Jakub Rusiecki. Muzykant z Rabki, Podhalanin z wyboru

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 16:26
– Wiadomo, że Rabka nigdy nie będzie Skalnym Podhalem, ale coś musimy grać i jakiś region przyjąć – mówił skrzypek, którego kapela otrzymała jedną z trzech pierwszych nagród konkursu festiwalu w Kazimierzu nad Wisłą.
Audio
  • Jakub Rusiecki. Muzykant z Rabki, Podhalanin z wyboru (Źródła/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

głaz663.jpg
Stach z Dzwoli. Pierzaczki lepsze od komputera

Zespół z Rabki-Zdroju podzielił się miejscem na podium z Kapelą Henryka Gwiazdy z Ligęzowa oraz Kapelą Stacha z Dzwoli. Kapela Jakuba Rusieckiego nawiązuje do tradycji wsi Słone, która w PRL została włączona do obszaru miejskiego Rabki-Zdroju. – Stało się to trochę na naszą niekorzyść, ale generalnie góralszczyzna tam jeszcze żyje. To taki przysiółek, gdzie jeszcze końmi jeżdżą i owce chowają – opowiadał muzyk.

Jakub Rusiecki mówił w Dwójce o życiu na pograniczu Zagórza i Skalnego Podhala ("jedni uważają nas za zagórzanów, inni zaś gadają, że my są górale"), o podhalańskim dziedzictwie muzycznym i pięknie góralszczyzny, o "bogach muzycznych" ich regionu i o udziale w konkursach tradycyjnej muzyki.

***

Rozmawiał: Kuba Borysiak

Gość: Jakub Rusiecki (skrzypek)

Data emisji: 19.07.2017

Godzina emisji: 12.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

mc/jp

Czytaj także

Kazimierz. "Zachować starą muzykę dla następnych pokoleń"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 15:06
– Festiwal ma być miejscem, gdzie muzyka żyje. Jeżeli nawet już nie słychać jej na weselach, to tam może ona zabrzmieć – mówiła Maria Baliszewska, dziennikarka Dwójki oraz jurorka konkursu 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Budz. Kazimierski laureat z Dębna Podhalańskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 17:00
- Jak chodziłem w dzieciństwie w odwiedziny do babci, to zawsze grał u niej gramofon. Gdy słyszałem muzykę, pojawiał się we mnie wewnętrzny błysk – powiedział  laureat baszty na 51. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czesław Kocemba. Mistrz nagrodzony w Kazimierzu Dolnym

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 15:20
- Pamiętam, jak ojciec kupił mi pierwszą trzyrzędową harmonię. To była bardzo poważna decyzja, bo instrument kosztował tyle, co równowartość krowy – powiedział laureat Baszty w kategorii kapel na tegorocznym kazimierskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Siwiec: na oczepinach wszyscy chcieli śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 15:53
- Matka chrzestna i każda druhna miała inną piosenkę - podkreślała w Dwójce śpiewaczka Maria Siwiec, wspominając dawne weselne obrzędy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marian Wójcik o czarach i legendarnych braciach Simsiach

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 16:06
- Czerwona wstążka na skrzypcach jest od uroku. Jak ktoś ma silny wzrok, to może rzucić boleść, ale ja to umiem odczyniać - opowiadał w Dwójce bębnista kapeli braci Wójcików z Zakrzewia koło Radomia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pokazujemy Kurpiowszczyznę w pełniej odsłonie"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 13:34
- Mamy tu chałupy kurpiowskie od końca XVIII w. do początków XX, a także wyposażenie wnętrz - opowiadała Urszula Kuczyńska o Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śląsk, Podhale, Kurpie. Kto wymyślił regiony?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 13:50
- Regionalizm jako XIX-wieczna strategia oswajania przestrzeni jest ściśle związany z podziałem administracyjnym - tłumaczył prof. Piotr Dahlig w audycji o kształtowaniu się małych ojczyzn.
rozwiń zwiń