"Tak gorąco nie było na Ziemi od 300 lat"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 21:20
- Nie można obrażać ludzi, którzy robią pomiary i mówić, że nic się nie dzieje. Obecny wzrost temperatury nie ma precedensu w dziejach świata - alarmował w Dwójce klimatolog dr Witold Lenart.
Audio
  • Globalne ocieplenie. Przyczyny i skutki. Dyskusja w Dwójce (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Trwająca od czterech lat susza w Kalifornii spowodował, iż w wielu miejscach wprowadzono racjonowanie wody.
Trwająca od czterech lat susza w Kalifornii spowodował, iż w wielu miejscach wprowadzono racjonowanie wody.Foto: Pixabay/tanertosun/domena publiczna

Raport o stanie Ziemi przygotowany przez ONZ-owska komisję IPCC ostrzega przed skutkami, jakie emitowany przez działania człowieka gaz CO2 przyniesie dla globalnego ocieplenia.

Powstał jednak alternatywny raport "Zmiana klimatu: rewizja II" opracowany przez międzynarodową grupę pięćdziesięciu naukowców, którzy twierdzą, że średnia temperatura globalna jest stała.

- To bzdura - oburza się dr Witold Lenart, który zauważa, że nie da się podważyć wyników z pomiarów. - Według wszystkich danych globalne ocieplenie postępuje w tempie 0,1 stopnia Celsujsza na każde 10 lat. Wszystkie lata obecnego stulecia były cieplejsze niż średnia zeszłego stulecia - podkreśla naukowiec.

Skutki podnoszenie się temperatury są już dostrzegalne w ekosystemach, o czym w Dwójce opowiadała ekolożka dr Anna Kalinowska.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: dr Anna Kalinowska, dr Witold Lenart i prof. Leszek Marks

Data emisji: 18.04.2015

Godzina emisji: 16.00

bch/mc

Czytaj także

Świat w 2100 roku. Czy jest nadzieja dla ludzkości?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 23:00
– Stanisław Lem mawiał, że każda cywilizacja ma przed sobą dwie drogi: albo samą siebie zadręczyć, albo zapieścić – mówił astronom prof. Michał Różyczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prędkość światła naprawdę niepokonana?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 18:00
Bez względu na to, jak szybko się poruszamy, fotony będą – w stosunku do nas – poruszać się z prędkością 300 tys. km na sekundę. Jest szansa, by kiedyś prześcignąć światło?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sami decydujemy o swojej otyłości

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 12:00
- Winę za otyłość często zrzucamy na złe geny. I choć ich niektóre polimorfizmy faktycznie sprzyjają tyciu, to ostatecznie nasz kształt zależy od naszych decyzji - mówił w Dwójce dr Michał Wilk.
rozwiń zwiń