Jurek Dybał: to jedyny coroczny festiwal imienia Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 10:19
- Nasz festiwal zaczął się pod ziemią w zabytkowej kopalni Guido, w sali koncertowej, która jest tam zaaranżowana. Wspaniały obiekt, zachęcam do jego zwiedzenia, natomiast po kilku latach na życzenie profesora Pendereckiego wyszliśmy również na powierzchnię - mówił w "Poranku Dwójki" Jurek Dybał, dyrektor XI Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego - poziom 320 w Zabrzu.
Wizyta w kopalni Guido Krzysztofa Pendereckiego (C) w roku swych 80. urodzin podczas festiwalu jego imienia w Zabrzu. Pierwszy z prawej Jurek Dybał
Wizyta w kopalni Guido Krzysztofa Pendereckiego (C) w roku swych 80. urodzin podczas festiwalu jego imienia w Zabrzu. Pierwszy z prawej Jurek DybałFoto: Michal Szalast/Forum
  • Tegoroczna odsłona Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego zbiega się z 90. rocznicą urodzin patrona.
  • Wydarzenie rozpocznie się w czwartek i potrwa do niedzieli (21-24.09).
  • XI Międzynarodowy Festiwal im. K. Pendereckiego odbędzie się pod hasłem "Powiało na mnie morze snów".

Po raz pierwszy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu zorganizowano, gdy kompozytor świętował swoje 80. urodziny (2013). Wszystko zaczęło się 320 metrów pod ziemią w zabytkowej kopalni Guido.

- Zaraz po zjeździe stuletnią szolą przywitaliśmy profesora jego utworem – Entratą na instrumenty dęte i kotły. To było niesłychane zobaczyć wyraz jego twarzy. Zrobił największe oczy, jakie w życiu widziałem. Gdy gratulował nam tego występu jego ręce, które zawsze były ciepłe, były wyjątkowo rozgrzane. Był wzruszony. Myślę, że tym go kupiliśmy, że do Zabrza wracał, dzielił się swoimi pomysłami, dyrygował i uczestniczył w wielu przedsięwzięciach - wspominał Jurek Dybał.

Koncerty pod ziemią i na powierzchni

Oprócz kopalni Guido festiwalowe wydarzenia są organizowane w innych obiektach kultury na terenie Zabrza, jak filharmonia czy Dom Muzyki i Tańca. Z inicjatywy Krzysztofa Pendereckiego miejscem finałów jest natomiast niecka sztolni Królowa Luiza. - Jest to postindustrialne otoczenie, cały czas rewitalizowane, gdzie openerowo, i to w tych jesiennych miesiącach, przedstawiamy wielkoformatowe dzieła prof. Krzysztofa Pendereckiego, ale zawsze w jakiejś interdyscyplinarnej czy multimedialnej oprawie - tłumaczył gość Dwójki.

Tytuł tegorocznej odsłony Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego to "Powiało na mnie morze snów"W programie wydarzenia, odbywającego się w roku jubileuszu 90. urodzin jego patrona, znalazło się m.in. premierowe, quasi-sceniczne (w konwencji baletu cieni) wykonanie fragmentów niedokończonej opery "Fedra" Krzysztofa Pendereckiego w opracowaniu Jurka Dybała wykonanym z zachowanych manuskryptów, na życzenie małżonki kompozytora Elżbiety Pendereckiej.

Muzyka Pendereckiego i polska poezja

Ponadto na XI Festiwalu im. K. Pendereckiego wystąpi wirtuoz harfy Xavier de Maistre z utworami inspirowanymi marzeniami sennymi w świetle tytułowego księżyca - Claire de lune Claude'a Debussy'ego. Interesująco zapowiada się też koncert "Surrealistyczny sen" w sali Filharmonii Zabrzańskiej, w trakcie którego Marisol Montalvo - wybitna amerykańska sopranistka - zaśpiewa w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej NUSO z Charkowa, pod dyrekcją Jurka Dybała, w porywającym programie złożonym z arcydzieł muzyki poważnej z pogranicza abstrakcji i muzycznego performance'u (Penderecki, Szymanowski, Riley, Cage, Ligeti).


Posłuchaj
17:37 Poranek Dwójki dybał 20.09.2023.mp3 Jurek Dybał o XI Międzynarodowym Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego - poziom 320 w Zabrzu (Poranek Dwójki)

 

Na koncert finałowy natomiast złożą się "Pieśni zadumy i nostalgii". Dzieła kompozytora zaprezentują 24 września w niecce sztolni Królowa Luiza wybitni soliści: Iwona Hossa, Małgorzata Pańko-Edery, Mariusz Godlewski oraz Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Jurka Dybała.

- Będę to dzieła korespondujące z przepiękną polską poezją, która jest kanwą tego utworu. Na postindustrialnych zabytkowych śląskich obiektach będą również prezentowane dzieła malarskie - opowiadał dyrektor Międzynarodowego Festiwalu im. K. Pendereckiego, jedynego corocznego wydarzenia imienia kompozytora.

Plakat wydarzenia Plakat wydarzenia

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Jurek Dybał (dyrygent, kontrabasista, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu im. K. Pendereckiego - poziom 320 w Zabrzu)

Data emisji: 20.09.2023

Godz. emisji: 8.30

pg

Czytaj także

"Świat tęskni za Krzysztofem Pendereckim i potrzebuje jego muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 05:58
– Jego muzyka otworzyła dla mnie zupełnie nowy wymiar muzycznej wypowiedzi. Choć minęło już kilka dekad, nadal jestem głęboko wstrząśnięta emocjonalną siłą jego dzieł – mówiła w kwietniu 2020 roku znakomita niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, wspominając zmarłego 29 marca 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Christoph Eschenbach: muzyka Pendereckiego miała wielki wpływ na moje życie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023 21:00
- Znałem Krzysztofa Pendereckiego i bardzo go ceniłem. Wciąż cenię. Był nie tylko jednym z największych polskich, ale po prostu jednym z największych kompozytorów XX wieku w ogóle. Wykonywałem wiele jego utworów. Ta muzyka jest mi bardzo bliska, miała zresztą również wielki wpływ na moje życie - mówił w Dwójce maestro Christoph Eschenbach, który w czwartek (7.09) poprowadził koncert inaugurujący 58. Festiwal Wratislavia Cantans.
rozwiń zwiń