"Oscarowe wojny" - sekrety walki o najbardziej prestiżowe filmowe nagrody świata

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 21:06
- Mimo że jest to potężna lektura, bo mamy tutaj niemal 600 stron z przypisami, to i tak mam wrażenie, że autor dotknął tylko kilku ciekawych spraw związanych z historią Oscarów. Gdyby chciał tak mocno wchodząc w szczegóły, jak to robi, opowiedzieć całą 96-ceremoniową historię, to pewnie musiałby napisać dzieło rozmiarów dzienników wojennych Winstona Churchilla - mówił w Dwójce Piotr Gociek o książce Michaela Schulmana pt. "Oscarowe wojny".
Tegoroczna, 96. gala Oscarów odbędzie się w najbliższą niedzielę
Tegoroczna, 96. gala Oscarów odbędzie się w najbliższą niedzielęFoto: Featureflash Photo Agency/Shutterstock
  • W Polsce właśnie ukazała się książka Michaela Schulmana pt. "Oscarowe wojny. Historia Hollywood pisana złotem, potem i łzami" (przekład: Jan Dzierzgowski).
  • To niezwykła kronika najbardziej prestiżowej nagrody filmowej, obfitująca w osobiste dramaty – niektóre już kultowe, inne nigdy wcześniej nieujawnione – które rozgrywały się na scenie i poza nią.
  • Tegoroczna, 96. gala Oscarów odbędzie się w najbliższą niedzielę (10.03).

"Oscarowe wojny. Historia Hollywood pisana złotem, potem i łzami" to niezwykła kronika najbardziej prestiżowej nagrody filmowej, obfitująca w osobiste dramaty – niektóre już kultowe, inne nigdy wcześniej nieujawnione – które rozgrywały się na scenie i poza nią.

Adriana Prodeus: "Oscarowe wojny" to wciągająca lektura

Zdaniem Adriany Prodeus, książka Michaela Schulmana napisana jest z niezwykłą swadą i złośliwością, zawiera mnóstwo anegdotek i jest niebywale wciągająca.

- Na początku książki autor pyta: czym tak naprawdę są Oscary? Powszechnie cenioną nagrodą o długiej tradycji? Świętem kina? Zwyczajną imprezą branżową? Są amerykańskim odpowiednikiem ceremonii królewskiej. Są jedyną rzeczą, która potrafi zmusić Hollywood, żeby kręciło filmy mające wartość artystyczną i nie oglądało się wyłącznie na przychody kasowe. Są wielką reklamą branży wartej miliardy dolarów. Są narzędziem kształtowania kanonu filmowego, kiepskim, ale zawsze. Są przeżytkiem, pokazem mody, niesmacznym rytuałem wzajemnego poklepywania się po plecach przez bogatych i sławnych ludzi o zbyt rozdętym ego - cytowała padające w książce stwierdzenia dziennikarka.

Jednostka w zderzeniu z wielkim biznesem

Schulman obserwuje ścierające się interesy, zmienne tendencje i kolejne punkty zwrotne w historii filmu. A w krzyżowym ogniu wielkiego biznesu znajdują się ludzie: ich zawiedzione ambicje, artystyczne epifanie, chaotyczne współprace i marzenia – ziszczone lub pogrzebane.


Posłuchaj
29:14 Dwójka OWZK 5.03.2024.mp3 Adriana Prodeus i Piotr Gociek o książce Michaela Schulmana pt. "Oscarowe wojny" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

"Oscarowe wojny" to fascynująca historia z iście gwiazdorską obsadą, w skład której wchodzą najpotężniejsi hollywoodzcy gracze, a także osoby z zewnątrz, które próbowały szturmować bramy oscarowej twierdzy. Każda z opowieści stanowi punkt zwrotny dla Amerykańskiej Akademii Filmowej i kinematografii, a czasem dla kultury w ogóle.

[korzystano z materiałów wydawcy]

O tegorocznej gali oscarowej i o nominowanych twórcach filmów przeczytasz TUTAJ

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 5.03.2024

Godz. emisji: 17.30

pg/wmkor

Czytaj także

"20 dni w Mariupolu". Żenia Klimakin: to zapis zbrodni wojennych i zarazem dzieło sztuki

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 12:00
"20 dni w Mariupolu" nominowane jest do Oscara w kategorii "najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny". - Oprócz tego, że jest to ważny dokument, w którym są zarejestrowane zbrodnie wojenne Federacji Rosyjskiej, nagrywane w czasie rzeczywistym ludobójstwo, jest to naprawdę dzieło sztuki - mówił w Dwójce Żenia Klimakin, ukraiński dziennikarz i współorganizator pokazów filmu w reżyserii Mścisława Czernowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Biedne istoty" - postmodernistyczna opowieść, która podzieliła widzów

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 20:00
- Dawno nie przypominam sobie filmu, o którym wszyscy by tak żywo rozmawiali, o który by się tak kłócili. To, jak różne postawy i jak różne interpretacje tego filmu są obecne wśród widzów, to naprawdę jest rzadka sytuacja - tak Adriana Prodeus mówiła o filmie "Biedne istoty". Obraz otrzymał 11 nominacji do Oscarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przesilenie zimowe" - jeden z faworytów do tegorocznych Oscarów

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2024 17:30
Adriana Prodeus i Piotr Gociek w filmowym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawiali o filmie "Przesilenie zimowe" w reżyserii Alexandra Payne'a.
rozwiń zwiń