REKLAMA

WarszeMuzik 2021. "Opowiadamy historię poprzez muzykę"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 11:50
- Jak co roku, we wszystkie soboty i niedziele sierpnia, spotykamy podczas festiwalu i wędrujemy między ostańcami. Moim ulubionym wydarzeniem w tegorocznym programie jest "Niedokończoność" – spróbujemy pokazać, czym ona jest w muzyce, od Bacha, przez Schuberta i Czajkowskiego, po niepisanego patrona festiwalu, czyli Mieczysława Wajnberga - mówiła w Dwójce Ania Karpowicz, współorganizatorka festiwalu WarszeMuzik.
Identyfikacja wizualna festiwalu WarszeMuzik
Identyfikacja wizualna festiwalu WarszeMuzikFoto: materiały prom./Ola Jasionowska

Wajnberg grafika 1200.jpg
Prof. Krzeszowiec: Wajnberg wszedł do panteonu kompozytorów

Posłuchaj
15:34 Poranek Dwójki 26.07.2021 Warszemuzik.mp3 Ania Karpowicz i Marek Bracha o kolejnej odsłonie festiwalu WarszeMuzik (Poranek Dwójki)

Flecistka Ania Karpowicz i pianista Marek Bracha od pięciu lat tworzą w podwórkach kamienic-ostańców oraz w przestrzeni Pomnika Umschlagplatz cykle kameralnych koncertów. W tym roku, poza nazwiskiem patrona wydarzenia - Mieczysława Wajnberga - nie zabraknie twórczości innych znakomitych muzyków, m.in. znakomitego pianisty i kompozytora Andrzeja Czajkowskiego.

- Andrzej Czajkowski to postać bardzo ważna w historii muzyki, nie tylko polskiej, ale i światowej - wyjaśnił Marek Bracha. - Chcieliśmy pokazać jego kontekst warszawski i przybliżyć twórczość, która nie jest tak dobrze znana i wymaga propagowania. Zaprosiliśmy więc do udziału pianistów: Julię Kociuban, Radosława Sobczaka i Piotra Sałajczyka, którzy zagrają nam utwory Andrzeja Czajkowskiego.

Czytaj też:


1200x660_Bracha_2.jpg
"Domówka z Dwójką". Wieczorową porą u Marka Brachy

Jak zdradziła Ania Karpowicz, głównym celem jest "przyprowadzanie kompozytorów do domu". - Andrzej Czajkowski to taka postać, która – podobnie jak Wajnberg – ma figurę domu utraconego. Wiemy, że uciekł ze swoją babcią z warszawskiego getta, co jest bardzo znaczące. Chcemy jego korzenie i kontekst dzieciństwa w ten sposób przybliżyć, pozwolić temu wybrzmieć - dodała flecistka.

Tegoroczna odsłona to również koncert "Niedokończoność", którego wysłuchać będzie można przy ul. Chłodnej 20. Organizatorzy zapowiadają, że w programie znajdą się nie tylko utwory nieukończone przez kompozytorów. - Aby tę niedokończoność bardziej zaznaczyć, Maria Sławek zagra na niedokończonych skrzypcach Andrzeja Panufnika. Ta niedokończoność dotyczy tożsamości Warszawy jako miasta, ale też żydowskiej społeczności Warszawy - mówiła Ania Karpowicz.

Czytaj też:


Ania Karpowicz.jpg
Ania Karpowicz, Aleksandra Świgut i… ludzki głos

Jednak WarszeMuzik to nie tylko koncerty, lecz także wydarzenie, podczas którego można uzupełnić swoją wiedzę o kompozytorach związanych z kamienicami-ostańcami, czy naszą częścią Europy. - Podczas trwania festiwalu organizujemy spacery. Aleksandra Stefaniak poprowadzi spacer zatytułowany "Celebryci w dzielnicy Północnej", a Franciszek Bojańczyk opowie o życiu codziennym mieszkańców Dzielnicy Północnej - opowiadał Marek Bracha.

Jak dodała Ania Karpowicz, we współpracy z przewodniczką Agnieszką Kuś i Instytutem Mieczysława Wajnberga stworzona została również mapa Warszawy śladami kompozytora. - Ta trasa spina to, czym była przedwojenna Warszawa dla Wajnberga. Raz biegał do konserwatorium na lekcje, w czasach kiedy dyrektorem był Karol Szymanowski, raz grał w kultowej kawiarni Adria albo jechał z Lodą Halamą na szalone tournée z muzyką rozrywkową, a żeby wiązać koniec z końcem, grywał na bar micwach lub pomagał tacie, który był szefem muzyki żydowskiej w wytwórni Syrena Records.

- Wybraliśmy wspólnie trasę, składającą się z osiemnastu punktów, która wszystkie te smaki i dźwięki przedwojennej Warszawy – wydawałoby się, że odległe – łączy w jeden obrazek. I to jest właśnie ta Warszawa Wajnberga - opowiadali organizatorzy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Ania Karpowicz i Marek Bracha (muzycy, współorganizatorzy festiwalu WarszeMuzik)

Data emisji: 26.07.2021

Godzina emisji: 9.35

Czytaj także

Marek Bracha: na płycie "WarszeMuzik" chcieliśmy zachować ducha festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 12:34
- To pierwsza płyta z cyklu płyt festiwalowych WarszeMuzik. Jest to zawsze szczególny moment, jak mówi się o jakieś serii, która się dopiero zaczyna. Płyta "WarszeMuzik vol. 1" w całości poświęcona jest Mieczysławowi Weinbergowi i ukazała się na winylu - mówił w Cafe "Muza" jeden z najbardziej kreatywnych i wszechstronnych pianistów młodego pokolenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert "Potrójny" Beethovena przed Płytowym Trybunałem

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 18:50
W kolejnej odsłonie Trybunału Płytowego Dwójki jury w składzie Jacek Hawryluk, Agata Szymczewska, Marek Bracha i Marcin Zdunik oceni "Koncert potrójny" C-dur Ludwiga van Beethovena op.56.
rozwiń zwiń