Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Znamy laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" 2022!

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 14:45
Już po raz czterdziesty siódmy artyści tworzący w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca otrzymali wyróżnienia za całokształt twórczości. Otrzymali je także organizatorzy przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, którzy przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze tradycyjnej. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 6 lipca br. na Zamku Królewskim w Warszawie.
47. odsłona Nagrody im. Oskara Kolberga
47. odsłona Nagrody im. Oskara KolbergaFoto: mat. pras.

– W Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca rozpoczęliśmy przygotowania do tej wyjątkowej gali, podczas której Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczy nagrody wybitnym przedstawicielom kultury tradycyjnej – mówi Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. – Od paru lat nieodzownym elementem naszych przygotowań jest podróż do miejsc twórczej codzienności naszych laureatów. Dzięki temu, że poznajemy ich samych oraz ich lokalne społeczności, możemy jeszcze lepiej opowiadać o zachwycającej pracy, którą wykonują często od pokoleń. Efekty tych niezwykłych spotkań pokażemy właśnie podczas uroczystości na Zamku Królewskim.

  • Nagroda specjalna

Po raz drugi w ramach Nagrody im. Oskara Kolberga przyznana została nagroda specjalna dla wyjątkowego ucznia wskazanego przez Mistrza Tradycji. W tym roku wyróżnienie powędruje do Karoliny Kupczyk, która gra na altówce i aktywnie działa w zespołach Wałasi oraz Jaworzynczanki. 

Oskar Kolberg duży.jpg

Oskar Kolberg: Kronikarz polskiego folkloru

Laureatami 47. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”
w siedmiu kategoriach zostali:

  • W kategorii I dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego:

Kazimiera Balcerzak – wycinankarka, hafciarka, mistrzyni zdobnictwa, plastyki obrzędowej, wykonawczyni bukietów kwiatowych, popularyzatorka twórczości ludowej.

Sieradz, woj. łódzkie

Stanisława Galica-Górkiewicz – skrzypaczka, instruktorka szkółki góralskiego muzykowania. Kultywuje i popularyzuje autentyczną muzykę i kulturę Skalnego Podhala.

Rabka-Zdrój, Podhale, woj. małopolskie

Elżbieta Kasznia – śpiewaczka i twórczyni ludowa, instruktorka śpiewu, hafciarka, wycinankarka, wykonawczyni tradycyjnych kwiatów z bibuły.

Rozogi, Kurpie Zielone, woj. warmińsko-mazurskie

Jan Puk – rzeźbiarz, twórca unikatowych ruchomych zabawek ludowych, sprzętów gospodarskich, architektury wiejskiej. Poeta ludowy, autor kronik o dawnych mieszkańcach wsi.

Trześń, ziemia sandomierska/Lasowiacy, woj. podkarpackie

Piotr Sikora – skrzypek, ceniony twórca instrumentów. Należy do grona najstarszych mistrzów kultury tradycyjnej w regionie. Prowadzi warsztaty budowy basów, skrzypiec i bębenków. Uczestnik koncertów, taborów i festiwali muzycznych.

Kuźnica k/Przysuchy, radomskie, woj. mazowieckie

 

  • W kategorii II dla Mistrza tradycji:

Monika Wałach-Kaczmarzyk – multiinstrumentalistka i śpiewaczka. Od ponad 30 lat zajmuje się kształceniem dzieci i młodzieży w zakresie gry na instrumentach oraz śpiewu tradycyjnego, instruktorka grup obrzędowych.

Jaworzynka, Beskid Śląski, woj. śląskie


  • W kategorii III dla twórców za pisarstwo ludowe:

Elżbieta Wójtowicz – literatka ludowa, autorka scenariuszy widowisk obrzędowych, w których uczestniczy jako aktorka i gawędziarka. Organizatorka warsztatów gwary i spotkań gawędziarskich.

Markuszów, Lubelszczyzna, woj. lubelskie

 

shutterstock_1743261128 czarna wołga 280.jpg
Przeczytaj także:
Miejskie legendy - rozmowa z prof. Dariuszem Czubalą
  • W kategorii IV dla badaczy, naukowców i animatorów:

Dionizjusz Czubala – wybitny etnograf, folklorysta, badacz wiejskich tradycji rzemieślniczych i legend miejskich, dokumentalista historii polskiej wsi w okresie II wojny światowej, autor antologii ludowych i tekstów narracyjnych. 

Wilkowice, Górny Śląsk, woj. śląskie

Bogumiła Nowicka – muzykolog, wieloletnia dziennikarka Radia Lublin. Popularyzuje i archiwizuje przejawy kultury ludowej na antenie regionalnej i ogólnopolskiej, autorka radiowych portretów twórców ludowych.

