Joseph Ratzinger - nauczyciel wiary i rozumu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 11:00
- Od końca lat 60. mamy dwa kierunki myślenia Ratzingera. Z jednej strony: prowadzić reformę, ale mądrze, żeby przetrwał depozyt wiary katolickiej, z drugiej: bardzo ostra diagnoza, gdy chodzi o świat zachodni. Wyraźne, odważne mówienie, że chrześcijaństwo w świecie zachodnim staje się mniejszością i trzeba się przygotować na dziesięciolecia czy stulecia, które nadchodzą - mówił w Dwójce ks. prof. Andrzej Kobyliński, który przez ponad 35 lat studiował naukę Josepha Ratzingera. Spotkaliśmy się w dniu pogrzebu papieża seniora Benedykta XVI (5.01.2023).
Kilkaset tysięcy wiernych oddało hołd papieżowi Benedyktowi XVI
Kilkaset tysięcy wiernych oddało hołd papieżowi Benedyktowi XVIFoto: Alessia Pierdomenico/Shutterstock
  • W dniu pogrzebu papieża seniora Benedykta XVI (5.01.2023) podsumowaliśmy dorobek zmarłego hierarchy.
  • Zdaniem naszego gościa śmierć Benedykta XVI jest swoistą cezurą w życiu Kościoła katolickiego, gdy chodzi o pozycję chrześcijaństwa w Europie. 
  • W nauce Benedykta XVI Europa stoi przed wyzwaniem przechowania depozytu wiary.

"Miałem przyjemność spotkać Josepha Ratzingera jeszcze jako prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Będę go pamiętał jako genialny umysł, jako człowieka głębokiej wiary i wybitnego intelektualistę" - mówi ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk, kierownik Katedry Etyki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Kardynał Joseph Ratzinger był jednym z najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II. Przez 24 lata pełnił wysoką funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary, odpowiedzialnej za prawowierne głoszenie nauki Kościoła. Został wybrany na następcę św. Piotra i kolejnego papieża po Janie Pawle II podczas konklawe 19 kwietnia 2005 roku.

Cezura w życiu Kościoła

Zdaniem naszego gościa śmierć Benedykta XVI jest swoistą cezurą w życiu Kościoła katolickiego, gdy chodzi pozycję chrześcijaństwa w Europie. 

Od teologa do papieża

Ksiądz prof. Kobyliński podzielił życie Josepha Ratzingera na trzy etapy: lata 50-70., kiedy rozwija się jako intelektualista, filozof, teolog; lata 1981-2005 - okres pełnienia funkcji prefekta Kongregacji Nauki Wiary, i wreszcie papiestwo w latach 2005-2013.

- Gdyby dokonać maksymalnej syntezy, to na tych trzech etapach były dwa filary, dwie kolumny myśli, którą krzewił - zaznaczył teolog. - Po pierwsze, dążenie z całej siły, żeby Kościół jako instytucja był wiarygodny, czyli oczyszczanie Kościoła, walka z przestępstwami, z różnymi nadużyciami, gdy chodzi o Rzym, Watykan, Europę i cały świat. Drugi filar to jest łączenie wiary i rozumu, czyli pokazywanie racjonalności wiary chrześcijańskiej.

Pytania o Europę

Europa, jako kontynent w znacznej mierze postchrześcijański, w nauce Benedykta XVI stoi przed wyzwaniem przechowania depozytu wiary. Jak podkreślił ks. prof. Andrzej Kobyliński, papież wypracował wiele odpowiedzi na pytania dotyczące tego okresu w życiu Kościoła. 


Posłuchaj
19:53 Poranek Dwójki Kobyliński 5 styczeń 2023 09_30_47.mp3 Ks. prof. Andrzej Kobyliński o spuściźnie papieża Benedykta XVI (Poranek Dwójki)

 

Pożegnanie Benedykta XVI - transmisja uroczystości pogrzebowych

[YT Polskie Radio]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: ks. prof. Andrzej Kobyliński (teolog, filozof i etyk, kierownik Katedry Etyki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 5.01.2023

Godzina emisji: 9.30

mo/uk

Czytaj także

Pełen wrażliwości, ale zasadniczy w sprawach wiary. Świat żegna Benedykta XVI

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 10:35
Zgodnie z wolą papieża seniora Benedykta XVI na jego pogrzebie obecne będą jedynie dwie oficjalne delegacje państwowe: z Niemiec i Włoch. Uroczystość odbędzie się w czwartek, 5 stycznia, ale wierni od kilku dni przybywają na plac Świętego Piotra, by oddać hołd swemu pasterzowi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papież Franciszek: Benedykt XVI był wielkim mistrzem katechezy

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 10:38
Papież Franciszek rozpoczął dzisiejszą audiencję ogólną w watykańskiej auli Pawła VI od słów poświęconych Benedyktowi XVI. Powiedział, że zmarły w sobotę papież senior był "wielkim mistrzem katechezy".
rozwiń zwiń