Muzykanci: nasza droga to muzyka II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 14:00
- Nagrywając nową płytę, próbowaliśmy różnych kierunków, ale ostatecznie wróciliśmy do korzeni - mówiła Joanna Słowińska z reaktywowanego zespołu Muzykanci, który wystąpi 9 lipca na EtnoKrakowie.
Audio
  • EtnoKraków. Rozmowy z Joanna Słowińską (Muzykanci), Maciejem Filipczukiem (Lautari), Marią Siwiec z Radomszczyzny oraz Tomaszem Janasem (Źródła/Dwójka)
Po rozstaniu z Muzykantami Joanna Słowińska zajmowała się między innymi piosenką autorską, kabaretem i muzyką religijną
Po rozstaniu z Muzykantami Joanna Słowińska zajmowała się między innymi piosenką autorską, kabaretem i muzyką religijnąFoto: PAP/Rafał Nowakowski

- To połączenie wpływów romskich i żydowskich oraz folkloru miejskiego z tradycją muzyki polskiej - wyjaśniała artystka. - Niezwykłe, że po tylu latach samodzielnej pracy nie pojawiło się między nami zbyt wiele konfliktów muzycznych. Towarzyszy nam spokój i satysfakcja. Dlatego chciałabym, aby planowana na październik płyta miała podtytuł "w średnim tempie" - dodała.

EtnoKraków - największe święto muzyki etnicznej w Europie>>>

Działający pierwotnie w latach 1997-2002 Muzykanci należą do prekursorów brzmienia opartego na akustycznym instrumentarium i odwołującego się wprost do ludowego wzorca. Co ciekawe, do odrodzenia zespołu doszło przed kilku latu na... "Festiwalu śmierci".

W audycji rozmawialiśmy także z Maciejem Filipczukiem z zespołu Lautari (koncert na EtnoKrakowie - 9 lipca) oraz Marią Siwiec, śpiewaczką z Radomszczyzny (warsztaty tego samego dnia), a Tomasz Janas zrecenzował środowy (8 lipca) występ Rakesh Chaurasia Duo oraz Zakira Hussaina.

***

Tytuł audycji: "Źródła"

Prowadzi: Anna Szewczuk

Gość: Joanna Słowińska (Muzykanci), Maciej Filipczuk (Lautari), Maria Siwiec (śpiewaczka z Radomszczyzny), Tomasz Janas (znawca world music)

Data emisji: 9.07.2015

Godzina: 12.00

mm/jp

Czytaj także

Co nas czeka na festiwalu EtnoKraków? Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2015 19:00
Kuba Borysiak przedstawia subiektywny przegląd artystów, którzy występują na współorganizowanym przez Dwójkę największym święcie muzyki etnicznej w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie korzenie klasyków węgierskiego folku

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 18:00
Grupa Buda Folk Band wzięła udział w koncercie inaugurującym 17. festiwal EtnoKraków. Muzycy zdradzili w Dwójce, że ich zespół narodził się w... Szczecinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banda Corapi: W Kalabrii wstydzono się folku

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 17:01
- W latach 80. pieśni ludowe śpiewano tylko w zaciszu domowym - opowiadali w Dwójce muzycy włoskiego zespołu, który wystąpił podczas festiwalu EtnoKraków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kroke: nie gramy muzyki klezmerskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 15:04
- Najtrudniejsze pytanie, jakie mi zadają, to: co gra Kroke? - mówił w Dwójce Tomasz Kukurba, skrzypek krakowskiego zespołu, który jest jedną z gwiazd festiwalu EtnoKraków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 08:00
O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem gwiazda EtnoKrakowa - Zakir Hussain opowiadał w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwadrofonik: Adam Strug nazywa nas kosmitami

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 08:00
Kolejny wspólny projekt słynnego śpiewaka i fortepianowo-perkusyjnego kwartetu poświęcony jest pieśniom kurpiowskim. Na EtnoKrakowie, 10 lipca, artyści wystąpią razem, ale zagrają... oddzielnie.
rozwiń zwiń