Tomasz Konieczny: Opera Leśna to obiekt, którym warto się chwalić na świecie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 09:17
- Mamy do czynienia ze wspaniałym obiektem, który dysponuje cudowną akustyką. Kanał orkiestrowy jest odkryty. Został zbudowany przed II wojną światową, jest bardzo dobrej jakości, wyściełany drewnem, i muzyka z tego orkiestronu brzmi wspaniale - mówił w Dwójce Tomasz Konieczny, dyrektor artystyczny Baltic Opera Festival, który odbędzie się m.in. w Operze Leśnej w Sopocie.
Tomasz Konieczny
Tomasz KoniecznyFoto: Rafał Guz/PAP
  • Premierowa odsłona Baltic Opera Festival rozpocznie się w piątek, 14 lipca.
  • Dzień później w Operze Leśnej w Sopocie wystawiony zostanie "Latający Holender" Ryszarda Wagnera.
  • Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Radio.

W Operze Leśnej w Sopocie trwają próby do "Latającego Holendra" Ryszarda Wagnera. Inscenizacja opery pod batutą Marka Janowskiego już w sobotę, 15 lipca, w ramach Baltic Opera Festival.

- Z racji tego, że wykonuję muzykę Wagnera na co dzień, poczuwam się do obowiązku proponowania tej muzyki polskiej publiczności, ponieważ tej muzyki jest u nas bardzo mało. Nie dlatego, że jest to muzyka niemiecka, bo ja absolutnie nie mam takich ambicji, żeby przekonywać kogoś do jakiejś narodowości. Natomiast jest to bardzo piękna muzyka i wielokrotnie już o tym mówiłem, że polska publiczność tak mało otrzymuje propozycji muzyki niemieckiej - podkreślał Tomasz Konieczny.

Nie będzie Holendrem w Sopocie

Światowej sławy bas-baryton nie wystąpi jednak w sopockiej inscenizacji "Latającego Holendra". - Miałem ogromną nadzieję, że uda mi się samemu zaśpiewać tytułową partię, która jest jedną z moich sztandarowych ról. Niestety mój kalendarz koncertowy nie pozwala na to. Zaraz po naszych premierach tutaj jestem w próbach generalnych w Bayreuth, gdzie śpiewam drugą bardzo ważną rolę w moim repertuarze, Wotana - tłumaczył gość Dwójki.

Tomasz Konieczny odpowiada za koncepcję inscenizacyjną dzieła Wagnera, które zobaczy publiczność w Leśnej Operze.

Plakat spektaklu "Latający Holender" Plakat spektaklu "Latający Holender"

Spektaklem, który zainauguruje Baltic Opera Festival, będzie "Loteria na mężów, czyli Narzeczony nr 69" - jedyna operetka w dorobku Karola Szymanowskiego. Dzieło to zostanie wystawione w Operze Bałtyckiej w Gdańsku w piątek, 14 lipca.

Posłuchaj
06:26 Poranek Dwójki konieczny 13.07.2023.mp3 Tomasz Konieczny o spektaklu "Latający Holender" Ryszarda Wagnera w Operze Leśnej w Sopocie (Poranek Dwójki) 

***

Gość: Tomasz Konieczny (śpiewak, dyrektor artystyczny Baltic Opera Festival)

Data emisji: 13.07.2023

Godz. emisji: 7.45

Materiał wyemitowano w "Poranku Dwójki".

pg

Czytaj także

"Faust" w dystopijnym świecie. Premiera w Teatrze Wielkim w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 22:00
W tym wydaniu audycji "Przed premierą" wybraliśmy się do Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie trwają prace nad nową inscenizacją opery "Faust" Charles'a Gounoda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lawrence Foster: partytura "Falstaffa" obnaża orkiestrę

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2023 15:54
- Tak naprawdę wybrałem "Falstaffa" niedługo po tym, jak objąłem swoje stanowisko w NOSPR. Starałem się patrzeć możliwie jak najdalej w przyszłość i wiedziałem, że chcę zakończyć tę współpracę koncertowym wykonaniem opery - mówił w Dwójce Lawrence Foster, który w piątek (23.06) po raz ostatni poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w roli dyrektora artystycznego i I dyrygenta.
rozwiń zwiń