"Bigger splash". Kontemplacja plusku

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 15:00
Widok na obrazie jest kompilacją kilku elementów, m.in. fotografii z książki na temat budowy basenów i szkiców Hockneya przedstawiających kalifornijskie modernistyczne rezydencje z lat 60. XX wieku. W przeciwieństwie do innych "basenowych" obrazów artysty nie ma w tej kompozycji nagiego mężczyzny, który odpoczywałby, pływał lub wychodził z kąpieli. Jest plusk, zamącona tafla basenu, biały rozprysk wody i rozgrzane słońcem powierzchnie.
David Hockney Bigger splash
David Hockney "Bigger splash"Foto: FORUM

Posłuchaj
15:21 2021_10_17 14_45_02_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 "Bigger splash". Kontemplacja plusku (Jest taki obraz/Dwójka)

David Hockney przyjechał do Stanów Zjednoczonych tuż po studiach w Londynie. Oczarowała go Kalifornia, jej światło, spokój i styl życia. Każdy z jego znajomych miał czynny cały rok domowy basen, co chłopakowi z Londynu wydawało się niezmiernym luksusem.

W Kalifornii Hockney stworzył wiele obrazów przedstawiających rozgrzane słońcem amerykańskie rezydencje i baseny. Studiował w nich głównie wodę, jej kolory i poruszenia pod wpływem światła i ruchu.

"Bigger splash" powstawał pomiędzy kwietniem a czerwcem 1967 roku. Malując obraz, Hockney żartował, że przez dwa miesiące maluje chwilę, która w rzeczywistości trwa dwie sekundy - skok do lazurowej wody basenu, a właściwie rozbryzg piany i wody powstający chwilę po tym, gdy pływak wpada pod powierzchnię spokojnej wodnej tafli.

W basenowych, kalifornijskich obrazach Hockney zastąpił farby olejne akrylowymi, tworząc płaskie plamy intensywnych kolorów, wydobytych silnym kalifornijskim słońcem.

David Hockney, "Bigger splash", 1967, Tate, London

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 17.10.2021

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

Franciszek Smuglewicz. Portrety, ścienne malowidła i etruskie groby

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 05:35
6 października 1745 roku urodził się Franciszek Smuglewicz. Był jednym z najwybitniejszych artystów epoki stanisławowskiej, autorem licznych rysunków, portretów, dekoracji malarskich oraz obrazów przedstawiających sceny historyczne, a także dydaktykiem, który zasłynął jako twórca tak zwanej wileńskiej szkoły malarstwa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dorośli do sztuki". Prof. Banecka: z ludźmi dojrzałymi pracuje się ciekawie

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 12:00
- W wielu dorosłych ludziach drzemią tęsknoty z dzieciństwa i wciąż niezrealizowany pociąg do sztuki - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Banecka, artysta grafik, malarka i projektantka. 
rozwiń zwiń