Filmy "Perfect Days" i "Anselm". Wielki powrót Wima Wendersa

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 12:55
Wim Wenders wrócił na ekrany kinowe w dobrym stylu. Filmy "Perfect Days" i "Anselm", to najnowsze dzieła tego znanego reżysera. W audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus i Piotr Gociek przyjrzeli się tym tytułom i porozmawiali także o całej twórczości niemieckiego reżysera. 
Wim Wenders wraca na duży ekran
Wim Wenders wraca na duży ekranFoto: Shutterstock/magicinfoto
  • Wim Wenders debiutował jako reżyser w 1970 roku.
  • Od 1989 niemiecki reżyser jest przewodniczącym Europejskiej Akademii Filmowej.
  • Filmu "Perfect Days" i "Anselm" są powrotem tego reżysera na duży ekran.

Wim Wenders jest jednym z najlepszych niemieckich reżyserów. Bogata filmografia tego twórcy zaprowadziła go na sam szczyt. Jest przewodniczącym Europejskiej Akademii Filmowej. Dwukrotnie przewodniczył także jury konkursu w Cannes. Został również odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec i orderem Pour le Mérite. Reżyser skończy w tym roku 79 lat.

Wim Wenders - powrót reżysera

Adriana Prodeus podkreśliła, że filmy "Perfect Days" i "Anselm" to wielki powrót tego twórcy. - Filmy wydają się powrotem tego wielkiego, niemieckiego reżysera. Po wielu latach jest na nowo doceniony i oglądany z różnych stron - oceniła.

- Najnowsze produkcje to film dokumentalny i fabularny. Można je ze sobą porównywać bądź oglądać osobno. To na pewno ciekawy pretekst, żeby porozmawiać o twórczości Wendersa - dodała.

Filmy niemieckiego reżysera

Piotr Gociek zauważył, że Wim Wenders zachwyca swoimi produkcjami już od ponad 50 lat. - To bardzo długa epoka w dziejach kina niemieckiego i światowego. Wim Wenders debiutował w roku 1970. Przez długi czas wydawało się, że to właśnie lata 70-te były złotą erą tego reżysera - powiedział.

- Wydawało się, że wszyscy mają już tego reżysera rozpracowanego a tymczasem on zdążył się jeszcze parę razy "wynaleźć". Niektóre jego nowe życia były bardzo nieoczywiste. Jak wtedy, kiedy postanowił, że zostanie autorem Hollywoodzkich thrillerów - dodał. 

Posłuchaj
29:27 PR2 2024_04_23-17-29-48.mp3 Adriana Prodeus i Piotr Gociek o filmach "Perfect Days" i "Anselm" oraz twórczości Wima Wendersa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 23.04.2024

Godz. emisji: 17.30

dz/mgc

Czytaj także

"Oscarowe wojny" - sekrety walki o najbardziej prestiżowe filmowe nagrody świata

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 21:06
- Mimo że jest to potężna lektura, bo mamy tutaj niemal 600 stron z przypisami, to i tak mam wrażenie, że autor dotknął tylko kilku ciekawych spraw związanych z historią Oscarów. Gdyby chciał tak mocno wchodząc w szczegóły, jak to robi, opowiedzieć całą 96-ceremoniową historię, to pewnie musiałby napisać dzieło rozmiarów dzienników wojennych Winstona Churchilla - mówił w Dwójce Piotr Gociek o książce Michaela Schulmana pt. "Oscarowe wojny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

W roli głównej Sandra Hüller. "Reprezentuje rzadko dziś spotykany typ aktorstwa"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2024 20:43
- Dziś o tym, jaką niesamowitą wartość dodaną może wnieść odpowiednio dobrana do roli aktorka, na przykładzie dwóch nietuzinkowych filmów, o których było, jest i pewnie jeszcze będzie głośno. Mowa o Sandrze Hüller, którą możemy oglądać teraz w kinie w "Anatomii upadku" i "Strefie interesów" - mówił Piotr Gociek w filmowej odsłonie audycji "O wszystkim z kulturą".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film "Pamięć" Michela Franco. Rozważania o demencji i chorobie Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 16:03
- Film "Pamięć" ("Memory") był jednym z ostatnich seansów konkursowych na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji. Jak to na festiwalu, był to moment poczucia przesytu kinem. Wtedy jednak pojawił się ten film i uwiódł mnie od pierwszej chwili - opisała swoje wrażenia Adriana Prodeus, która wraz z Piotrem Goćkiem w audycji "O wszystkim z kulturą" pochyliła się nad obrazem Michaela Franco.
rozwiń zwiń