Kultura

Nowosielski trafił do Pałacu Prezydenckiego

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 13:36
Obrazy Jerzego Nowosielskiego zdobią jedną z sal Pałacu Prezydenckiego. Prezydent Bronisław Komorowski, który otwierał wystawę, powiedział, że z niepokojem myślał o tym pomyśle.
Audio
  • Bronisław Komorowski: trudno o lepsze sąsiedztwo
  • Andrzej Starmach prezentowanie sztuki nowoczesnej w Pałacu Prezydenckim to precedens na skalę europejską
  • Andrzej Starmach opowiada dowcip
Bronisław Komorowski i prace Jerzego Nowosielskiego
Bronisław Komorowski i prace Jerzego NowosielskiegoFoto: PAP/Rafał Guz

 - Jak tu wytłumaczyć, dlaczego Nowosielski w pałacu - mówił prezydent. Podkreślił jednak, że była to trafiona decyzja, bo trudno o lepsze sąsiedztwo. Tuż obok sali Nowosielskiego jest prezydencka kaplica, a, jak powiedział prezydent, dzieła tego malarza mówią o skomplikowanych relacjach między ludźmi, a także między ludźmi a Bogiem.

- Chyba trudno o lepsze miejsce dla sztuki, która mówi o potrzebie nie tyle nawracania ludzi, ile nawracania ludzkich serc - powiedział Bronisław Komorowski.

Wyraził też nadzieję, że dzięki tej galerii jakieś serca zostaną nawrócone w dobrą stronę. Andrzej Starmach podkreślił, że prezentowanie sztuki nowoczesnej w Pałacu Prezydenckim to precedens na skalę europejską. Dodał, że Jerzy Nowosielski, który był jego przyjacielem, byłby bardzo szczęśliwy, że ekumenizm, który propagował przez całe życie, znalazł ukoronowanie w Pałacu Prezydenckim.

10 jego dzieł wypożyczył pałacowi przyjaciel malarza Andrzej Starmach - prezes Fundacji Nowosielskich.

W jednej z głównych sal reprezentacyjnych Pałacu, z której jest wejście do kaplicy katolickiej, zawisły dzieła najwybitniejszego prawosławnego artysty polskiego - powiedział Starmach. Dodał, że Nowosielski malował w kościołach katolickich, greckokatolickich i w kościołach prawosławnych.

W czasie uroczystości otwarcia wystawy nie zabrakło żartów na temat sztuki nowoczesnej. Prezydent powiedział, że meble w rezydencji w Wiśle, które w latach 30. uważano za bardzo nowoczesne, wyglądają wspaniale, ale są bardzo niewygodne. W sobotę dzieła Jerzego Nowosielskiego będą mogli obejrzeć wszyscy, którzy odwiedzą Pałac Prezydencki w czasie Nocy Muzeów.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

(pp)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

One nie tylko "ładnie wyglądają na ścianie"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 14:53
- Wielkość Jerzego Nowosielskiego nie polega na jego sukcesie komercyjnym. Zauważmy w końcu dramatyzm jego dzieł, ich głębię - apeluje Krystyna Czerni, autorka monografii artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Śpiąca dziewczyna" warta 45 milionów dolarów

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 11:20
Obraz czołowego amerykańskiego malarza tworzącego w stylu "pop art" Roy'a Lichtensteina "Śpiąca dziewczyna" sprzedany został w domu aukcyjnym Sotheby's w Nowym Jorku za rekordową sumę prawie 45 mln dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przedstawiali swoje spojrzenie na Apokalipsę

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 20:57
Wystawę prac studentów, których tematem jest koniec świata pt. "Last minute", otwarto w Galerii Spotkań Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu.
rozwiń zwiń