Artysta, który popadł w zapomnienie
Wystawa, która została otwarta pod koniec maja w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, prezentuje wojenne grafiki i szkice Mieczysława Wejmana (1912-1997) - malarza, grafika, rektora ASP w Krakowie, współtwórcy krakowskiego Międzynarodowego Biennale Grafiki.
- Był dość centralną postacią w peerelowskim życiu artystycznym. Natomiast gdzieś tak od lat 80. wraz ze zmierzchem PRL-u jego znaczenie zaczęło troszeczkę blaknąć. A ja postanowiłem przypomnieć o Wejmanie poprzez cykl jego bardzo wczesnych prac z lat wojennych - tłumaczył dr Piotr Rypson, historyk sztuki.
Symbol sytuacji warszawskich Żydów
Ze względu na szczególne okoliczności, w których powstawał, cykl "Tańczący" jest w swojej wymowie zarazem uniwersalny, jak i partykularny. - Sam Mieczysław Wejman ukuł termin "grafika metaforyczna". Czyli taka, która przenosi jakieś kwestie partykularne na plan ogólny, plan uniwersalny. Tak też jest w przypadku "Tańczącego", ale z drugiej strony można też powiedzieć, że jest to cykl bardzo szczególny, który dotyczy sytuacji warszawskiej, sytuacji granicznej związanej z gettem warszawskim - podkreślił gość Dwójki.
Jak przekonywał, taniec w historii sztuki ma bardzo długą historię symboliczną. - Bardzo często łączy się go z tańcem śmierci, z tańcem makabr, z tańcem, który jest egzystencjalnym oscylowaniem na krawędzi życia i śmierci. Myślę, że Wejman bardzo świadomie do tego nawiązywał, bo jego "Tańczący" to nie jest radosny taniec. To jest taniec szalony, momentami niezwykle ponury, obarczony dużą aurą niebezpieczeństwa i zagrożenia - stwierdził Piotr Rypson.
10:58 Wybieram Dwójkę 6.06.2022 rypson.mp3 Rozmowa z Piotrem Rypsonem, kuratorem wystawy "Tańczący 1944. Mieczysław Wejman" (Wybieram Dwójkę)
Wystawę "Tańczący 1944. Mieczysław Wejman" w Żydowskim Instytucie Historycznym będzie można oglądać do 13 października.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: dr Piotr Rypson (historyk sztuki)
Data emisji: 6.06.2022
Godzina emisji: 16.35
pg