"Dlaczego nie było wielkich artystek?". Słynny esej nareszcie po polsku

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2023 18:00
- Historią sztuki interesuję się od dawna, ale jej kontekstem feministycznym znacznie krócej. Podróżując po Europie i oglądając wystawy różnych artystek, wszędzie widziałam ten tekst opublikowany w różnych językach. Właściwie w każdym muzeum można kupić właśnie to wydanie, które my dopiero po 50. latach możemy czytać także po polsku - mówiła w Dwójce Anna Świtajska, redaktorka naczelna wydawnictwa Smak Słowa, dzięki któremu słynny esej Lindy Nochlin pt. "Dlaczego nie było wielkich artystek?" jest wreszcie dostępny w rodzimym przekładzie.
Linda Nochlin do dziś jest punktem odniesienia dla pisarek, artystek i kuratorek sztuki
Linda Nochlin do dziś jest punktem odniesienia dla pisarek, artystek i kuratorek sztukiFoto: Jo Panuwat D/Shutterstock
  • Przełomowy esej Lindy Nochlin zapowiadał narodziny feministycznej historii sztuki, a dzisiaj wciąż ma fundamentalne znaczenie dla rozumienia sztuki.
  • W ciągu pięćdziesięciu lat, jakie upłynęły od publikacji tekstu, jego autorka stała się punktem odniesienia dla pisarek, artystek i kuratorek sztuki.
  • W rocznicowym wydaniu eseju towarzyszy mu tekst "Trzydzieści lat później", w którym Linda Nochlin przygląda się swoim rozważaniom z perspektywy czasu.

"Dlaczego nie było wielkich artystek?" - przełomowy esej Lindy Nochlin przyczynił się do zapisu historii sztuki na nowo, tak, by nie była w niej bagatelizowana twórczość kobiet.

Linda Nochlin zmieniła postrzeganie historii sztuki

W ciągu 50. lat, jakie upłynęły od publikacji tekstu, Linda Nochlin stała się punktem odniesienia dla pisarek, artystek i kuratorek sztuki. "Dlaczego nie było wielkich artystek?" stało się zawołaniem bojowym, które rozbrzmiewa we wszystkich warstwach kulturowych i społecznych, przenikając aż do popkultury – tytuł pojawiał się na t-shirtach kolekcji domu mody Dior w 2017 roku.

"Dlaczego nie było wielkich artystek?" - 52 lata później 

W rocznicowym wydaniu eseju towarzyszy mu tekst "Trzydzieści lat później", w którym autorka przygląda się swoim rozważaniom z perspektywy czasu. Polski przekład książki ukazał się w połowie grudnia. Na okładce czytamy: "Wydanie z okazji 50. rocznicy ukazania się eseju", choć głośny tekst Lindy Nochlin ukazał się w 1971 roku, a więc ponad 50 lat temu...

- Wydanie, z którego zrobiliśmy polski przekład, jest niezwykłe. Linda Nochlin napisała dwa eseje. Pierwszy, ten legendarny, który postawił pierwsze kroki w feministycznej historii sztuki, ukazał się w 1971 roku. Natomiast po 30. latach ona poczuła potrzebę, by zobaczyć, czy coś się zmieniło w zakresie tego, o czym pisała w pierwszym eseju i w tej książce znajdą Państwo również ten drugi esej. Oryginalnie książka ukazała się w Wielkiej Brytanii w 2021 roku, a u nas ukazuje się dwa lata później - wyjaśniła Anna Świtajska.

Posłuchaj
14:21 Wybieram Dwójkę świtajska 27.12.2023.mp3 Anna Świtajska o eseju Lindy Nochlin pt. "Dlaczego nie było wielkich artystek?" (Wybieram Dwójkę) 

Inne znane publikacje Lindy Nochlin (1931-2017) to: "Realism. Style and Civilization" (1971), "Women, art, and power, and other essays" (1988), "Representing women" (1999), "Bathers, Bodies, Beauty: The Visceral Eye" (2006) i
"Women Artists: The Linda Nochlin Reader" (z Maurą Reilly, 2015).

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Anna Świtajska (redaktorka naczelna wydawnictwa Smak Słowa)

Data emisji: 27.12.2023

Godz. emisji: 16.30

mgc/pg/pr


Czytaj także

"Kobiety z obrazów" - historie malowane

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 19:00
- Mnie interesują kobiety w sztuce i przez lata odbudowuję i odgrzebuję ich biografie. Przekonałam się, że mnóstwo tych postaci było przemilczanych w historii. Za sukcesami artystów stały muzy, modelki, partnerki, kobiety wspierające i bardzo twórcze. Ta książka to trochę wyrównywanie rachunków krzywd - mówiła pisarka Małgorzata Czyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olga Boznańska. Wystawa niczym gwiazdkowa niespodzianka dla mieszkańców Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 17:51
- Wybraliśmy około pięćdziesięciu prac, które w idealny sposób przedstawiają Boznańską i wszystkie tematy, które ją interesowały. Mamy tu i portrety, i martwe natury, i pejzaże - mówiła w Dwójce Urszula Kozakowska, kuratorka wystawy "Olga Boznańska. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie" w Muzeum Gdańska.
rozwiń zwiń