Muzyka "Chłopów". Dwie ekranizacje, dwie ścieżki dźwiękowe

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2023 13:00
W "Muzyce w kadrze" - jedno dzieło, dwie ekranizacje, dwie ścieżki muzyczne. Chodzi oczywiście o "Chłopów" Władysława Reymonta. W audycji zabrzmiała muzyka Adama Sławińskiego z wersji sprzed 50 lat w reżyserii Jana Rybkowskiego, a także ta Łukasza Rostkowskiego z ekranizacji najnowszej, która od jakiegoś już czasu święci triumfy w polskich kinach.

Ale to nie wszystko, w dialog z muzyką Łukasza Rostkowskiego weszły kompozycje Dana Romera do filmów "Bestie z południowych krain", "Wendy" oraz serialu "Maniac". Pojawiła się też muzyka z nowej płyty z kompozycjami Jamesa Newtona Howarda do filmów M. Nighta Shyamalana "Night After Night".

W "Muzyce w kadrze" - jedno dzieło, dwie ekranizacje, dwie ścieżki muzyczne:

***

Muzykę do najnowszej wersji "Chłopów" można było usłyszeć na żywo na koncercie w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" w Warszawie. - Muzyka nie jest tłem, muzyka jest immanentną cechą tego filmu - mówił w Dwójce dyrektor festiwalu Rafał Wiśniewski. - Ona jest bardzo mocno energetyczna, ale zawiera też taką nutkę nostalgii. Kazimierz Wyka, wybitny krytyk literacki, pisał, że w "Chłopach" odnajdujemy swoisty kołowrót czasowy i zwróciłbym uwagę na uniwersalizm tej propozycji - dodał.

Ścieżka dźwiękowa do filmu "Chłopi" jeszcze tej jesieni będzie też wydana na płytach CD i DVD, jednak data premiery nie jest jeszcze znana. Ekranizację powieści Reymonta można oglądać w kinach od 13 października.

Czytaj także:

Posłuchaj
88:16 2023_11_05 11_01_31_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 Muzyka "Chłopów". Dwie ekranizacje, dwie ścieżki dźwiękowe (Muzyka w kadrze/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze 

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 5.11.2023

Godz. emisji: 11.00

mgc

Czytaj także

L.U.C. tworzy muzykę do animacji "Chłopi". Co usłyszymy?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 16:10
Trwają prace nad filmem "Chłopi", który zostanie zrealizowany w technice animacji malarskiej. Tej samej, która była wykorzystana przy produkcji filmu "Twój Vincent". Twórcą muzyki do filmu jest L.U.C., czyli Łukasz Rostkowski. - Przyświeca mi potrzeba piękna w tym projekcie - mówi artysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka z filmu "Chłopi" na festiwalu "Eufonie". Rafał Wiśniewski: ona nie jest tłem

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 13:00
- W programie jest i muzyka symfoniczna, klasyczna, i elementy jazzu oraz folku. W tym roku stawiamy na tradycję ludową, więc trudno sobie wyobrazić, żeby nie zaprezentować muzyki z "Chłopów" podczas festiwalu - mówił w Dwójce prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".
rozwiń zwiń