XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu. Wielka gala i ogłoszenie laureatów

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 19:59
Słuchowisko "Wyszedł z domu" Tadeusza Różewicza w reżyserii Szymona Kuśmidera oraz spektakl "Dzień gniewu" Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza zdobyły Grand Prix XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu. W konkursie w tym roku rywalizowało 48 realizacji radiowych oraz 26 produkcji telewizyjnych.
Gala XX Festiwalu Dwa Teatry w Zamościu
Gala XX Festiwalu "Dwa Teatry" w ZamościuFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
Sławomir Orzechowski Forum 1200.jpg
Wielkie Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" wręczone. Laudacja Prezes Polskiego Radia

Jury nagrodziło twórców słuchowiska "Wyszedł z domu": za reżyserię i adaptację - Szymona Kuśmidera, za realizację akustyczną - Pawła Szalińskiego i za role aktorskie: Danutę Stenkę, Piotra Adamczyka i Pawła Krucza. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program 2 Polskiego Radia.

Szymon Kuśmider o swoim słuchowisku:

[YouTube Polskiego Radia]

Posłuchaj
00:25 11304463_1.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska na gali XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu (IAR)

Czytaj także:

Nagrodę za reżyserię otrzymał Mariusz Bieliński za słuchowisko "Ojcze nasz". Franciszek Pieczka został uznany za najlepszego aktora za rolę Króla Leara w słuchowisku Mariusza Malca będącym adaptacją dramatu Williama Shakespeare'a.

Gala XX Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu (fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio) Gala XX Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu (fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio)

Za rolę pierwszoplanową uhonorowany też został Ignacy Gogolewski za rolę w słuchowisku Wacława Holewińskiego "Nim wypowiesz słowo, jesteś jego panem".

Za najciekawszą rolę kobiecą jury uznało kreację Joanny Jeżewskiej w słuchowisku na podstawie dramatu Magdaleny Miecznickiej "Spalenie Joanny".

Nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia otrzymali twórcy słuchowisk: zgłoszonego przez Radio Gdański "Ostry dyżur" dla autora Wojciecha Fułka, reżysera Pawła Chmielewskiego i za realizację akustyczną dla Jacka Puchalskiego, zgłoszonego przez Radio Lublin "Wakacje 1939" Anny Lisieckiej dla Marii Brzezińskiej za adaptację i reżyserię oraz zgłoszonego przez Radio Olsztyn "Ślady na śniegu" za tekst dla Łukasza Staniszewskiego, za reżyserię dla Cezarego Ilczyny, a także za realizację akustyczną dla Ryszarda Szmit.

Nagrodę za scenariusz oryginalny otrzymała Marta Rebzda za słuchowisko "Popsute".

Posłuchaj
00:25 11304306_3.mp3 Marta Rebzda powiedziała, że "Popsute" to słuchowisko dokumentalne (IAR)

Michał Zdunik został natomiast nagrodzony za scenariusz będący adaptacją tekstu Marcina Wichy "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".

Posłuchaj
00:26 11304270_3.mp3 Michał Zdunik: pierwsze podziękowania dla Marcina Wichy - za piękny tekst (IAR)

Nagrodę im. Janusza Hajduna otrzymał Andrzej Brzoska za realizację trzech słuchowisk: "Popiołów" Samuela Becketta w reżyserii Antoniego Libery, "Nakarmić kamień" na podstawie prozy Bronki Nowickiej w reżyserii Artura Urbańskiego i "Wyście w wiadomym celu do drugiego pokoju" Jarosława Mikołajewskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata.

