Amazonia widziana oczami kolonizatorki

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 12:00
W latach 30. Maria Bochdan-Niedenthal wzięła udział w polskiej ekspedycji kolonizacyjnej do peruwiańskiej dżungli. Swoje doświadczenia opisała w książce "Ucayali. Raj czy piekło nad Amazonką".
Audio
  • Bartosz Panek rozmawia z Cecylią Niedenthal i Kaliną Sobierajską o wyprawie polskich kolonizatorów do peruwiańskiej dżungli (Atlas polskich podróżników/Dwójka)
Amazonia - dziki i piękny obszar w Ameryce Południowej - była kiedyś obszarem zainteresowań polskich kolonizatorów (zdjęcie ilustracyjne)
Amazonia - dziki i piękny obszar w Ameryce Południowej - była kiedyś obszarem zainteresowań polskich kolonizatorów (zdjęcie ilustracyjne)Foto: depositphotos

Kalina Sobierajska, doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego, zauważa w Dwójce, że w polskich zbiorach archiwalnych niewiele jest relacji z wypraw spisanych przez kobiety podróżniczki. – Nie ma dużo tego typu dokumentów, dlaczego każdy jest dla nas bardzo cenny. Kobieca perspektywa zawsze jest nieco inna niż męska – mówi.

Słuchając "Atlasu polskich podróżników", poznajmy rdzennych mieszkańców Amazonii, a także samą Marię Bochdan-Niedenthal i jej męża, o których opowiada w audycji Cecylia Niedenthal, urodzona w Peru córka polskich podróżników. Dowiadujemy się także, jakie były założenia ekspedycji i jak zakończyła się próba kolonizacji.

***

Tytuł audycji: Atlas polskich podróżników

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Cecylia Niedenthal (córka Marii Bochdan-Niedenthal), Kalina Sobierajska (doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego)

Data emisji: 23.08.2015

Godzina emisji: 12.00

iwo/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzego Lotha pionierska podróż po Afryce

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 15:31
- Ten polski geograf w 1929 roku przemierzył 31 760 km, z czego na ląd przypadało prawie 16 tysięcy kilometrów - mówił w audycji "Atlas polskich podróżników" afrykanista prof. Jan Milewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Dzieduszycka. Polska hrabina w obronie indyjskich kobiet

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 17:00
- Była fantastyczną feministką. Wszędzie, gdzie była, zwracała uwagę na sytuację kobiet - podkreśliła wnuczka podróżniczki Ewy Dzieduszyckiej, która w 1911 roku wyruszyła do Indii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Mystkowski - zapomniany polski Gauguin

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2015 14:00
- W latach 30. XX wieku Mystkowski był wymieniany w czołówce artystów tworzących w Indiach Holenderskich. On wówczas nie był anonimowy - mówiła o polskim malarzu Joanna Wacławek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Muratowicz polskiego króla u szacha Persji bronił

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2015 13:29
- Sefer Muratowicz musiał zwalczać czarny pijar moskiewski, że król Polski nic nie znaczy i jest nawet wasalem carów - opowiadali goście "Atlasu polskich podróżników".
rozwiń zwiń