Szekspirowska "Burza". Premiera słuchowiska!

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 15:39
W tym roku mija 400 lat od śmierci Williama Szekspira, Dwójka zaprasza więc na radiową adaptację jednej z jego ostatnich sztuk.
Audio
  • Rozmowa z twórcami słuchowiska "Burza" wg Szekspira (Wybieram Dwójkę)
Reżyser słuchowiska Waldemar Modestowicz oraz Adam Ferency i Wiktoria Gorodeckaja, czyli szekspirowscy Prospero i Miranda
Reżyser słuchowiska Waldemar Modestowicz oraz Adam Ferency i Wiktoria Gorodeckaja, czyli szekspirowscy Prospero i MirandaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Wskutek intrygi swojego brata książę Mediolanu Prospero zostaje zdetronizowany i wygnany ze swojego księstwa. Wraz z córką Mirandą - a także pokaźną biblioteką - trafia na wyspę, gdzie przez kolejne dwanaście lat zgłębia wiedzę tajemną. Dzięki niej podporządkowuje sobie powietrznego duszka Ariela oraz dzikiego i nieokrzesanego Kalibana.

Pewnego dnia za sprawą burzy wywołanej przez Prospera u brzegów wyspy rozbija się statek. To początek ciągu niezwykłaych zdarzeń, z których zbudowana jest ta nie całkiem oczywista komedia Szekspira...

"Burza" Williama Szekspira w tłum. Stanisława Barańczaka

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Muzyka: Andrzej Smolik

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Obsada: Prospero - Adam Ferency, Kaliban - Eryk Lubos, Ariel - Anna Dereszowska, Miranda - Wiktoria Gorodeckaja, Ferdynand - Stefan Pawłowski, Antonio - Mariusz Bonaszewski, Sebastian - Artur Żmijewski, Stefano - Krzysztof Stelmaszyk, Trynkulo - Adam Woronowicz, Alonso - Olgierd Łukaszewicz, Gonzalo - Mariusz Benoit , Bosman - Mirosław Zbrojewicz

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w sobotę (19.03) w godz. 19.00-20.30.

mc/bch

Czytaj także

Petrarka, Michał Anioł i Szekspir w pieśni

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 15:00
Sonety tych wybitnych twórców były tematem kolejnej audycji w jubileuszowym cyklu "Jerzy Artysz. W życiu potrzeba nam belcanta".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szekspir przybył do Polski... z Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 14:00
- Nie mamy dokumentów mówiących, kiedy sztuki szekspirowskie pojawiły się na ziemiach polskich. Ale wiemy prawie na pewno, w jakich okolicznościach się to stało - mówił szekspirolog prof. Jarosław Komorowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

William Szekspir sam produkował "House of Cards"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 13:52
Z twórczości angielskiego dramaturga kino i teatr czerpią od wieków przekładając ją na język musicalu, opery, kinowego popu, a nawet fantasy ("Gwiezdne wojny"). Ale to serial "House of Cards" jest szekspirowską kopalnią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mała wielka „i”

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 15:00
Teraz, z okazji czterechsetnej rocznicy śmierci twórcy „Burzy”, w całym Roku Szekspirowskim, do końca grudnia – jak będzie się pisać o tajemnicach Szekspira? Ile razy w imię prawdy zanegowane zostanie odległe istnienie Willie’ego Hughesa?
rozwiń zwiń