REKLAMA

Najważniejsze jest spotkanie z ludźmi! Laureaci Nagrody im. O. Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 16:00
6 lipca na Zamku Królewskim na Wawelu odbyła się uroczysta gala wręczenie Nagrody im. Oskara Kolberga. We czwartkowym magazynie rozmawiamy z dwójką z „zasłużonych dla kultury ludowej” artystów.
Audio
Stanisława Galica Górkiewicz Krzysztof Trebunia Tutka
Stanisława Galica Górkiewicz Krzysztof Trebunia TutkaFoto: Danuta Naugolnyk

Czwartkową audycję rozpoczęliśmy utworem z płyty „Tołoka” zespołu Wernyhora. Grupa reprezentuje w tym roku Polskie Radio na festiwalu Folkowym Europejskiej Unii Nadawców w Rudolstadt (Niemcy). To kilkudniowe wydarzenie zaczyna się już dziś, a zagra na nim ponad 50 zespołów!

W magazynie słuchaliśmy rozmów z kilkoma laureatami Nagordy im. Oskara Kolberga. Każdy z nich podkreślał wartościowość międzypokoleniowego przekazu oraz spotkania z drugim człowiekiem: mistrza z uczniem, babci z wnuczką, badacza z jego rozmówcą. To właśnie w spotkaniu ma kryć się sekret utrzymania tradycji przy życiu.

Rozmawialiśmy m.in. z laureatami Nagrody Kolberga w I kategorii: dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego czyli Stanisławą Galicą Górkiewicz z Bukowiny Tatrzańskiej (nagrodzonej w tym roku także Nagrodą Muzyka Źródeł!) oraz Piotrem Sikorą z Kuźnicy k/Przysuchy.

Stanisława Galica-Górkiewicz – skrzypaczka, instruktorka szkółki góralskiego muzykowania. Kultywuje i popularyzuje autentyczną muzykę i kulturę Skalnego Podhala.

Piotr Sikora – skrzypek, ceniony twórca instrumentów. Należy do grona najstarszych mistrzów kultury tradycyjnej w regionie. Prowadzi warsztaty budowy basów, skrzypiec i bębenków. Uczestnik koncertów, taborów i festiwali muzycznych.

- Ja to się zajmuję takimi instrumentami budowlanymi: bębenek, skrzypce, basy… To robię teraz. Wyszło to tak, że sam z siebie się nauczyłem. No jak! Na wsi byli… ale ja sam z siebie się nauczyłem. Skrzypce, basy, bębenki, barabany, mandolinkę sobie zrobiłem. Uczniowie? O, ta pani sobie u mnie bębenek zrobiła! – mówił Piotr Sikora, wskazując na Katarzynę Zedel, znaną w tradycyjnym środowisku skrzypaczkę i bębnistkę. Zedel nie tylko uczyła się tworzyć instrumenty z Piotrem Sikorą, ale także grywa z nim. – Pierwsze zrobiłem skrzypce. Deska, struny założone. Pasało się bydło i brzdąkało się.

Trzeba się spotkać z tymi ludźmi i rozmawiać [...] To jest najważniejsze! Trzeba mieć bezpośredni kontakt z tymi ludźmi! Bogumiła Nowicka

Nagrodę w kategorii II dla Mistrza tradycji odebrała Monika Wałach-Kaczmarzyk – multiinstrumentalistka i śpiewaczka. Od ponad 30 lat zajmuje się kształceniem dzieci i młodzieży w zakresie gry na instrumentach oraz śpiewu tradycyjnego, instruktorka grup obrzędowych. Monika Wałach-Kaczmarzyk pochodzi z Jaworzynki w Beskidzie Śląskim. W zeszłym roku płyta pani Moniki i zespołu pod jej kierownictwem pt. „Siumi dolina, siumi gróń” zdobyła I nagrodę w konkursie Fonogram Źródeł.

Bogumiła Nowicka – muzykolog, wieloletnia dziennikarka Radia Lublin. Popularyzuje i archiwizuje przejawy kultury ludowej na antenie regionalnej i ogólnopolskiej, autorka radiowych portretów twórców ludowych. W tym roku Bogumiła Nowicka została uhonorowana Nagrodą im. Oskara Kolberga w kategorii IV dla badaczy, naukowców i animatorów. Co jest wg niej ważne w pracy badacza-folklorysty?

- To trzeba się spotkać z tymi ludźmi i rozmawiać, to wie się, jak głębokie korzenie mają te tradycje ludowe. To się ciągnie z pokolenia na pokolenie! – wskazywała Bogumiła Nowicka, mówiąc o przekazywaniu kultury z babć na wnuczki, co drugie pokolenie. – Mnie to wzruszało! Wieś znałam tylko z opowieści i książek. Poznałam wieś w opowieściach ludzi. To jest najważniejsze! Trzeba mieć bezpośredni kontakt z tymi ludźmi!

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 7.07.2022

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

Znamy laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" 2022!

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 14:45
Już po raz czterdziesty siódmy artyści tworzący w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca otrzymali wyróżnienia za całokształt twórczości. Otrzymali je także organizatorzy przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, którzy przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze tradycyjnej. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 6 lipca br. na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Oskara Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 16:00
W Zamku Królewskim w Warszawie właśnie dziś odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Oskara Kolberga. To już 47. edycja święta zasłużonych dla kultury ludowej! 
rozwiń zwiń