Lublin

 

  • W kategorii V dla kapel ludowych:

Kapela Romana Wojciechowskiego

Tomaszów Mazowiecki, Opoczyńskie, woj. łódzkie

 

  • W kategorii VI dla zespołów folklorystycznych:

Zespół Regionalny „Gorce”

Kamienica, Górale Sądeccy od Kamienicy, woj. małopolskie

Zespół „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa

Waliszów, Dolny Śląsk, woj. dolnośląskie

 

Roman Wojciechowski 1200.jpg
Przeczytaj także:
Roman Wojciechowski: ludowy multiinstrumentalista
  • W kategorii VII dla instytucji i organizacji zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej:

Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu

Myszyniec, Kurpie Zielone, woj. mazowieckie

Towarzystwo Miłośników Kujaw w Radziejowie

Radziejów, Kujawy, woj. kujawsko-pomorskie

 

Wszyscy laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Podczas gali wręczenia nagród, która odbędzie się 6 lipca 2022 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, ogłoszony zostanie również laureat honorowego tytułu Ambasadora Kultury Tradycyjnej, czyli wyróżnienia dla samorządowca, który w minionym roku szczególnie zasłużył się na rzecz wspierania i rozwoju kultury tradycyjnej w swoim regionie.

Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs oraz gala realizowane są przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowione w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor.

Więcej informacji o nagrodzie oraz jej dotychczasowych laureatach z lat 1974–2021 znajduje się na stronie internetowej www.nagrodakolberg.pl.

Patronami medialnymi wydarzenia są: Polskie Radio S.A./Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Gość Niedzielny, TVP Kultura, kulturaludowa.pl, muzykatradycyjna.pl, Radio dla Ciebie.


CZYTAJ TEŻ:

Nagroda im. Oskara Kolberga dla dziennikarki Polskiego Radia Marii Baliszewskiej


LAUREACI 46. Nagrody im. Oskara Kolberga 2021

Laureatami w dziedzinie plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego zostali w tym roku: śpiewaczka i twórczyni sztuk plastycznych Wanda Majtyka, skrzypek i trębacz Henryk Marszał, malarka i rzeźbiarka Stanisława Mąka, artystka specjalizująca się w kurpiowskich wycinankach Genowefa Pabich oraz tkaczka z Podlasia Bernarda Rość. Tytuł „Mistrza Tradycji” przyznano Marii Grzegorek, rozpowszechniającej znaną dawniej w Żywcu i okolicach sztukę tworzenia kwiatów, wieńców i ozdób choinkowych z bibuły i papieru. Od ponad trzydziestu lat Maria Grzegorek prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży, jest też poetką i znaną w swoim regionie gawędziarką.

W kategorii „Pisarstwo ludowe” nagrodzono Andrzeja Dziedzinę Wiwera, autora utworów poetyckich i prozatorskich pisanych gwarą szczawnicką.

Maria Brylak-Załuska i Jolanta Danak-Gajda zostały docenione w kategorii „badacze, naukowcy i animatorzy”.

Za najlepszą kapelę ludową uznano w tym roku Orkiestrę Dętą ze Zdziłowic, a za najlepsze zespoły folklorystyczne - Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Blinowianki” z Roztocza Zachodniego oraz Zespół „Gościszowianie” z województwa dolnośląskiego.

W kategorii stworzonej z myślą o instytucjach i organizacjach zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej uhonorowano Fundację „Dziedzictwo Nasze” z Węgorzewa.


O Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca realizuje projekty twórcze, wydawnicze, naukowe i stypendialne. Tworzy nowe standardy współpracy artystów i instytucji. Prowadzi takie projekty jak: Nagroda im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej, Przestrzenie Sztuki, Koryfeusz Muzyki Polskiej, PolandDances czy Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. Zespół Instytutu codziennie dba o to, by polscy muzycy i tancerze mogli się stale rozwijać i prezentować swoje dokonania nie tylko w kraju, ale i za granicą. Wszystkie zadania finansowane są w ramach działalności bieżącej Instytutu z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. https://nimit.pl/

Czytaj także

Zasłużeni dla kultury ludowej. Rusza 47. odsłona Nagrody im. Oskara Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 09:00
Nagroda im. Oskara Kolberga to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronem nagrody ustanowionej w 1974 roku jest Oskar Kolberg – polski etnograf, folklorysta i kompozytor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisława Galica-Górkiewicz i Józef Broda laureatami Muzyki Źródeł 2022!

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 16:00
1 kwietnia, w rocznicę utworzenia Radiowego Centrum Kultury Ludowej, poznaliśmy laureatów Nagrody Muzyka Źródel. Zwycięzców ogłoszono w czasie wyjątkowego, urodzinowego wydania magazynu "Źródła". 
rozwiń zwiń