"Ludzie i rzeczy" - filmowa produkcja z szansą na prestiżowe wyróżnienia

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2025 20:12
"Ludzie i rzeczy" to historia rozgrywająca się w niedalekiej przyszłości, w powojennej Ukrainie. 34-letnia Olenie, jak wiele innych ukraińskich kobiet, szuka zaginionych podczas wojny bliskich. Udaje się jej odnaleźć szczątki męża, a zarazem ojca ośmioletniej córki Kiry. Film został zakwalifikowany do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych Festiwalu Sundance.
Kadr z filmu Ludzie i rzeczy Damiana Kosowskiego
Kadr z filmu "Ludzie i rzeczy" Damiana KosowskiegoFoto: mat.pras.

Akcja dzieje się w roku 2028. Inspiracją dla twórcy były wideo-reportaże z Bośni i Hercegowiny poświęcone ludobójstwu dokonanemu w roku 1995 przez Serbów. Ważne okazały się też pobudki osobiste. - Przeżyłem śmierć ojca, później w trakcie produkcji filmu straciłem matkę. Miałem więc takie przedziwne poczucie, że łącze się z Ukrainkami i Ukraińcami na tym poziomie, że śmierć jest obecna w moim życiu podobnie jak w ich życiu - mówił w Polskim Radiu Damian Kosowski. 

Posłuchaj
19:01 W2 2025_01_13-17-12-47.mp3 "Ludzie i rzeczy" - filmowa produkcja z szansą na prestiżowe wyróżnienia (Wybieram Dwójkę)

 

"Ludzie i rzeczy" 

Kiedy i gdzie będzie można zobaczyć film? - Na ten moment wiemy o dwóch pokazach: 27 lutego w kinie Kultura oraz na Festiwalu Sundance. To będzie kilka lub nawet kilkanaście pokazów - zaznaczał w Dwójce Damian Kosowski. 

Zakwalifikowany do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych Festiwalu Sundance 

Obraz Damiana Kosowskiego "Ludzie i rzeczy" jako jedyna produkcja z Polski znalazł się w gronie filmów zakwalifikowanych do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych Festiwalu Sundance (stan Utah, USA) – najważniejszej imprezy kina niezależnego na świecie. 

- Towarzyszą mi dziwne i mieszane uczucia. Z festiwalem Sundance jest trochę tak, że wszyscy bardzo się nim ekscytują. Dla mojego pokolenia jest to mityczne miejsce. Każdy chce tam być, choć nikomu się to nie udało. Istnieje trochę jakby w sferze mitu i symbolu. Tym bardziej abstrakcyjnym uczuciem jest dla mnie móc tam być - mówił w rozmowie w audycji "Wybieram Dwójkę".

- Cieszyłem się, gdy wiadomości o moim filmie wyszła do szerokiego odbiorcy. Oprócz ekscytacji, radości i dumy z filmu oraz mojego zespołu mam też w sobie emocje lekko lekowe. Momentami jestem tym wszystkim trochę przerażony - dodał.

***

Rozmawiała: Małgorzata Nieciecka-Mac

Gość: Damian Kosowski (autor filmu "Ludzie i rzeczy")

Data emisji: 13.01.2025

Godzina emisji: 17.10

Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.

zch/dz

Czytaj także

Rewolucja 1905 roku - okres zapomniany w naszej historii?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2025 20:48
W styczniu 1905 roku rozpoczęła się rewolucja, która wstrząsnęła miastami Królestwa Polskiego, w tym Warszawą. Wydarzenia dwuletniego okresu, w dłuższej perspektywie, przyczyniły się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości, w 1918 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zmieniło się postrzeganie radia i telewizji? Wystawa "Media naszych czasów"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2025 17:15
Wnętrza handlowe i mieszkalne z wielu dekad  XX wieku, nowości techniczne na sklepowych półkach oraz miejsce, jakie radio i telewizja zajmowały w polskim domu. Wystawa "Media naszych czasów - historia radia i telewizji" zagości w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie. Czym przyciągnie zwiedzających? 
rozwiń zwiń