Posłuchaj
00:29 11304288_1.mp3 Reżyser Andrzej Brzoska podkreślił, że są to trzy odmienne realizacje (IAR)

Jury doceniło też Michała Braszaka za muzykę i opracowanie muzyczne do słuchowiska "Nikt nie uciecze". Nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą otrzymała Lidia Sadowa za kreacje w słuchowiskach "Popsute" Marty Rebzdy i "Oni" Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Z kolei za drugoplanową rolę męską jurorzy docenili Adama Woronowicza za kreację w słuchowisku "Papież" Tomasza Mana. W tym roku przyznano też nagrodę specjalną Związku Artystów Scen Polskich. Otrzymali ją: Jadwiga Jankowska-Cieślak za rolę w dramacie "Oni" Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Andrzej Mastalerz za rolę w "Pacierz. Nościerz" Mateusza Żaboklickiego.

Posłuchaj
00:33 11304248_2.mp3 Adam Woronowicz podziękował za nagrodę XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 (IAR)

Honorowa nagroda zespołowa dla producenta słuchowisk powędrowała do Programu 2 Polskiego Radia.

Nagroda im. Romualda Cieślaka dla nieartystycznych pracowników Polskiego Radia trafiła do Beaty Jankowskiej.

Ponadto jury honorowym wyróżnieniem doceniło Mateusza Żaboklickiego za debiut dramatopisarski w Teatrze Polskiego Radia za słuchowisko "Pacierz. Noścież".

W jury radiowego konkursu XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 zasiadali: Grażyna Barszczewska, Jacek Kopciński, Michał Jacaszek, Igor Gorzkowski i Krzysztof Szuster.

W kategorii słuchowisk dla dzieci i młodzieży zwyciężył utwór Anny Skuratowicz "Marzycielka". Jury nagrodziło autorkę, reżyserkę i ilustratorkę muzyczną oraz realizatorkę akustyczną - Agnieszkę Szczepańczyk.

Posłuchaj
00:29 11304298_2.mp3 Anna Skuratowicz, odbierając nagrodę, nie kryła wzruszenia (IAR)

Dodatkowo przyznano honorowe nagrody za rolę w słuchowisku "Prymas" autorstwa i w reżyserii Piotra Skotnickiego kobiecą dla Anny Seniuk i za rolę męską w słuchowiskach "Ostatni list" Iwony Rusek oraz "Nieznany żołnierz" Piotra Skotnickiego dla Stanisława Brudnego.

O werdykcie w kategorii słuchowisk dla dzieci i młodzieży zdecydowało jury w składzie: Jarosław Gajewski, Grażyna Kawala i Ewa Ziętek.

Zapraszamy również do obejrzenia rozmowy z Jackiem Ragnisem-Królikiewiczem, reżyserem spektaklu "Dzień gniewu":

embed: 

[YouTube Polskiego Radia]

***

XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021 zorganizowały Polskie Radio i Telewizja Polska. Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik zostali uhonorowani Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej.

pb

Czytaj także

"Dzień gniewu" na festiwalu "Dwa Teatry". Jacek Raginis-Królikiewicz: ten spektakl wbija widza w fotel

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 10:52
W Zamościu trwa XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2021. Podczas tego wydarzenia można było obejrzeć m.in. spektakl "Dzień gniewu" Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Jarosław Gajewski: każde słuchowisko jest edukacyjną przygodą

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 11:30
W Zamościu trwa święto twórczości teatralnej radiowej i telewizyjnej "Dwa Teatry", w czasie którego prezentowane są dzieła Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej z dwóch ostatnich lat. W "Kulturalnej Jedynce" rozmawialiśmy z prof. Jarosławem Gajewskim o dwudziestej, jubileuszowej edycji festiwalu oraz o magii radiowych słuchowisk. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry". Janusz Kukuła w "Kulturalnej strefie" - rozmowa [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 12:00
Historie, które opowiadamy dotykają najczulszych miejsc w człowieku - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Nawet tych, które staramy się ukryć. Sztuka jest po to, by ratować się przed smutkiem i zaniedbaniem - dodaje Kukuła w rozmowie z Martyną Chuderską w "Kulturalnej strefie" Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do słuchania i oglądania.
rozwiń zwiń