Polskie Radio
Section05
Jarosław Cymerman

Redbad Klynstra-Komarnicki: Michał Bałucki nie był wcale takim rozrywkowym autorem

- Bałuckiego poznałem jako człowieka, który oczywiście używa komedii do tego, żeby tworzyć swoje sztuki, ale takim znowu rozrywkowym pisarzem to on z mojej perspektywy nie był. Myślę, że jeśli chodzi o krytykę społeczną, którą uprawiał, to nadal jest trochę niedoceniony - mówił w Dwójce Redbad Klynstra-Komarnicki, aktor i reżyser.
Zobacz więcej na temat:  dramat Michał Bałucki Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Katarzyna Hagmajer-Kwiatek spektakl TEATR Redbad Klynstra Jarosław Cymerman Dwójka KULTURA

"Dwa teatry" Szaniawskiego. "To sztuka o konwencjach teatralnych XX wieku"

- To był czas pytań, które brzmią do dzisiaj, łącznie z tym najważniejszym: jak pisać teksty literackie po Auschwitz i katastrofie II wojny światowej. Jerzy Szaniawski próbował na te pytania odpowiedzieć. "Dwa teatry" mówiły coś ważnego o teatrze przedwojennym i tym, który kiełkował tuż po wojnie - mówił w Dwójce teatrolog dr Jarosław Cymerman.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Szaniawski literatura Małgorzata Szymankiewicz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Dwójka TEATR Jarosław Cymerman

PR24 "Teatr to nie wyłącznie rozrywka". Dr Cymerman o roli teatru w kulturze

Gość Polskiego Radia 24 dr Jarosław Cymerman jest teatrologiem, literaturoznawcą, a także zastępcą dyrektora ds. programowych Instytutu Teatralnego. W Polskim Radiu 24 mówił o zadaniach Instytutu, a także o sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się polski teatr. - Zasadnicze zręby polskiego teatru, z którym mamy dzisiaj do czynienia, ukształtowały się w dobie rozbiorów - mówił gość PR24.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA Zdzisław Krasnodębski Jarosław Cymerman

Jarosław Cymerman: w 1944 roku odradza się w Polsce życie teatralne

- Lata 1944-1949 to czas, kiedy w jakimś sensie kończyła się pewna epoka i zaczynała nowa. Z jednej strony były to pierwsze sezony tzw. Polski Ludowej, ale z drugiej były to ostatnie sezony teatru sprzed 1939 roku. Był to moment, kiedy kończyły się pewne zjawiska – te negatywne, jak i pozytywne, które obserwowaliśmy w teatrze międzywojennym - mówił dr Jarosław Cymerman, teatrolog i autor książki "Sezony pierwsze i ostatnie. Teatr Miejski w Lublinie w latach 1944-1949".
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Cymerman teatrologia historia teatru Dwójka KULTURA

Jarosław Cymerman: Przestrzenie Sztuki mają zbliżyć teatr do ludzi

- Budowanie ośrodków poszerzających kulturę teatralną to dobry sposób na zbliżenie teatru do odbiorcy. Jeśli ktoś zaczyna prowadzić działalność teatralną w małym miasteczku, to zaczyna poszukiwać, chciałby tych spektakli oglądać więcej. Białe plamy na mapie polskiego życia teatralnego należy wypełniać - mówił w Dwójce Jarosław Cymerman, dyrektor ds. programowych Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Jakub Kukla Dwójka Jarosław Cymerman

Dr Jarosław Cymerman: nurt dramatu jako tekstu do czytania jest stale obecny

- Już romantycy mieli pomysł czegoś, co nazywali "teatrem w fotelu", czyli takiej sytuacji, że oto można usiąść z dramatem w ręku, jako tekstem literackim, przeczytać go, a cały teatr sobie gdzieś wymyślić. Oni robili to w przekonaniu, że teatr nie do końca jest w stanie oddać wszystko to, co dramatopisarz chciałby zawszeć w swojej wizji, przelanej na papier. Niemniej jednak ciekawe jest to, że taki dwutorowy odbiór dramatu był niemalże od zawsze - mówił w Dwójce literaturoznawca i teatrolog dr Jarosław Cymerman.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Kinga Michalska TEATR Jarosław Cymerman