"Odchodzimy". Życie w cieniu katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 17:15
Bohaterem słuchowiska Feliksa Netza jest człowiek, który miał być jednym z 96 pasażerów samolotu Tu-154M lecącego do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku. Swoje miejsce odstąpił jednak koledze, jak on posłowi, poruszony jego gorącą prośbą.
Mariusz Benoit
Mariusz BenoitFoto: Wojciech Kusiński/PR

Nie poleciał. Żyje. Jednakże swoje nazwisko dostrzegł wśród ofiar katastrofy na tzw. pasku w telewizji, więc w pewnym sensie zmarł owego pamiętnego dnia.

Bohater monodramu ma świadomość, że dostał życie po życiu. Ale to życie jest pełne udręki. W jego głowie ten feralny lot trwa nadal i nigdy się nie skończy. Ten pragmatyczny do tej pory człowiek zaczyna patrzeć na swoje - darowane przez los - życie jak na coś, czemu musi nadać nowy kształt i głębszy sens. Poza faktem odstąpienia miejsca w samolocie, utwór jest dziełem wyobraźni autora.

Feliks Netz "Odchodzimy"

Reżyseria: Jan Warenycia

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera, opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn

Obsada: Mariusz Benoit (On), Halina Łabonarska (Głos), Joanna Sobieska (Głos), Tomasz Borkowski (Głos)

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w sobotę (14.04) w godz. 19.00-20.00.

mc/pg

Czytaj także

Odnaleźć siebie w czystszym powietrzu. Feliks Netz wspomina 4 czerwca 1989 r.

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 15:19
– Przyszliśmy na świat w niewoli, jak mówi poeta. Nie wiedzieliśmy, na czym ma polegać wolna Polska. Jednak musimy sobie z tym radzić, jak umiemy, każdy na własną miarę – mówił w Dwójce poeta i prozaik Feliks Netz, wspominając wybory 1989 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mówić prawdę do końca". Żegnamy Feliksa Netza

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 16:30
W Dwójce wspominaliśmy zmarłego 12 kwietnia Feliksa Netza - wybitnego pisarza i poetę związanego ze Śląskiem, cenionego tłumacza, autora licznych słuchowisk radiowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Feliks Netz. Polak, który mógł być Niemcem

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 12:00
Feliks Netz, zmarły 12 kwietnia poeta, prozaik, tłumacz, dziennikarz i radiowiec, w archiwalnych nagraniach opowiadał o swoich poplątanych śląskich losach.
rozwiń zwiń