REKLAMA

Carnaval Sztukmistrzów - powrót do ludycznego charakteru karnawału

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 10:41
- Od samego początku odwoływaliśmy się do idei karnawału, odwrócenia porządków, troszkę zamiany ról, zrzucenia masek i nabrania dystansu do siebie, otwartości i zatracenia się we wspólnym przeżyciu, wspólnej zabawie. Zajmujemy się kulturą ludyczną i to jest właśnie istotą - mówiła w "Poranku Dwójki" Iwona Kornet, koordynatorka festiwalu Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie.
Les Lendemains z trapezowym pokazem na festiwalu Carnaval Sztukmistrzów
Les Lendemains z trapezowym pokazem na festiwalu Carnaval SztukmistrzówFoto: Shutterstock/dnstudio

Sztuka nowego cyrku

Podniebna scena, zapierające dech w piersiach pokazy, szeroki wachlarz technik cyrkowych, konkurs międzynarodowego grona buskerów... W Lublinie trwają ostatnie przygotowania przed startem imprezy wpisującej się w duchowość, autentyzm, bogactwo kulturowe i klimat tego miasta.

Twórcy Carnavalu Sztukmistrzów czerpią z tradycji cyrkowej, ale w jej współczesnym wydaniu. - W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w Europie, zaczęło się od Francji, nastąpiły przemiany i tworzenie się idei nowego cyrku, który powstał poniekąd w opozycji do cyrku tradycyjnego. Teraz patrzymy na to zjawisko szerzej, mówimy na to "cyrk współczesny" i taki właśnie cyrk pokazujemy na naszym festiwalu - tłumaczyła Iwona Kornet.

4-dniowy karnawał w Lublinie

"Carnaval Sztukmistrzów to festiwal prezentujący sztukę nowego cyrku, akrobatyki i klaunady, odbywający się w Lublinie od 2008 roku. Do miasta zjeżdżają wtedy artyści uliczni i mistrzowie sztuki cyrkowej z całego świata, aby prezentować zapierające dech w piersiach spektakle i pokazy. Na ulicach spotkać można połykaczy mieczy, akrobatów czy rozśmieszających do łez buskerów" - czytamy w opisie wydarzenia.

Carnaval Sztukmistrzów startuje 28 lipca i potrwa do końca tego tygodnia.


Posłuchaj
12:28 Poranek Dwójki 25.07.2022 carnaval.mp3 Rozmowa z Iwoną Kornet, koordynatorką festiwalu Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Iwona Kornet (koordynatorka festiwalu Carnaval Sztukmistrzów)

Data emisji: 25.07.2022

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Teatr Osterwy i Gardzienice wspólnie wystawiają XVI-wieczne misterium

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 11:00
- Spotkanie dwóch zespołów, nadzwyczajna synergia, zderzenie muzyki komponowanej i zabytków muzycznych odtwarzanych na instrumentach rekonstruowanych - to tworzywo spektaklu, to przestrzeń, w której rodzi się nasze przedstawienie – mówił w Dwójce reżyser Jarosław Gajewski o inscenizacji pt. "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim". Premiera 9 kwietnia w Lublinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Titkow: Franciszkę Arnsztajnową odkryłem późno

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 10:51
- Dzięki Franciszce wpadłem na trop Józefa Czechowicza. A Czechowicz to był mój idol młodych lat. Kiedy już świadomie czytałem tę książkę, którą razem napisali, to zobaczyłem, że to nie młody poeta próbuje, tylko ona próbowała podążyć jego tropem, zmieniając poetykę. I to mi się podobało, to mi zaimponowało - mówił w Dwójce Andrzej Titkow - reżyser i scenarzysta, prawnuk poetki Franciszki Arnsztajnowej.
rozwiń zwiń