X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Nowosielski trafił do Pałacu Prezydenckiego

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 13:36
Obrazy Jerzego Nowosielskiego zdobią jedną z sal Pałacu Prezydenckiego. Prezydent Bronisław Komorowski, który otwierał wystawę, powiedział, że z niepokojem myślał o tym pomyśle.
Audio
  • Bronisław Komorowski: trudno o lepsze sąsiedztwo
  • Andrzej Starmach prezentowanie sztuki nowoczesnej w Pałacu Prezydenckim to precedens na skalę europejską
  • Andrzej Starmach opowiada dowcip
Bronisław Komorowski i prace Jerzego Nowosielskiego
Bronisław Komorowski i prace Jerzego NowosielskiegoFoto: PAP/Rafał Guz

 - Jak tu wytłumaczyć, dlaczego Nowosielski w pałacu - mówił prezydent. Podkreślił jednak, że była to trafiona decyzja, bo trudno o lepsze sąsiedztwo. Tuż obok sali Nowosielskiego jest prezydencka kaplica, a, jak powiedział prezydent, dzieła tego malarza mówią o skomplikowanych relacjach między ludźmi, a także między ludźmi a Bogiem.

- Chyba trudno o lepsze miejsce dla sztuki, która mówi o potrzebie nie tyle nawracania ludzi, ile nawracania ludzkich serc - powiedział Bronisław Komorowski.

Wyraził też nadzieję, że dzięki tej galerii jakieś serca zostaną nawrócone w dobrą stronę. Andrzej Starmach podkreślił, że prezentowanie sztuki nowoczesnej w Pałacu Prezydenckim to precedens na skalę europejską. Dodał, że Jerzy Nowosielski, który był jego przyjacielem, byłby bardzo szczęśliwy, że ekumenizm, który propagował przez całe życie, znalazł ukoronowanie w Pałacu Prezydenckim.

10 jego dzieł wypożyczył pałacowi przyjaciel malarza Andrzej Starmach - prezes Fundacji Nowosielskich.

W jednej z głównych sal reprezentacyjnych Pałacu, z której jest wejście do kaplicy katolickiej, zawisły dzieła najwybitniejszego prawosławnego artysty polskiego - powiedział Starmach. Dodał, że Nowosielski malował w kościołach katolickich, greckokatolickich i w kościołach prawosławnych.

W czasie uroczystości otwarcia wystawy nie zabrakło żartów na temat sztuki nowoczesnej. Prezydent powiedział, że meble w rezydencji w Wiśle, które w latach 30. uważano za bardzo nowoczesne, wyglądają wspaniale, ale są bardzo niewygodne. W sobotę dzieła Jerzego Nowosielskiego będą mogli obejrzeć wszyscy, którzy odwiedzą Pałac Prezydencki w czasie Nocy Muzeów.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

One nie tylko "ładnie wyglądają na ścianie"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 14:53
- Wielkość Jerzego Nowosielskiego nie polega na jego sukcesie komercyjnym. Zauważmy w końcu dramatyzm jego dzieł, ich głębię - apeluje Krystyna Czerni, autorka monografii artysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śpiąca dziewczyna" warta 45 milionów dolarów

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 11:20
Obraz czołowego amerykańskiego malarza tworzącego w stylu "pop art" Roy'a Lichtensteina "Śpiąca dziewczyna" sprzedany został w domu aukcyjnym Sotheby's w Nowym Jorku za rekordową sumę prawie 45 mln dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedstawiali swoje spojrzenie na Apokalipsę

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 20:57
Wystawę prac studentów, których tematem jest koniec świata pt. "Last minute", otwarto w Galerii Spotkań Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu.
rozwiń zwiń