Cyfrowe MNW - ponad 100 tys. dzieł sztuki do obejrzenia w internecie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2023 14:00
- To ponad trzy i pół roku, a efekty są dostępne online na naszej platformie Cyfrowe MNW. Projekt "Hereditas" właśnie się zakończył, świętuje całe muzeum i nasi odbiorcy również - mówiła w "Poranku Dwójki" Joanna Dziewulska, koordynatorka projektu cyfryzacji zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
Cyfrowe MNW - obraz Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki, jedno z najsłynniejszych dzieł w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie
Cyfrowe MNW - obraz "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki, jedno z najsłynniejszych dzieł w zbiorach Muzeum Narodowego w WarszawieFoto: Screenshot ze strony Cyfrowe MNW
  • Przez trzy ostatnie lata blisko 100 osób pracowało nad cyfryzacją zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
  • Na platformie Cyfrowe MNW można obejrzeć zdjęcia ponad 100 tysięcy obiektów muzealnych.
  • O pracach nad digitalizacją zbiorów opowiedziała w Dwójce Joanna Dziewulska.

Muzeum Narodowe w Warszawie - cyfrowa rewolucja

Zdjęcia w jakości 6K, blisko 44 000 nowych obiektów, a w tle wielka transformacja cyfrowa instytucji – tak w skrócie można podsumować główne efekty projektu "Hereditas. Digitalizacja i udostępnianie zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie", którego realizacja trwała ponad trzy lata.

- Przy projekcie "Hereditas" było zaangażowanych 90 osób, dziś świętujemy ich ciężką pracę - cyfrowe reprodukcje naszych zbiorów oraz metadane do nich. To jest ta widoczna część projektu, ale nie widać ciężkiej pracy konserwatorów, fotografów, grafików i całej masy osób, które pracowały na ten sukces - powiedział dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, dr Łukasz Gaweł, podczas konferencji podsumowującej projekt, która odbyła się w piątek (15.12).

Cyfrowe MNW - 100 tys. obiektów

Rezultaty można już oglądać na platformie Cyfrowe MNW, na której łączna liczba opublikowanych zbiorów przekroczyła właśnie 100 tysięcy.

- Właściwie "Hereditas" jest kontynuacją, jeśli chodzi o strategię i misję, projektu "Otwarte Narodowe". Oba te przedsięwzięcia były finansowane z funduszy unijnych i to właśnie dzięki nim udało nam się stworzyć całą infrastrukturę, zakupić sprzęt, zbudować repozytorium cyfrowe i wymienić program bazodanowy. To wszystko ma wpływ na rozszerzenie naszych możliwości, również jeśli chodzi o standard digitalizacji - mówiła "Hereditas".

Czytaj także:

Zmiana w myśleniu

Koordynatorka projektu zaznaczyła też, że przy okazji dokonała się duża zmiana w myśleniu Muzeum Narodowego w Warszawie o digitalizacji.

- To nie tylko transformacja cyfrowa, która dokonywała się stopniowo w tle i rozszerzyła nasze możliwości, ale też całkowite nastawienie na użytkownika, na naszego odbiorcę - wyjaśniała.

Jak wspominała, chodzi o m.in. o udostępnienie maksymalnie wysokiej jakość zdjęć muzealnych obiektów.


Posłuchaj
18:20 Dwojka_Poranek_Dwojki_MNW_2023_12_18-09-29-55.mp3 Cyfrowe MNW - ponad 100 tys. dzieł sztuki do obejrzenia w internecie (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Joanna Dziewulska (koordynatorka projektu "Hereditas" z Muzeum Narodowego w Warszawie)

Data emisji: 18.12.2023

Godzina emisji: 9.30

mgc

Czytaj także

"Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Podróż na Wyspy Szczęśliwe

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 18:00
- Arkadia to metafora, poprzez którą chcemy wrócić nie tylko do starożytności, do wyobrażeń o błogim, rozkosznym miejscu, w którym człowiek doznaje wytchnienia, ale odnajduje też przestrzeń prawdziwej przyjaźni, miłości i wreszcie wolności i tworzenia. To również temat, który pozwala nam podjąć refleksję nad współczesnością, nad odpowiedzialnością człowieka za Ziemię, nad sposobami wyrażania miłości i budowania wspólnoty - mówiła w Dwójce dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez, kuratorka wystawy "Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Malczewski i jego "Wizja Ezechiela" w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2023 22:00
- Malczewski swój cykl zaczyna w 1914 roku. Wtedy zrodziła się w nim nadzieja, że zamęt wojenny przyniesie Polsce odrodzenie. Ta myśl polityczna kształtowała się w Polsce pod zaborami już od dawna. Według późniejszych danych tych obrazów powstało dziewięć, mnie udało się zidentyfikować siedem. Ostatnie prace powstały już po odzyskaniu niepodległości - mówił w Dwójce historyk sztuki prof. Michał Haake.
rozwiń zwiń