Europejska kolej powstała już w szesnastym wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2015 20:00
Nie ma tylko zgody, czy stało się to najpierw w Anglii, czy w Niemczech. W trwający kilka stuleci kolejowy wyścig zaangażowani byli nawet szpiedzy przemysłowi.
Audio
  • Rozmowa o historii kolei i jej wpływie na życie w Europie (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Początkowo kolej w Europie opierała się na wagonach ciągniętych przez konie. Dziś ten rodzaj transportu bywa atrakcją turystyczną
Początkowo kolej w Europie opierała się na wagonach ciągniętych przez konie. Dziś ten rodzaj transportu bywa atrakcją turystycznąFoto: Stanislav Jelen/Wikimedia/CC

W zależnym od Rosji Królestwie Polskim budowę pierwszej linii kolejowej zainicjowano 14 czerwca 1835 r. Inauguracyjny przejazd na trasie Warszawa-Grodzisk Mazowiecki odbył się dokładnie 10 lat później. Był to pierwszy odcinek Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Mówi się, że według jej rozkładu jazdy regulowano zegarki.

W Dwójce rozmawialiśmy o tym, jak powstanie dróg żelaznych - nie tylko na polskich ziemiach - wpłynęło na rozwój przemysłu i kultury, a także poznaliśmy dzieje kolei. A liczy sobie one już kilka tysięcy lat i są historią nie tylko techniki, lecz także ludzkich namiętności.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzenie: Hanna Maria Giza

Goście: Beata Młynarska (kierownik Działu Wystaw i Zbiorów Muzeum Kolejnictwa w Warszawie), dr inż. Aleksander Drzewiecki (Politechnika Śląska), mgr inż. Piotr Gołębiowski (Politechnika Warszawska), dr inż. Zbigniew Tucholski (Polska Akademia Nauk), Józef Kaźmierczak (emerytowany maszynista), Paweł Mierosławski (Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei)

Data emisji: 13.06.2015

Godzina emisji: 16.00

mc/tj

Czytaj także

Łódzka filmówka. Czy dalej budzi talenty?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 17:00
Najsłynniejsza w Polsce szkoła filmowa. Legendarne miejsce, gdzie zaczynali mistrzowie. Jaka jest jej dzisiejsza kondycja?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie barwy narodowe pochodzą z herbu... Litwy

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 22:00
- Biało-czerwonej flagi używamy dopiero od I wojny światowej, a same barwy zostały ustanowione podczas powstania listopadowego - opowiadał Jarosław Pych z Muzeum Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez dziurkę od klucza. Obyczajowość w II RP

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2015 19:00
Merdanki na Małym Rynku w Krakowie lub gmeranki na pobliskich Plantach to tylko część bogatego życia płciowego, które można było podejrzeć w przedwojennej Polsce.
rozwiń zwiń