15. Festiwal Filmowy NNW. "Opowiadamy o tych, którzy walczą o wolność w różnych zakątkach świata"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 10:00
- Obecnie nasze projekty w ramach Festiwalu Filmowego NNW rozwijamy szerzej w stronę tematyki historycznej i opowiadamy o ludziach wolnych. Pokazujemy tych, którzy w dalekich zakątkach świata mają odwagę upominać się o swoje prawa. Żołnierze wyklęci są dla nas najważniejsi, ale żeby opowiadać o nich szerszemu środowisku, należy się otwierać. Opowiadamy o wolności, którą oni dla nas wywalczyli - mówił w Dwójce Arkadiusz Gołębiewski.
Arkadiusz Gołębiewski - dyrektor Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni
Arkadiusz Gołębiewski - dyrektor Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w GdyniFoto: Łukasz Dejnarowicz / Forum
  • Gościem wtorkowego "Poranka Dwójki" był Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW - Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci - w Gdyni.
  • Cztery dni 15. Festiwalu Filmowego NNW (27-30 września) zostaną wypełnione pokazami filmów (w tym roku zaplanowano ich ponad sto), reportażami radiowymi, dyskusjami panelowymi, rozmowami o historii i drogach do wolności narodów i jednostek.
  • Towarzyszyć im będą wystawy, instalacje artystyczne, widowiska muzyczne i teatralne.

Hasłem tegorocznej edycji Festiwalu NNW jest: "Wolna Polska w wolnym świecie"

Nowością w tym roku będzie Market Filmowy (NNW International Film Market). To strefa do prezentowania pomysłów, projektów i gotowych filmów oraz pozyskania partnerów potrzebnych w produkcji i dystrybucji. O tegorocznym programie w "Poranku Dwójki" opowiedział dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW - Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci - Arkadiusz GołębiewskiHasłem tegorocznej, jubileuszowej edycji jest "Wolna Polska w wolnym świecie". 

Opowieść o ludziach wolnych w dalekich zakątkach świata

Gość Dwójki mówił o historii festiwalu. - Z przyjaciółmi stworzyliśmy ten festiwal w 2008 roku, nazwa miała wówczas dopisek "Przywracamy pamięć - 1944-1989". Upomnieliśmy się o tych, którzy na kresach walczyli z drugim okupantem, wyzwolenie ze wschodu nie miało tak wyglądać, była to walka z dwoma totalitaryzmami. Potem cofnęliśmy się do 1939 roku, a obecnie nasze projekty rozwijamy szerzej w stronę tematyki historycznej i opowiadamy o ludziach wolnych. Pokazujemy tych, którzy w dalekich zakątkach świata mają odwagę upominać się o swoje prawa, mówimy m.in. o walce o prawa kobiet w Szwajcarii, o Aborygenach - stwierdził.

Czytaj też:

Festiwal twórców robiących swoje w sztuce

Dodał, że postaw ludzi idących pod prąd jest dużo. - Robimy festiwal o twórcach robiących swoje w sztuce, czyli filmie, muzyce, teatrze. Mimo zmiany nazwy i poszerzenia tematyki festiwalu jesteśmy wierni swoim zasadom, te fundamenty pozostały. Żołnierze wyklęci są dla nas najważniejsi, ale żeby opowiadać o nich szerszemu środowisku, należy się otwierać. Opowiadamy o wolności, którą oni dla nas wywalczyli, składamy im hołd, mówimy o innych ludziach, którzy wciąż muszą o nią walczyć - podkreślił Arkadiusz Gołębiewski.

Posłuchaj
13:35 2023_09_26 08_31_13_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 15. Festiwal Filmowy NNW. "Opowiadamy o tych, którzy walczą o wolność w różnych zakątkach świata" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Arkadiusz Gołębiewski (dyrektor 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW - Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci)

Data emisji: 26.09.2023

Godzina emisji: 8.30

pg/mo


Czytaj także

"Nagranie filmowe bywa jedynym materiałem źródłowym". Olczak o roli Festiwalu NNW w pokazywaniu historii

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 12:15
- Duża część, szczególnie ludzi młodych, lubi historię słuchać ustami świadków, a bez nagrań nie będziemy w stanie przemawiać do młodego pokolenia, stąd waga Festiwalu NNW - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akademia Filmowa NNW. Autorzy audycji mówią o projekcie i jego sukcesach

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 10:45
Akademia NNW to profesjonalne warsztaty scenariuszowe dla twórców filmów dokumentalnych i fabularnych o tematyce historycznej prowadzone przez znakomitych reżyserów i scenarzystów.
rozwiń zwiń