Wodna muzyka

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 10:00
W Tajlandii trwa okres świąteczny związany ze świętem Songkran, podczas którego Tajowie polewają się wodą. Ulice tajskich miast zamieniają się w tryskające fontanny spływające hektolitrami wody.
Audio
Songkran
SongkranFoto: Domena Publiczna

Woda ma rytualne znaczenie nie tylko w Tajlandii, ale w wielu kulturach świata. Może ona stać się też instrumentem muzycznym, o czym przekonamy się piątkowym wydaniu Źródeł. Program audycji wypełniła m.in. muzyka związana ze świętem Songkran, a także z wypadającym w tym samym czasie w Birmie świętem Thingyan. Ponadto zanurzyliśmy się w brzmieniach "wodnego gamelanu". Pojawiły się też bliższe nam - Polakom rytuały związane z wodą.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 14.04.2023

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

"Wszystkiego najlepszego" w melodiach z dalekich krain!

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 15:59
Skoro spotykamy się w roku 2022 po raz pierwszy, to nie wypada nie życzyć sobie z tej okazji wszystkiego najlepszego!" - mówi Krzysztof Dziuba, zapraszając nas na muzyczną podróż po Europie, Kaukazie i Azji! Noworoczne i bożonarodzeniowe (wszak obchodzimy dziś Boże Narodzenie obrządku wschodniego!) życzenia sączyły się dźwiękami z Tajlandii, Ukrainy, Gruzji, Indonezji i Filipin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nyepi - balijskie święto ciszy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 16:00
Raz w roku mieszkańcy Bali porzucają wszelkie czynności oraz interesy, żeby oddać się medytacji. Z ulic znikają pojazdy oraz ludzie. Na dobę zamyka się międzynarodowe lotnisko w Denpasar. Cała wyspa milknie. Tak właśnie wygląda Nyepi, czyli dzień ciszy.
rozwiń zwiń