "Void". Przygotowana przez Andę Rottenberg ekspozycja spogląda ku mitycznej przestrzeni Galicji, której tytułowa pustka była w ciągu stuleci wypełniana przez różną ludność i różną władzę. Na wystawie znalazły się prace Nikifora, Andy Warhola czy Jerzego Nowosielskiego, których twórczość w różny sposób związana jest z miejscową kulturą łemkowską. O niej w komentarzu do swojej pracy mówi Leon Tarasewicz: "To właśnie blask łemkowskiego ikonostasu podarował nam Andreja Warchoła, Nikifora oraz Jerzego Nowosielskiego".

Inne prace pokazywane na "Void", jak wideo "Jakub Muller - Mimo lat, co minęły" Krystyny Piotrowskiej czy obrazy Maryana S. Maryana, nawiązują do żydowskiej obecności w regionie. Instalacja wideo "Little Nowy Sącz" Hadassy Goldvicht zainspirowana została wspomnieniami z dzieciństwa Emila Knebla. Na wystawie znalazły się też dwie prace Mirosława Bałki: rzeźba "Bruno Schulz" oraz wideo "Tanz" powstałe w 2002 roku w pociągu pospiesznym relacji Warszawa-Gdańsk i przedstawiające ostatnie chwile dokonującej żywota ćmy.

Gościem Poranka byli Krystyna Piotrowska i Leon Tarasewicz.

Zapraszaliśmy również na wystawę Marka Cecuły: SEEDS - sztuka przetrwania w BWA we Wrocławiu. O ekspozycji mówił sam artysta.

Ponadto w audycji: informacje kulturalne, kalendarium, przegląd prasy i piosenka z rekomendacją. W tym tygodniu piosenki proponuje Zbigniew Namysłowski. Nie zabrakło też płyty tygodnia.

Audycję prowadził Paweł Sawicki.

11 września (wtorek)

Czytaj także

Teologia Jerzego Nowosielskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2012 14:00
- Chrystus jest moim osobistym Zbawicielem - twierdził Jerzy Nowosielski. Jego wielka wiara opierała się na niezwykłym przeżywaniu tajemnicy Śmierci i Zmartwychwstania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowosielski trafił do Pałacu Prezydenckiego

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 13:36
Obrazy Jerzego Nowosielskiego zdobią jedną z sal Pałacu Prezydenckiego. Prezydent Bronisław Komorowski, który otwierał wystawę, powiedział, że z niepokojem myślał o tym pomyśle.
rozwiń zwiń