Wybitny skrzypek Krzysztof Jakowicz z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2025 19:13
Profesor Krzysztof Jakowicz - wirtuoz skrzypiec oraz znakomity pedagog, wykształcił wiele pokoleń muzyków. Podczas obchodów 215. urodzin Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, muzykowi został nadany tytuł doktora honoris causa uczelni. 
Krzysztof Jakowicz uważany jest za skrzypcowego prawnuka Henryka Wieniawskiego. Gra na skrzypcach włoskich podarowanych mu przez jego Mistrza, prof. Tadeusza Wrońskiego
Krzysztof Jakowicz uważany jest za "skrzypcowego prawnuka" Henryka Wieniawskiego. Gra na skrzypcach włoskich podarowanych mu przez jego Mistrza, prof. Tadeusza WrońskiegoFoto: Marcin Dławichowski/PR

Wybitny skrzypek, kameralista i pedagog. Absolwent wiolinistyki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Studiował także na Indiana University w Bloomington w Stanach Zjednoczonych. Profesor Krzysztof Jakowicz został odznaczony tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. 

Posłuchaj
04:12 _PR2 (mp3) 2025_02_25-16-50-35.mp3 Wybitny skrzypek Krzysztof Jakowicz z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (Wybieram Dwójkę)

 

Poruszające momenty życia prof. Krzysztofa Jakowicza

Uroczyste nadanie tytułu honorowego, związane było z obchodami 215. rocznicy założenia Uniwersytetu Muzycznego. Laudację wygłosił profesor Tomasz Strahl, rektor uczelni. Podczas uroczystego wykładu profesor Krzysztof Jakowicz opowiedział o dwóch najbardziej poruszających momentach z jego życia. 

 - Wiele lat temu poszedłem do Teatru Dramatycznego na spektakl Pantomimy Wrocławskiej. Przedstawienie nazywało się "Ogród miłości". Ciemna sala, a nagle estrada staje się oświetlona rzęsistymi, pięknymi światłami. Jest park, są kwarty i szczęśliwi ludzie. Panie i panowie przechadzają się, rozmawiają, a do tego muzyka Mozarta. Wylało się na mnie wtedy wielkie szczęście - wspominał. -Parę lat później oglądałem inne przedstawienie. Również było ciemno w sali i nagle rozbłysł reflektor punktowy. Widzę maleńki kłębuszek, który się rozwija. Genialny aktor przedstawił życie człowieka od malejskości aż do śmierci. Trwało to  może 12-15 minut i było niebywale przejmujące - podkreślał.

Czytaj także:

***

Profesor Krzysztof Jakowicz to pierwszy w Polsce skrzypek, który zarejestrował dla Polskiego Radia wszystkie sonaty i partity Johanna Sebastiana Bacha. Dokonał także wielu nagrań telewizyjnych oraz płytowych dla polskich (DUX, Polskie Nagrania) i zagranicznych (EMI, Angel, Le Chant du Monde i Riikskonsert) firm płytowych. Artysta gra na skrzypcach włoskiego lutnika Paolo Albaniego z 1698 roku.

Ukończył z odznaczeniem studia wiolinistyczne pod kierunkiem takich wirtuozów jak Tadeusz Wroński, Josef Gingold, Eugenia Umińska, János Starker, Henryk Szeryng. Jest laureatem I nagrody Konkursu im. E. Ysaÿe’a w Warszawie (1959), III nagrody i nagrody specjalnej Henryka Szerynga w IV Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1962). Uważany jest za "skrzypcowego prawnuka" patrona tego prestiżowego konkursu.

Artysta był wielokrotnie zapraszany do udziału w festiwalach o światowej renomie, jak np. Warszawska Jesień, Edinburgh Festival, Berliner Festspiele, Festiwal w Starym Krakowie, London City Festival, oraz festiwale w Bregenz i Schleswig-Holstein. Występuje ze sławnymi orkiestrami, a od kilkunastu lat tworzy duet skrzypcowy ze swoim synem, Jakubem Jakowiczem. Współpracuje także z innymi wybitnymi artystami różnych generacji, m.in. Joanną Bocheńską, Krystyną Borucińską, Bronisławem Gimplem, Krzysztofem Jabłońskim, Waldemarem Malickim, Robertem Morawskim, Tomaszem Strahlem czy Władysławem Szpilmanem.

***

Data emisji: 25.02.2025

Godzina emisji: 16.50

Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.

mat.prom./zch

Czytaj także

"Chopin" - odświeżona monografia pióra Jarosława Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2025 17:40
Siedemdziesiąt lat temu ukazał się literacki portret Fryderyka Chopina pióra Jarosława Iwaszkiewicza. Tekst na stałe wpisał się do kanonu literatury poświęconej kompozytorowi. Teraz powraca na półki w specjalnej, odświeżonej, jubileuszowej edycji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Masz to po mnie". Czas na redefinicję relacji matka-córka?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2025 17:54
- Piszę o dziewczynach z mojego pokolenia, czyli kobietach około czterdziestoletnich. Ich matki rodziły się w latach 50. i 60. XX wieku, a ich babki tuż przed wojną, czyli ich prababki były chłopkami - mówiła w Dwójce Marta Szarejko, autorka książki "Masz to po mnie. Jakie przekonania dostałyśmy od naszych matek i babek?".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dwie siostry". Pierwszy film nakręcony w Ukrainie podczas rosyjskiej inwazji

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2025 18:53
- Wiadomość o wybuchu wojny sprzed trzech lat była dla mnie szokująca. Bardzo się wtedy bałam i kompletnie nie spodziewałam się, że pięć miesięcy później będę w Kijowie, żeby kręcić film - mówiła w Dwójce aktorka Karolina Rzepa, odtwórczyni jednej z głównych ról w filmie "Dwie siostry" w reżyserii Łukasza Karwowskiego.
rozwiń zwiń