Sonia Draga: w tym roku nastąpił powrót do książki

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 10:00
- Dla branży wydawniczej z jednej strony rok 2020 jest rokiem straconym, bo małe biznesy walczą z trudnościami. Ale z drugiej odnoszę wrażenie, że dla wielu książka stała się znowu równoprawnym elementem spędzania wolnego czasu - opowiadała w Dwójce bizneswoman, działaczka społeczna i prezes Polskiej Izby Książki Sonia Draga.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Logan Bush

Biblioteka narodowa shutt-1200.jpg
"Digitalizacja na życzenie" - nowa usługa Biblioteki Narodowej

Posłuchaj
16:30 _PR2_AAC 2020_12_02-09-29-46.mp3 Sonia Draga o sytuacji polskich księgarń w pandemii (Poranek Dwójki)

 

Polska Izba Książki została zawiązana w 1990 roku, tuż po przemianach ustrojowych, aby reprezentować branżę wydawniczą w trakcie tworzenia się nowych podstaw prawnych w Polsce. Jednak ostatni rok jest trudnym czasem dla księgarń, które walczą o przetrwanie w pandemii. Z badań, które opublikował Instytut Książki, wynika bowiem, że od początku roku aż 120 placówek księgarń niezależnych zostało zamkniętych. Zdaniem Soni Dragi, dane te będą wciąż wzrastać.

- Możemy się spodziewać, że po zakończeniu tego roku kolejne podmioty będą musiały się zamknąć, ponieważ te ostatnie tygodnie znów nie mogły być normalne dla księgarń, a zwłaszcza klubokawiarni, które teraz muszą utrzymywać się wyłącznie ze sprzedaży książek. A trzeba podkreślić, że walczą ciężko i przegrywają z nieuczciwą konkurencją ze strony internetu. Tam podmioty sprzedające książki mają znacznie niższe koszty utrzymania i są w stanie zaoferować książki po bardzo niskich cenach. Małe księgarnie potrzebują tej marży detalicznej, by móc normalnie funkcjonować i zapewniać dodatkowy serwis czytelnikom - podkreśliła prezes Polskiej Izby Książki.

Czytaj też:

Poezja książka 1200.jpg
Joanna Roszak: poezja pozwala wydobywać głos wtedy, kiedy jest to trudne

Jak zaznaczyła wydawczyni, księgarnie nie są wyłącznie miejscem sprzedaży. Są bowiem również polem do spotkań z kulturą i jej twórcami. - Niestety, w czasach pandemii te spotkania zostały ograniczone, jedynie na początku roku mieliśmy możliwość ich realizacji, a później w czasie wakacji odbyło się kilka imprez targowych w plenerze. Natomiast w pozostałej części roku wszelkie spotkania musiały przejść do formy online - mówiła.

Polska Izba Książki walczy jednak nieprzerwanie o uchronienie małych polskich księgarń przed zniknięciem z rynku. Jednym z takich działań jest dążenie do wprowadzenia ustawy, która ujednoliciłaby ceny książek. - Ta ustawa chroniłabym cenę wydrukowaną na książce w okresie do 12 miesięcy. Polegałoby to na tym, że książka nie podlegałaby rabatom w okresie ochronnym. W efekcie końcowym to jest czynnik, który ma na celu ochronę księgarń.

Czytaj też:

- Musimy wprowadzić narzędzia, które pozwolą zachować właściwe proporcje pomiędzy podmiotami, bo gdy stracimy księgarnie - co nam grozi w perspektywie paru lat - to pamiętajmy, że na rynku pojawi się wkrótce duży podmiot zagraniczny, który odprowadza podatki za granicą i ma świetnie rozbudowane narzędzia sprzedaży, a więc nie ochronimy także polskich miejsc pracy i polskiego biznesu - podkreśliła Sonia Draga.

Sonia Draga mówiła również m.in. o planach i priorytetach Polskiej Izby Książki na kolejny rok, w tym pakietach dla księgarń niezależnych i szkoleniach dla księgarzy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Sonia Draga (wydawca, bizneswoman, działaczka społeczna, prezes Polskiej Izby Książki)

Data emisji: 2.12.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

"Kompendium inteligenta". Orbitowski o książce "Po co czytać klasyków"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 23:12
- Patrzę na tę książkę jako wysoki lotów dziennik fascynata książek. Mamy tu kompendium inteligenta. Ogromną rolę odgrywa tutaj język - mówił o książce Italo Calvino "Po co czytać klasyków" w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejna premiera na kanale "Radiobook": "Pożegnanie jesieni" Stanisława Ignacego Witkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 07:30
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to "Pożegnanie jesieni" Stanisława Ignacego Witkiewicza w interpretacji Marcina Hycnara.
rozwiń zwiń