Biograficzna podróż z Ireną Gelblum

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 11:00
Gościem wtorkowego "Poranka Dwójki" był Remigiusz Grzela - autor książki "Trzy życia Ireny Gelblum", w której powraca do biografii łączniczki Żydowskiej Organizacji Bojowej w getcie warszawskim.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom.

Są takie życiorysy, w których nic się nie zgadza. Fikcja miesza się z prawdą i ta ostatnia z czasem się zaciera. Bywa, że w końcu łatwiej uwierzyć w fikcję niż w prawdę. Lata mijają, świadkowie odchodzą, fakty się gubią i pozostają jedynie fragmenty opowieści. A opowieść jest zawsze prawdziwa.

Minęło dziesięć lat, odkąd Remigiusz Grzela wyruszył w biograficzną podróż z Ireną Gelblum: łączniczką Żydowskiej Organizacji Bojowej w getcie warszawskim, członkinią Mścicieli, którzy tuż po wojnie odpłacali Niemcom za Holokaust, krótko mieszkanką Palestyny, dziennikarką, która wróciła do komunistycznej Polski, by ją opuścić w efekcie antysemickiej nagonki w 1968 roku, wreszcie poetką i tłumaczką literatury polskiej we Włoszech, skąd z powrotem przyjechała do kraju urodzenia, aby w nim umrzeć w 2009 roku.

Efektem tych poszukiwań była książka "Wybór Ireny" z 2014 roku. Teraz autor zmierzył się z jej życiem jeszcze raz, pozyskując nowe relacje i dokumenty. Jak sam pisze: Choć Irena stała mi się bliższa i ujrzałem w niej człowieka z krwi i kości, to nadal pozostaje tajemnicza i nieuchwytna. Taka była dla wszystkich, którzy się z nią zetknęli. O takiej też opowiadam Czytelnikom


Posłuchaj
15:25 Poranek Dwójki grzela 28.03.2023.mp3 Rozmowa z Remigiuszem Grzelą, autorem książki "Trzy życia Ireny Gelblum" (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Remigiusz Grzela (pisarz, dziennikarz)

Data emisji: 28.03.2023

Godz. emisji: 9.30

pg

 

Czytaj także

Madagaskar, czyli młodość Jana Karskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 10:00
– Słowem "Madagaskar" Jan Karski ironicznie zrecenzował to, co działo się w Polsce w latach 30. – mówił Waldemar Piasecki, autor biografii "Jan Karski. Jedno życie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fałszywe papiery i medycyna. Życie Lema w wojennym Lwowie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 19:15
- Lem zawsze marzył o studiach na Politechnice Lwowskiej, ale ze względu na swoje burżuazyjne pochodzenie jedyne, na co mógł się dostać, to uczelnia medyczna –powiedział w Dwójce Wojciech Orliński, autor biografii "Lem. Życie nie z tej ziemi".
rozwiń zwiń