Jerzy Szaniawski. Absolutny klasyk teatru scenicznego i radiowego

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2026 14:11
Sławę przyniósł mu cykl "Opowiadania profesora Tutki", a w historię Teatru Polskiego Radia wpisał się słuchowiskami: "Zegarek", "W lesie" i "Dziewczyna z lasu". 140 lat temu, 10 lutego 1886 roku, urodził się Jerzy Szaniawski - wybitny dramaturg, pisarz i eseista.
Jerzy Szaniawski był autorem między innymi słuchowisk dla Polskiego Radia.
Jerzy Szaniawski był autorem między innymi słuchowisk dla Polskiego Radia.Foto: PAP/Archiwum

Jerzy Szaniawski (1886-1970) był autorem głośnych dramatów: "Most", "Dwa teatry", "Papierowy kochanek" oraz "Adwokat i róże". Jego sztuki wystawiali najwięksi reżyserzy XX wieku - Juliusz Osterwa, Stefan Jaracz i Aleksander Zelwerowicz, a na scenie odgrywali je najsłynniejsi aktorzy z Kazimierzem Junoszą-Stępowskim i Mieczysławem Frenkielem na czele. W latach międzywojennych był współpracownikiem eksperymentalnego Teatru Reduta w Warszawie. Należał również do założonej w latach 30. XX wieku Polskiej Akademii Literatury.

Słuchowisko, które stało się klasykiem gatunku

W 1924 roku opublikował on swą jedyną powieść - "Miłość i rzeczy poważne". Słuchowisko "Zegarek", napisane przez niego specjalnie dla Polskiego Radia i wystawione w 1935 roku, zostało zrealizowane przez 20 rozgłośni radiowych na świecie. Do dziś jest uznawane za klasyczne dzieło dramaturgii radiowej.

Czytaj także:

W wywiadzie dla Polskiego Radia z początku lat 60. Szaniawski podkreślił, że ceni takich odbiorców swoich utworów, którzy chcą - jak to określił - "zaprzyjaźnić się z nimi" i wciąż na nowo je odczytywać. - Czytelnik, który nie tylko, że niegdyś książkę czytał, ale ją odczytywał i odczytywać chce nadal, będzie dla pisarza bliższy i milszy niż ten, który interesuje się tylko książką nową - wyznał autor.

Wielki sukces profesora Tutki

Po wojnie ukazały się wspomnienia Szaniawskiego zatytułowane "W pobliżu teatru". Gdy odmówił tworzenia w stylu realizmu socjalistycznego, komunistyczne władze wydały zakaz publikacji oraz wystawiania jego sztuk. Druzgocącej krytyce został poddany dramat "Dwa teatry". Pisarzowi wolno było jedynie drukować w "Przekroju", w którym umieszczał opowiadania o profesorze Tutce. Później, na fali odwilży w 1955 roku, Związek Literatów Polskich zorganizował twórcy jubileusz, a Rada Państwa odznaczyła go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W latach 60. na podstawie opowiadań Jerzego Szaniawskiego powstał, cieszący się dużym powodzeniem, serial telewizyjny "Klub profesora Tutki" w reżyserii Andrzeja Kondratiuka, z gwiazdorską obsadą - Gustawem Holoubkiem w tytułowej roli, a także Mieczysławem Pawlikowskim, Kazimierzem Opalińskim czy Krystyną Sienkiewicz, oraz muzyką Krzysztofa Komedy i Tomasza Stańki.

Ostatnie dramaty Szaniawskiego - "Łuczniczka" i "Dziewięć lat" odniosły sukces, jednak niedługo potem pisarz wycofał się z życia publicznego. Zmarł 16 marca 1970 roku w Warszawie. Został pochowany na Wojskowych Powązkach. Jego imię nosi ulica na warszawskim Żoliborzu, a także teatry w Płocku i Wałbrzychu.

***

IAR/Piotr Grabka

Czytaj także

Wokół prawdy i mitu. "Żeglarz" Szaniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 12:00
"Żeglarz" Jerzego Szaniawskiego - jak mówił reżyser Wawrzyniec Kostrzewski - stawia uniwersalne i poważne pytania o rolę prawdy i mitu w życiu społeczności. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Szaniawski. "Pisarz trudny do zaszufladkowania"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 05:40
"Nie przedstawiał świata, lecz go konstruował, nie opisywał sytuacji, lecz tworzył ich modele, nie charakteryzował swoich bohaterów w całej ich psychologicznej złożoności, lecz szkicował postawy. Był typowym kreacjonistą" - pisze Krystyna Nastulanka. 137 lat temu urodził się Jerzy Szaniawski – ceniony dramaturg, eseista i autor słuchowisk radiowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dwa teatry" Szaniawskiego. "To sztuka o konwencjach teatralnych XX wieku"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 22:00
- To był czas pytań, które brzmią do dzisiaj, łącznie z tym najważniejszym: jak pisać teksty literackie po Auschwitz i katastrofie II wojny światowej. Jerzy Szaniawski próbował na te pytania odpowiedzieć. "Dwa teatry" mówiły coś ważnego o teatrze przedwojennym i tym, który kiełkował tuż po wojnie - mówił w Dwójce teatrolog dr Jarosław Cymerman.
rozwiń zwiń