REKLAMA

Atlantic City zbudowano wyłącznie dla rozrywki

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2015 18:00
– To miasto, które rozwinęło się we właściwym miejscu i czasie, czyli w okresie industrializacji w Stanach Zjednoczonych - mówił amerykanista Piotr Szyja.
Audio
  • Rozmowa o historii i współczesności Atlantic City (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Budynki przy jednej z ulic Atlantic City
Budynki przy jednej z ulic Atlantic CityFoto: Blue Diamond Photography/flickr/CC

- Fenomen Atlantic City polega na tym, że to miasto wyrosło wokół jednej rzeczy: potrzeby zapewnienia rozrywki określonej grupie ludzi. Później miasto przeżywało swoje wzloty i upadki w zależności od tego, jak dobrze było w stanie zrealizować tę potrzebę - powiedział Piotr Szyja.

Atlantic City to tzw. miasto sztuczne. W 1854 r. kilku zapaleńców uparło się, że nad brzegiem Atlantyku stworzą kurort i słowa dotrzymali. - Początkowo myślano, że jego oferta skierowana będzie do najbogatszych. Z czasem okazało się, że miasto odwiedzała głównie klasa średnia i robotnicy - mówił prawnik dr Krzysztof Liedel.

Przyczyną takiego obrotu rzeczy był sposób, w jaki rządzono w nieodległej Filadelfii, ważnym centrum przemysłowym Ameryki.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: Piotr Szyja (amerykanista z UW i Collegium Civitas), dr Krzysztof Liedel (prawnik, adiunkt UW, dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem przy Collegium Civitas)

Data emisji: 4.07.2015

Godzina emisji: 16.00

mc/ag

Czytaj także

Europejska kolej powstała już w szesnastym wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2015 20:00
Nie ma tylko zgody, czy stało się to najpierw w Anglii, czy w Niemczech. W trwający kilka stuleci kolejowy wyścig zaangażowani byli nawet szpiedzy przemysłowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy Hitlera na usługach USA?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 18:00
W 1945 roku Amerykanie wiedzieli, że muszą przejąć - nim wejdzie Armia Czerwona - niemieckich naukowców. Rozpoczęła się tajna operacja "Paperclip".
rozwiń zwiń